Juhendid e-õppe kasutamiseks

5. Video lõikamine ja sisukorra toimetamine

Video lõikamine

  • Video monteerimisrežiimi lülitumiseks klõpsake lingil Edit. Avanevas aknas näete kaamera pilti, slaide ja ajajoont. 
  • Video alguse või lõpu lõikamiseks klõpsake esmalt kääridega nupul ja seejärel liigutage hiirega ajajoone alguses ja/või lõpus olevat halli joont.
  • Video keskelt lõigu väljalõikamiseks klõpsake kääridega nupul, siis ajajoonel valitud lõigu alguspunktis ning liikuge hiirega paremale – nii saate lõigatava lõigu välja valida. Antud lõiku tegelikult ei kustutata – seda lihtsalt ei mängita pärast salvestamist video vaatajale.
  • Pärast video lõikamist klõpsake ekraani paremas ülanurgas nuppu Apply. Video salvestamine ja konverteerimine võtab aega ja sel ajal pole video vaadatav.
NB! Suurendusklaasi-nupust saate ajajoone sisse suumida, et lõikamiseks õiget kohta heliribal paremini näha.

editing

Sisukorras pealkirjade muutmine

Vaikimisi võtab Panopto videoloengu sisukorda pealkirjadeks PowerPointi slaidide pealkirjad. Kui pealkirja slaidil pole, võetakse slaidilt esimese lause esimene osa. Kui soovite neid muuta, klõpsake sisukorral (Contents) ja seejärel muudetaval pealkirjal.

toimeti-uus2.png

Pärast sisukorra muutmist klõpsake ekraani paremas ülanurgas nuppu Apply. Video salvestamine ja konverteerimine võtab aega ja sel ajal pole video vaadatav.

Sisukorda pealkirjade lisamine

title_lisamine.pngKui ilmneb, et mõni slaid on sisukorrast puudu (pealkiri polnud korrektselt lisatud või tekst slaidil puudus), tuleb klõpsata ajajoonel vastaval slaidil ning seejärel pliiatsi-nupul. Avanevas aknas tuleb sisestada slaidi pealkiri lahtrisse Title ning muudatus salvestada.

Smart Chapters – ekraanisalvestuselt sisutuvastusega pealkirjad

Panopto Smart Chapters võimalus loob automaatselt ekraanisalvestuselt sisukorra, kui slaididena kasutatakse PDF-faili või mõnda muud esitlustarkvara.

NB! Kui kasutatakse Panopto töölaua salvestustarkvara, siis on võimalik pealkirjad automaatselt Panoptosse tuua kasutades esitlusteks PowerPoint või Keynote (Mac) tarkvara.

Mida peab järgima kui soovitakse kasutada Smart Chapters võimalust? 

Smart Chapters parima tulemuse saamiseks ning toimimiseks tuleb järgida järgmisi punkte: 

  • Veenduge, et ekraanisalvestus on hea kvaliteediga. Ekraanisalvestuse kvaliteeti mõjutab ka arvuti resursside kasutus – veenduge, et arvutusjõudlus on piisav. Vajadusel sulgege salvestamise hetkeks kõik teised programmid. 
  • Veenduge, et pealkirjad oleksid nähtavad. Pealkirja kirjasuurus peab olema vähemalt 15pt ning see peaks olema märgatavalt suurem kui slaidi põhitekst. 
  • Smart Chapters töötab kõige paremini, kui slaidil on pealkiri ja ka sisuosa. 
  • Slaid peab olema erkaanil nähtav vähemalt 5 sekundit. 
  • Veenduge, et teil on vähemalt 4 pealkirjadega slaidi. 
  • Veenduge, et Panopto töölaua salvestusprogrammi kasutades on valimata Capture PowerPoint või Capture Keynote

Kuidas Smart Chapters oma videos aktiveerida? 

Oodake, kuni video on töödeldud ning lisaks kulub veel aega, et tekstituvastus saaks tulemused genereerida. Kindlasti peab järgima ülaltoodud soovitusi, et Smart Chapters saaks tulemusi luua. Smart Chapter tulemused võiksid ilmuda vähemalt tunni jooksul peale video töötlemise lõppu, kuid nende valmimine oleneb ka serveris järjekorras olevatest videotest.

Kui olete oodanud ja lubanud videol töödelda, siis tuleks kontrollida Panopto video muutmisrežiimis, kas on ilmunud Contents osale rippmenüü Smart Chapters (vt pilti). Järgevalt tuleb Smart Chapters sisse lülitada ning veenduda, et automaatselt genereeritud sisukord on õige. Tehke vajadusel parandused klõpsates sisukorra punktil või vajadusel kustutage. 

Lülita Smart Chapters sisseLülita Smart Chapters välja

NB! Vaadake Panopto e-lõuna videosalvestust video toimetamise kohta: