Hammaste anatoomia ja oklusioon

Hamba ehitus

Hammas koosneb kolmest erinevast kõvast koest (email, dentiin ja tsement) ning ühest pehmest koest  pulp ehk hambasäsi (pulpa dentis), milles on närvid ja veresooned.

Allikas: [val=http://www.ut.ee/tervis/hambad/p1_1.htm href=http://www.ut.ee/tervis/hambad/p1_1.htm]

Email ehk hambavaap (enamelum) on inimkeha tugevaim kude, mis koosneb emailiprismadest ja katab kogu hamba krooniosa. Emaili paksus on erinev – kõige paksem on see mälumispinnal, eriti köprudel ning õheneb külgpindadel hambakaela suunas. Kulumise, lahustumise või mõnel muul põhjusel kaotatud email ei taastu.

Dentiin (dentinum), mis moodustab enamuse hambakoest, on sarnane luukoele, kuid ei sisalda rakke ega veresooni. Dentiinis on risti hambaõõnega  dentiinikanalid ehk -tuubulid, milledes paiknevad odontoblastide jätked – seetõttu on dentiin ärritajatele tundlik. Dentiinil on võime moodustuda uute kihtidena hamba sisemusse, pulbipoolsele pinnale.

Juure pinda katab tsement (cementum) – jämedakoelise luuaine kiht. Tsement paikneb õhukese kihina, mis pakseneb juuretipu pool.

Kas tead? Miks muutuvad hambad vahel tundlikuks? (Vastus)
Ülesanne. Kliiniises töös on oluline leida hamba värviga sobiv täidismaterjali värv, selleks tuleb teada mis hambale värvuse annab. Loe hambakudede lühikest iseloomustust  http://kiku.hambaarst.ee/suukool/40283  ja leia vastus küsimusele: mis määrab hammaste värvuse?