Hammaste anatoomia ja oklusioon

Alalõualiiges

Alalõualiiges (articulatio temporomandibularis) on  ainuke liiges kolju piirkonnas (v.a. kuulmeluukeste ühendused).  Tegemist on inkongruentse liigesega, kus kahe liigestuva pinna vahel paikneb liigeseketas (discus articularis), mis jaotab liigese ülemiseks ja alumiseks osaks. Diski servad on liigest ümbritseva kapsliga tugevalt kokku kasvanud.

Liigesekapsel (capsula articularis) on lõtv ja eriti eesmises osas õhuke. Kapsel ümbritseb omavahel liigestuvat alalõuapead (caput mandibulae), oimuluul paiknevat  liigeseauku (fossa mandibularis seu articularis) ning liigeseköbrukest (tuberculum articulare), kinnitudes alalõuakaelale. Kapslit tugevdavad mitmed sidemed, millest oluliseim on külgmiselt paiknev oimu-alalõuaside (lig. laterale).

Kas tead? Lehelüljel http://iuventus.info/Koerperbau/pics_big/0131.html näed kursoriga liikudes piirkonnale vastavat nimetust.

Allikas: [val=http://www.zdravosil.ru/xirurgicheskaya-anatomiya-arterialnyx-stvolov/page/73/ href=http://www.zdravosil.ru/xirurgicheskaya-anatomiya-arterialnyx-stvolov/page/73/]

Liikumine alaloualiigestes toimub kombineeritult. Liikumine sõltub lihaste (eeskätt mälumislihaste) tegevusest;  liigutused on võimalikud kolmes suunas:

  1. Alalõua langetamine ja tõstmine toimub liigese alumises osas, alalõuapea ja liigeseketta alumise pinna vahel, ümber liigese frontaaltelje.
  2. Alalõua liikumine ette- ja tahasuunas toimub liigese ülemises osas, kus alalõuapea libiseb koos diskiga liigeseköbrule ja tagasi liigeseauku. Need kaks eelnimetatud liikumist toimuvad enamasti kombineeritult.
  3. Alalõua külgliikumisel jääb liikumise suunas olev alalõuapea paigale ja pöördub vertikaaltelje ümber, kuid vastaspoolne liigesepea libiseb koos diskiga liigeseköbrukesele.

Allikas: http://www.hambaarst.ee/share/img/fig/tmjanim.gif

Lisalugemiseks. Vaata lühikest videot (inglise keeles), mis kirjeldab liigese ehitust ja liikumist. Isegi kui sa kõigest aru ei saa, jälgi kuidas toimub diski (videos lilla) normaalne ja patoloogiline liikumine – see on võti, mis aitab mõista miks liigeses võivad tekkida klõpsatused, naksumine ja muud helid ning valu.