Juhendid e-õppe kasutamiseks

Õppematerjalide lisamine ja loomine (vahendid)

Õppematerjalid on tavaliselt iga e-kursuse lahutamatuks osaks. Alustades e-kursuse loomist, võib osa õppematerjale juba varem valmis olla (doc-, ppt-, pdf-failid), osa on olemas internetis ja osa võib luua Moodle’i enda vahenditega. Suure tõenäosusega on teil juba mingid õppematerjalid elektroonilisel kujul olemas: tekst, pildid, video-ja audiofailid. Kuidas neid siis oma e-kursusel ära kasutada?  Vaadake, millist tüüpi failidega on tegu. Kas teie õppematerjalid on doc-, html-, ppt-laiendiga? Millised on failide nimed?  

1. Jälgige, et teie failinimedes poleks tühikuid ja eestipäraseid täpitähti (õ ä ö ü). Kui teie failid on ebasobivate nimedega, nimetage need enne Moodle’isse viimist lihtsalt ümber. 

2. Ärge kasutage kursusel doc-, ppt- jms MS Office või ka Open Office faile.  Salvestage need pdf-ks (piltidega doc ja ppt) või kopeerige sisu Moodle’i lehele, lipikutega raamatusse või raamatusse (pildid tuleb lisada eraldi failidena uuesti). 

Kasulik on kursusel kasutatavad failid tõsta esmalt kursuse failide kausta (Seadistused – Kursuse failid – nupp Muuda kursuse faile – lohistate hiirega vajalikud failid failihaldusprogrammist kursuse failide aknasse (võite eelnevalt luua ka kaustu) – nupp Salvesta muudatused), kuna Moodle’i vahenditega kursuse avalehele lisatud failid reaalselt kursuse failide kausta ei salvestu.

Vaikimisi seadetega on e-kursusele üleslaetava faili maht 100MB. Mahtu saate suurendada seadistuste plokis lingist Muuda sätteid – Failid ja üleslaadimised – Maksimaalne üleslaadimise suurus.

  1. Salvestage ÕISis ainekava juurest õppematerjalide failid arvutisse.
  2. Vaadake kõik failid üle ja korrastage need.
  3. Salvestage kõik failid pdf-formaati.
  4. Laadige õppematerjalide failid e-kursusele kursuse failide alla või kursuse avalehele õigesse sektsiooni.
  5. Lohistage õppematerjalid õigesse kohta (nelja noolega nupp iga materjali ees).
  6. Muutke õppematerjalide pealkirjad korrektseks (hall pliiats iga materjali järel).
  7. Koondage kursuse avalehel olevad õppematerjalid vahendi Ressursside nimekiri alla


Õppematerjale (sh juhendeid) lisatakse kursusele materjalidena Lisa vahend või tegevus menüüst.

Kursuse avalehele materjalide lisamiseks:

  1. lülituge muutmisrežiimi nupust luba_muutmine.png või plokist Seadistused Luba muutmine
  2. muutmisrežiimis on iga sektsiooni paremas alanurgas on link lisa_vahend.png– klõpsake sellel
  3. i-nupust näete valitud vahendi tutvustust
  4. tärnil klõpsates saate määrata vahendi esiletõstetuks
  5. klõpsake soovitud vahendil

Lisa vahend

Olemasolevate õppematerjalide failide (pdf, flash, video, pildid, audio) lisamiseks kursusele on mitu võimalust: failina, URL-na või viidete leheküljena.

Moodle’is õppematerjalide loomiseks on kolm vahendit: raamat, lipikutega raamat ja leht. Mõlema vahendiga on mugav õppematerjale luua ja pärast muuta, kuid peate arvestama sellega, et loodud veebilehekülgi eraldi failidena kuhugi kättesaadavasse kohta automaatselt ei salvestata. Endale salvestamiseks võite kasutada loodud lehe ülemises vasakus nurgas olevat pdf-failiks salvestamise võimalust. Kui kasutada kursusel sonastikku, milles on määratud automaatne kirjete linkimine, seotakse lehe, lipikutega raamatu ja raamatu tekstis olevad märksõnad otse sonastiku selgitustega.

Vahendite tutvustused leiate parempoolsest menüüst.