Lehe loomine, kujundamine ja kustutamine

Maharas tuleb esmalt luua lehed ning täita need soovitud sisuga. Hiljem saate otsustada, kas avalikustate üksiku lehe või koondate erinevad lehed kollektsiooni alla ja avalikustate terve kollektsiooni.

Lehe loomine

Lehe loomiseks:

  • klõpsake ülamenüüs Portfoolio ja selle all Lehed 
  • uue lehe loomiseks klõpsake nupul Loo leht
  • olemasoleva lehe kopeerimiseks kasutage nuppu Kopeeri leht  (koopia saate teha ka teiega jagatud (teile avalikustatud) lehest)
  • sisestage lehele pealkiri ning soovi korral ka kirjeldus ja märksõnad

Märksõnad kuvatakse hiljem Sisu ja Portfoolio lehtedel paremas servas eraldi plokis. Nii on hiljem mugav märksõnade järgi vajalikud lehed üles leida.

NB! Ärge pange erinevatele lehtedele täpselt samasuguseid pealkirju, kuna hiljem on siis raske loodud lehti üksteisest eristada ning pole võimalik ka lehti eksportida.

Sisu paigutamine

Klõpsates menüüs Muuda paigutust, saate valida, kuidas sisu lehele paigutatakse - mitme tulbana või reana ja kuidas need asetsevad. Paigutust saate hiljem ka muuta. Esmalt näidatakse teile 10 põhivalikut, kuid lingist Täiendavad valikud avaneb veel 11 võimalust enda lehe sisu paigutamiseks.

NB! Vältige üle 3 tulbaga paigutuse kasutamist, et teie lehed oleks vaadatavad ka väiksema ekraaniga e-vahendites.

Sisu lisamine

Sisu lisatakse lehele plokkidena. Plokke saate valida vasakust servast (klikkides avaneb veel võimalusi) ja need hiirega eelvaate aknasse lohistada. 

Sisu lisamiseks lehele:

  • klõpsake menüüs Muuda sisu
  • valige vaskust menüüst lisatava sisu plokk ja lohistage see lehe eelvaate aknasse 

Plokkidena on võimalik lisada teksti, pilti, allalaetavaid faile, kaustu, pildialbumit, audio- ja videoklippe, päeviku sissekandeid, rühmafoorumi postitusi, menüüd (tekib automaatselt kollektsiooni lisatud lehtedest), märkmeid, enda profiili komponente jm.

NB! Teksti lisamisel ei näe te tekstitoimetis kursorit - saate hakata lihtsalt teksti kirjutama või kopeerima.

Iga lisatud plokki saab hiirega lohistades lehel teise kohta tõsta, muuta (ploki ülanurgas olevast hammasrattast) või kustutada (prügikasti-nupust).

NB! Vt lehestikku kõigi plokkide näidetega https://mahara.ut.ee/view/view.php?id=68&showmore=1

Lehe kujundamine

Vaikimisi on kõik loodud lehed ühesuguse kujundusega. Klõpsates nupul Halda kujundusmalle ja seejärel nupul Loo kujundusmall, saate ise enda lehele uue malli luua ning seda ka enda teistel lehtedel kasutada (kui kujundusmall on määratud avalikuks). Te saate määrata lehele taustavärvi, pealdise värvi, teksti kirjatüübi ning värvid jm. Värvi muutmiseks klõpsake värvi lahtris oleval värvikoodil - avaneb eraldi aken värvi valimiseks.

NB! Iga lehe puhul tuleb kujundusmall eraldi määrata. Tervele kollektsioonile ühte kujundusmalli korraga määrata ei saa.

Kujundusmalli lisamiseks enda lehele klõpsake lehte toimetades lipikul Vali kujundusmall - klõpsake soovitud mallil ning seejärel nupul Salvesta. Õiget lehe välimust näete Maharast väljaloginult.

Kui kujundusmallide lehel (ülamenüüs Portfoolio - Kujundusmallid või lehe toimetamisel nupp Halda kujundusmalle) on kellegi teise loodud mall, saate selle märkida tärnil klõpsates enda lemmikuks. Hiljem kuvatakse lehele kujundusmalli valides see mall lemmikute kujundusmallide reas.

Enda loodud kujundusmalle saate kujundusmallide lehel muuta pliiatsi-nupust, vaadata infot i-nupust, eksportida noole-nupust ning kustutada jäädavalt prügikasti-nupust.

Lehe kustutamine

Kui otsustate, et te mõnda lehte ei vaja (ei soovi seda ümber nimetada, uue sisuga täita ning taaskasutada), saate lehe JÄÄDAVALT kustutada.

Lehe kustutamiseks:

  • veenduge enne, et antud leht ei kuuluks ühtegi kollektsiooni, mis on kellelegi avalikustatud
  • klõpsake ülamenüüs Portfoolio - Lehed - prügikasti-nupp lehe pealkirja järel