Testi järelevalve plugina kasutamine
Mis on Moodle’i testi järelevalve plugin?
Moodle’isse on lisatud testi järelevalve plugin (Moodle proctoring), mis nõuab testi sooritajalt veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääsu lubamist.
Veebikaamera salvestab õppijast testi sooritamise ajal teatud ajavahemike tagant pildid, mida õppejõul on võimalik peale testi sooritamist üle vaadata, et tuvastada võimalikku rikkumist (nt on veebikaamera kaetud ja pildil pole näha õppija kujutist; pilte on liiga vähe, mis viitab sellele, et kaamerale juurdepääs on vahepeal ära võetud; õppija on kadunud kaadrist; kaadris on abiline; õppija paistab kellegagi vestlevat vms).
Pildid salvestatakse ülikooli Moodle’i serverisse ja kustutatakse automaatselt nelja nädala möödumisel.
Kui testi seadetest on määratud testi järelevalve plugina kasutamine, siis nõutakse õppijalt testi soorituskatse alustamise eel veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääsu andmist. Kui õppija luba ei anna, siis ei ole võimalik testi sooritada. Seega veenduge enne plugina kasutamist, et kõikidel õppijatel on olemas veebikaamera, et neil oleks võimalik järelevalvega testi sooritada. Paluge õppijatel leida testi sooritamiseks arvuti, kus on olemas veebikaamera (NB! Õppijal on ülikooli raamatukogus võimalik broneerida testi sooritamiseks koht veebikaameraga arvutis). Võimalusel pakkuge õppijatele enne järelevalvega testi sooritamist võimalust proovida samadel tingimustel proovitesti tegemist.
Kuidas saab järelevalve plugina kasutusele võtta?
Testi järelevalve plugina kasutuselevõtt on väga lihtne – selle kasutamise tuleb testi seadetest määrata. Tuleb avada testi seaded ning määrata testi lisapiirangute osas veebikaameraga identiteedi valideerimine (tuleb teha valik “nõutud, tuleb enne alustamist kinnitada”).
Testi lehel kuvatakse testi sooritajale teade, et selle testi puhul toimub järelevalve ning info, et testi sooritamiseks tuleb lubada veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääs.
Õppejõud saab testi tegemise käigus salvestatud pilte näha testi lehel Vaata järelevalve aruannet nupul klõpsates.
Pilte saab vaadata ühe testisooritaja kaupa. Pildid kustutatakse serverist nelja nädala pärast automaatselt. Ühe testisooritaja pilte saab testisoorituskatse juurest ka kohe kustutada (Delete images).
Mida pidada silmas järelevalvega testi ülesehitamisel?
Kui te kasutate järelevalvega testi, siis paigutage selles testis kõik küsimused eraldi lehele.
See on vajalik selleks, et kui õppija võtab testi sooritamise käigus veebikaamerale ligipääsu loa maha, siis ei saa ta testi järgmisele lehele liikuda enne, kui on uuesti veebikaamerale ligipääsu lubanud. Kui testi kõik küsimused on ühel lehel, siis saab õppija testi küsimustele vastata ka siis, kui ta on veebikaamerale ligipääsu andmise loa testi sooritamise ajal maha võtnud (siis on aruandes saadaval vähem pilte, kui testi sooritamise aeg seda eeldaks).
Järelevalvega testi on soovitatav kasutada koos testiakna JavaScript turvalisusega.
Test avaneb siis õppijale mõningase JavaScript turvalisusega täisekraani hüpikaknas. Näiteks ei ole võimalik mujalt kopeeritud teksti testi küsimuse tekstikasti kleepida ning keelatud on kasutada teatud klahvikombinatsioone (nt Ctrl+).
Järelevalvega testi ei saa kasutada koos SafeExamBrowseriga (SEB).
Õppijatel on järelevalvega testi soovitatav sooritada Google Chrome’i veebilehitsejas.
Soovitused testi tegijale
Testi saab sooritada vaid uuendatud ja uuemate veebilehitsejatega (Google Chrome, Firefox). Näiteks ei saa testi sooritada Internet Exploreriga, mille tugi on Microsofti poolt lõpetatud. Tuleb veenduda, et veebikaamerat ei kasuta enne testi alustamist ükski teine programm. Vajadusel tuleb lubada testi sooritamiseks popup ehk hüpikaknad.
Pikem juhend õppijale