Ninahingamine
Normaalne hingamine toimub nina kaudu, huuled on suletud, keel toetub õrnalt suulaele, olles eesmise kolmandiku osas kontaktis kõvasuulae eesmise osaga ning näo-lõualuude piirkonnas olevad lihased on tasakaalus.
Ninahingamise takistuse korral on huuled avatud. Profiilis on näha iseloomulik näokuju: pikenenud näo alumine kolmandik, paokil huuled, ette ulatuvad ülemised intsisiivid ja väike, tagumises asendis olev alalõug.
Kuna suuhingamisel puudub keele külgede surve ülemisele hambakaarele, on tagajärjeks kõrge, kitsenenud suulagi. Selline olukord vajab ninahingamise takistuse kõrvaldamist, nina kaudu hingamise taastamist ja ortodontilist ravi hambumuse korrigeerimiseks.
![]() |
Kas tead? Kas ninahingamine taastub kohe, kui põhjus on leitud ja kõrvaldatud?
Vaata vastust!Enamasti on suukaudne hingamine saanud harjumuseks ja seda on vaja teadlikult muuta. Abiks on suupiirkonna lihaseid tugevdavad harjutused. Loe lähemalt artiklit Kuidas õpetada last nina kaudu hingama. |
![]() |
Loe lisaks! Loe, kuidas ennetada anomaaliaid ehk Hamba-lõualuusüsteemi omandatud anomaaliate profülaktika (Autor dr. Rita Nõmmela) ja leia vastused järgnevatele küsimustele:
|