Juhendid e-õppe kasutamiseks

Panopto korduma kippuvad küsimused

Kas Panoptoga saab salvestada ka videosid, mis ei ole seotud Moodle’i kursusega?

Jah, saab. Selleks vajate te Panoptos kausta, kuhu te need videod salvestate. Saatke e-kiri eope@ut.ee ning andke oma soovist teada. Kirjas kirjeldage, milleks te Panopto salvestamisõigust vajate ning mis võiks olla kausta nimi.

Kas ma saan salvestada proovivideot, enne kui hakkan salvestama lõplikku videot?

Proovivideosid ongi soovitatav salvestada. Tehke enne loengu salvestamist kindlasti lühike test, et veenduda, et slaidid on kõik korras ning heli ning video ka toimib. Hiljem saate oma proovisalvestuse Panopto serverist kustutada.

Kas ma saan vajadusel salvestatud videod ise serverist ära kustutada?

Jah, selleks peate minema oma salvestuste kausta Panoptos. Salvestuse juures olevast valikukastist viimane Delete annab võimaluse salvestatud video kustutada.

Mis formaadis on Panoptoga salvestatud video? 

Panopto videod on Panopto eriformaadis, mida oma arvutis avada ei saa. Küll on aga võimalik Panopto programmi seadetest määrata lisaks MP4-formaadis video salvestamine.

Kas võimalik on salvestada ka MP4-formaadis faili?

Jah, selleks tuleb teha linnuke Panopto programmi Settings > Advanced settings seadetes, kus on märgitud MP4- failiformaadis salvestamine.

Kui ma soovin kasutada MP4-formaadis Panoptoga salvestatud faili, siis kas võib jätta selle Panopto serverisse üles laadimata?

MP4-faile Panoptosse ei laeta. Laetakse ülesse vaid Panopto enda formaadis failid.

Kas salvestatud video laetakse automaatselt serverisse üles? Kas seda ei saa määrata ise, et ei laetaks?

Jah, videod laetakse automaatselt ülesse. Seadetest saab seda vaikeseadet muuta või võib ka Panopto programmi mitte sisse logida ja tegutseda offline.

Mis hetkel õppijad Moodle’is kursuse Panopto kausta salvestatud videosid näevad?

Õppijad näevad videosid kursuse Panopto ploki kaudu (sinna tekib nimekiri videote linkidest). Videote lingid võib lisada ka kursuse avalehele Moodle’i URL vahendit kasutades, vistutada embed koodi abil kursuse avalehele vaheteksti sisse või kursuse leheküljele ja raamatusse. Kui on soov, et õppija kohe ei näeks Panopto kausta salvestatud videosid, siis võib kasutada kahte võimalust:

  • Määrata Panopto kaustale või kausta üksikutele videotele eraldi kuupäevaliselt ja kellaajaliselt soovitud kättesaadavuse algus- ja lõpuaeg.
  • Peita kursusel Panopto plokk õppijate eest ja panna salvestatud videote lingid kursuse avalehele (NB! sellisel juhul peavad videod olema jagatud Anyone with the link õigusega). 

Kas salvestamise ajal näeb ainult Powerpointi või ka ennast?

Vaikimisi näeb vaid PowerPoint esitlust, kuna PowerPoint avaneb üle ekraani. Seda on võimalik PowerPointi seadetest muuta, et esitlus pannakse käima akna vaates, mis annab võimaluse esitluse Panopto kõrvale lahti võtta.

Kui hästi toetab Panopto teisi failiformaate peale .ppt?

Kui kasutate teisi esitlustarkvarasid või failiformaate, siis tuleb salvestada ekraani, et slaid pärast salvestusel näha oleks. MacOSi kasutajad saavad lisaks PowerPointile kasutada ka Keynote esitlustarkvara.

Kas ma saan Panoptosse laadida ka mujal salvestatud videofaili?

Jah, selleks valige Create > Upload media ja laadige enda fail üles. Mobiiliseadmes ja veebis vistutatud Panopto video vaatamiseks peab ka sellisel juhul muutma antud video seadete alt väljundfaili formaati Settings > Outputs > Primary Video Only.

Ma ei näe mobiilseadmest ega veebis vistutatud Panopto videopilti. Mida pean tegema?

Kontrollige, et video väljundformaat (Settings > Outputs) on antud video puhul õigeSalvestatud video saab töödelda ümber viite formaati: 

  • Primary Video Only (nt õppejõu kaamerapilt või eraldi üleslaetud video), 
  • Secondary Video Only (slaidid, ekraanisalvestus), 
  • Picture-in-Picture (õppejõu kaamerapilt väikeselt slaididel/ekraanisalvestusel), 
  • Side-by-Side (slaidid/ekraanisalvestus suurelt, õppejõu kaamera pilt paremal väikeselt), 
  • Tile All Streams (kõik video osad koos).