Teadustöö alused

Uurimistöö teema valik

 „Appi! Kuidas ometi alustada?“ on kindlasti iga tudengi esimene mõte, kui lähenemas on teema ja juhendaja teatamise tähtaeg ja pea on täiesti tühi. Jah, teame, kõik algab ideest. Kuidas aga otsida ideid ning milline võiks ja peaks üks sobiv ning hea uurimisteema olema?

  • Uurimisteema peab olema selline, mis sind huvitab niivõrd, et motiveerib sind alustatud uurimistöö lõpuni viima

Milline on huvitav teema? Mõtle! Võib-olla meenub midagi sellist, mis on sind hämmastanud? On ehk mõni probleem ülikoolis, ühiskonnas või ka igapäevaelus, millesse suhtud suure kirega ning mille lahendamisest oleks kellelegi kasu? Tuleb ehk meelde mõni õnnestunud referaat või muu koolitöö, mille kenasti tähtajaks esitasid, kuid kusagile jäi kripeldama mõte, et edaspidi tahaks sellest teemast rohkemgi teada? Või ehk lugesid mõnda erialast artiklit, millele mõtlesid veel päevi hiljem? Nendele küsimustele vastust otsides leiad ka ideed oma uurimisteema jaoks.

  • Teema peab olema valdkonnast, milles on sul piisavalt teadmisi

Kui palju teadmisi on piisav? Targad teadlased olevat öelnud, et kui tudeng ei oska defineerida oma uurimistöö põhimõisteid, on ta valinud vale teema. Kas sina oskad? Kas teema huvitab sind piisavalt, et oled nõus tunde või isegi päevi kulutama ainult selle peale, et infot otsida, juurde lugeda ja ennast teemaga põhjalikult kurssi viia?

Sageli on nii, et osa eeltööd on juba tehtud, näiteks pead valima nende teemade hulgast, mida juhendajad ülikoolis välja pakuvad. Kuid eelpoolöeldu jääb sellegipoolest kehtima – edukas on sinu uuring juhul, kui teema sulle endale huvi pakub ja kui sinu teadmised selles valdkonnas on piisavalt põhjalikud.

Kokkuvõtteks: mõtle, uuri, otsi infot, loe, konsulteeri juhendajaga, loe juurde, otsi veel infot,  aruta…  ja otsusta. Olgu veel lisatud, et töö pealkirja täpse sõnastuse pärast pole mõtet veel muretseda, see kujuneb uuringu edenedes.

Teema valikuks täpsemaid juhiseid ja nippe leiad kursuse mooduli “Akadeemiline kirjutamine” alajaotisest “Teema valik”.