Hammaste anatoomia ja oklusioon

Kolju kasv sünnijärgselt

Vastsündinul on näokolju vähearenenud. Kasvu stimuleerijateks on mälumisfunktsioon, hammaste areng ja lõikumine ning urgete (siinuste) kujunemine.

Sünni hetkel on alalõug nõrgalt arenenud, tagumises asendis (vähendab sünnitrauma riski), alveolaarjätked on vähe väljendunud ja alalõuanurk (alalõuaharude ühinemiskoht alalõuakehaga) on nürinurk (nagu ka hiljem, hammaste kaotuse järgselt).

Kolju kasvus on 3 perioodi:

  • Esimene kasvuperiood (esimesed 7 eluaastat) toimub peamiselt ajukolju suurenemise arvel.
  • 7. eluaastast kuni suguküpsuse saabumiseni on suhteline soikeperiood. Näo kõrgus suureneb peamiselt siinuste ehk urgete suurenemise ja hammaste lõikumise arvel.
  • Kolmas kasvuperiood algab suguküpsuse saabumisel ja lõpeb 20….23. eluaastal, seda näokolju kasvu arvel.
Pane tähele! Näo- ja ajukolju intensiivne kasv toimub erinevatel perioodidel. Loote-  ja väikelapseeas domineerib kasv eeskätt ajukolju, koolieas ja eriti suguküpsuse saabudes aga näokolju osas.

areng5.png

Kas tead? Kolju normaalne kasv ja areng on olulised õige hambumuse kujunemiseks. Ortodondid (spetsialistid, kes tegelevad hambumuse korrigeerimisega) kasutavad kolju külgülesvõtet tsefalomeetrilise analüüsi tegemiseks, kus nad hindavad lõualuude suurust ja omavahelist suhet, et planeerida õiget ravi.***

Kolju külgülesvõte

 

Kolju külgülesvõttele märgitud orientiirid - punktid, mis on tsefalomeetrilise mõõtmiste aluseks