Juhendid e-õppe kasutamiseks

9. Veebiülekande tegemine

Panoptoga on võimalik teha videosalvestusest veebiülekanne. Veebiülekande tegemiseks on kaks viisi:

  1. luua eelnevalt veebiülekande link ning salvestada lingi loomisega tehtud sessiooni;
  2. alustada veebiülekannet otse programmist ning seejärel levitada genereeritud linki soovitud osalejate vahel. 

Veebiülekannet saavad vaikimisi vaadata kasutajad, kellele on jagatud kausta vaatamise õigused. Kommentaare ning küsimusi saavad aga esitada vaid autenditud kasutajad – kes on sisenenud videosalvestusega seotud e-kursusele või UT Moodle kaudu Panoptosse. Otseülekannet saavad teha vaid kasutajad, kellel on olemas salvestamisõigused. Juhul kui on soov veebiülekannet luua ning puuduvad salvestamisõigused, siis tuleb kirjutada oma soovist aadressile eope@ut.ee.

1. Eelnevalt loodud veebiülekande link

Veebiülekande jaoks saab eelnevalt jagatava lingi luua Tartu Ülikooli Panopto lehelt minnes aadressile http://panopto.ut.ee. Peale autentimist saab kasutaja, kellel on salvestamisõigused valida sinisest Create nupust WebcastJärgnevalt tuleb lisada avanenud aknasse seansi nimi ning valida kaust, kuhu soovitakse salvestada. Kui veebiülekannet on soov jagada avalikult, siis tuleb kindlasti lisada linnuke Sharing märkeruutu. Seejärel genereeritakse link, mida saab vaatajatele jagada.

webcastwebcast_portal_2.png

webcast_link.png

Salvestamiseks tuleb käivitada Panopto salvestamise programm ning valida sealt juba eelnevalt loodud veebiülekande sessioon nupust Join session ning alustada salvestamist (kui veebiülekande link ei avane tuleb kontrollida, kas ollakse õiges kaustas). Sel hetkel avatakse vaatajatele seanss ning veebiülekanne läheb käima. Hiljem veebiülekanne salvestatakse ning enne arvuti sulgemist tuleks veenduda, et Panopto video üleslaadimise protsess on lõppenud. Peale video protsessimist serveris on võimalik salvestatud veebiülekannet järgi vaadata.

2. Veebiülekande käivitamine otse programmist

Panopto salvestusprogrammis veebiülekande käivitamiseks tuleb käituda samalaadselt nagu seda tehakse tavalise salvestuse puhul. Erinevus on selles, et märkeruutu, mille ees on kirjas Webcast, tuleb teha linnuke – salvestamise nupule vajutades genereeritakse link ning kasutaja saab saadud linki soovitud vaatajatega jagada. Kindlasti peab kontrollima üle kausta vaatamisõigused juhul, kui veebiülekannet soovitakse jagada avalikult. 

panopto_webcast.png