Hammaste anatoomia ja oklusioon

Suuõõne moodustumine looteeas

2. rasedusnädalal moodustub lootel esmane suulohk ja nädal hiljem ilmuvad lootele evolutsiooni käigus päranduseks saadud lõpusepilud koos lõpusekaartega. Esimesest lõpusekaarest moodustub viis jätket, mis ümbritsevad suulohku ja milledest arenevad näo struktuurid.

Suulohu kohal on paaritu otsmikujätke, külgedel kaks ülalõugmist ja kaks alalõugmist jätket. Otsmikujätkel moodustuvad omakorda mediaalne ninajätke ja lateraalsed ninajätked, millest moodustub nina ja millede vahele jäävad ninasõõrmed. Otsmikujätke kasvab 4.-5. rasedusnädalal allapoole ja ühineb mediaalsele kasvavate ülalõugmiste- ehk maksillaarjätketega, moodustades esmase suulae – kõvasuulae eesmise osa (os incisivum seu os intermaxillare seu os premaxillare)    koos lõikehammastega ehk premaksilla, mis jääb mõneks ajaks iseseisvana püsima enne kui luustub kõvasuulae osaks.

Alalõualuu areneb ümber Meckeli kõhre, mis jääb koos närvi ja veresoonega tekkiva luu sisse ja hiljem taandub alveolaarkanaliks. Vastsündinul on lõualuud keskjoonel liitunud sümfüüsi varal ja luustuvad 1-2. eluaastal paarituks alalõualuuks (mandibula).

Ülalõugmise- ja otsmikujätke vahele jääb nina-pisaravagu (sulcus nasolacrimalis) mis hiljem moodustab nina-pisarakanali (canalis nasolacrimalis).

areng3.png

7. rasedusnädalal hakkavad ülalõugmistest jätkedest horisontaalsuunas kasvama kaks koekurdu, mis lähenevad teineteisele, ühinedes esmalt eesmises osas ja pikenedes hiljem tahasuunas, moodustades sekundaarse suulae (hilisem kõva- ja pehmesuulagi). Suulae tagumise osa kasv jätkub 8.-12. rasedusnädalani.

areng4.png

Vaata! Näo arengut tutvustab suurepärane video. Jälgi, kuidas näo proportsioonid muutuvad ja mis suunas kasv toimub.

Allikas: https://www.youtube.com/watch?v=wFY_KPFS3LA

Kas tead? Näo piirkonna normaalne areng võib mitmesugustel põhjustel häiruda ja selle tulemusel tekivad erinevad patoloogiad. Kas tead millised lõhed esinevad näo piirkonnas kõige sagedamini? (Vastus)

Allikas: https://www.youtube.com/watch?v=WGFBG94wZDc

Lisalugemiseks. Kui sul on tõsisem huvi selle valdkonna vastu, siis võid vaadata Kliinik 2013 dr Triin Jagomägi juhitud sessiooni erinevate lektoritega, mis annab ülevaate selliste laste olukorrast ja ravivõimalustest Eestis. Vaata videot! Võid klõpsida erinevate lektorite ja teemade vahel.

Allikas: http://www.uttv.ee/naita?id=16620, pikkus 104 minutit