Juhendid e-õppe kasutamiseks

BigBlueButton (BBB)

BigBlueButton on vabavaraline veebiseminari läbiviimise vahend, mis on ühendatud Moodle’i õpikeskkonnaga, kuid on kasutatav ka aadressilt https://button.ut.ee.

BBB võimaldab reaalajas jagada videot, audiot, slaide, arvutiekraani, kasutada jututuba, jagatud märkmeid, valget tahvlit, kusitlust ning eraldatud ruume. BBB sessiooni salvestamisel salvestatakse kõik sessiooni tegevused (esitlus, jututoa vestlus, veebikaamera pilt, arvutiekraani pilt jne). Te saate enda salvestusi peita (muuta privaatseks) ja kustutada. Salvestusi toimetada/lõigata ei saa.

NB! BBB kasutamiseks sobib kõige paremini Google Chrome. Sellele järgneb Firefox ning Opera. Apple’i telefonis kasutage Safarit. Teiste veebilehitsejega võib esineda probleeme helikvaliteedis ning ekraanijagamisel. 

Vt BBB e-lõuna videosalvestust (2021 okt.):  https://bbb.ut.ee/playback/presentation/2.3/455fee845a48d6cf6cb73c26efdc50e1dc44d438-1633599274979

BBB seminariruumi ekraanipilt (vt numbrite tähendust allpool)

Pilt
 
 1. Menüü audio ja veebikaamera ning ekraani jagamiseks. Üks kasutaja saab korraga jagada mitme veebikaamera pilti. Samuti saab valida enda veebikaamera pildi tausta.
 2. Esitleja nime ees on ekraaniga nupp. Moderaator ehk ruumi omanik saab esitleja ja moderaatori rolli teisele osalejale üle anda tema nimel klõpsates – Make presenter või Promote to moderator ning moderaator ja esitleja saab teisele osalejale anda õiguse kasutada valget tahvlit. 
 3. Pluss-nupust saab ja esitleja teha järgnevaid toimingud:

  1. Failide (.docx, .pptx, .xlsx, .pdf, .png) üleslaadimine. Esitluse slaidid on turvalisem üles laadida pdf-formaadis. Seminari lõpetades (End meeting) failid kustutatakse.
  2. Küsitluse (Poll) küsimus võib olla kirjas slaidil või valgel tahvlil või edastatud suuliselt või kirjutatud otse kusitlusse. Võimalik on valida oleamsolevate hulgast erinevate vastusevariantidega kusitlus või koostada oma vastusevariantidega (max 5) kusitlus või kasutada õppijate poolt sisestatavate vastustega küsimus. Vastuste avalikustamisel tekib slaidi nurka ning avalikku jututuppa (Public Chat) tabel vastuste jaotustega. Võimalik on kasutada ka anonüümset kusitlust.
  3. YouTube ja Vimeo video jagamine (salvestusse ei lisata, kuid jututuppa lisatakse jagatud video veebilink).
  4. Juhusliku osaleja valimine.
 4. Slaidide vahetamine noole-nuppudest. Slaidi numbril klõpsates saab valida soovitud slaidi.
 5. Jututuba. Klõpsates osaleja nimel saab valida osaleja privaatseks vestluseks. Siia alasse avaneb ka vahend Shared Notes.
 6. Tööriistad, mille abil saab slaidile/valgele tahvlile joonistada ja kirjutada.
 7. Võimaldab avada ning peita vasakut paani.
 8. Salvestada saab ruumi moderaator. Salvestamise käivitamiseks on ülaservas ruumi nime juures nupp Start recording.
 9. Eraldatud ruumide (2-16) loomine osalejate nimekirja juures hammasrattast. Moderaator saab määrata ruumide arvu, kes millises ruumis on, liituda kõigi eraldatud ruumidega ning sulgeda eraldatud ruumide režiimi.
 10. Väljumine ruumist ning ruumi sulgemine. Seadete haldus.