Hammaste anatoomia ja oklusioon

5. Näokolju areng ja kasv

Autor:  Riina Runnel

Pea (caput) moodustab vastsündinu kehapikkusest 1/4. Kuigi pea kasvab pikkusesse absoluutarvuliselt 2 korda, siis suhtarvuliselt see väheneb, moodustades täiskasvanul 1/7 – 1/8 keha üldpikkusest.

Allikas: [val=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neoteny_body_proportion_heterochrony_human.png href=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neoteny_body_proportion_heterochrony_human.png]

Pea skeletiline alus jaguneb näo- (cranium faciale)  ja ajukoljuks (cranium cerebrale), millede vaheline piir kulgeb ninajuurelt üle kulmukaare, piki sarnakaart ja kohtub koljupõhimikul.  Kolju luud on üksteisega liikumatus ühenduses, välja arvatud alalõualuu, keeleluu ja kuulmeluukesed.

Näokolju toestab näo pehmeid kudesid, meelelundeid ning hingamis- ja seedekulgla algusosasid. Vastsündinu näokolju on hammaste ja siinuste puudumise tõttu proportsionaalselt tunduvalt väiksem kui täiskasvanul.  Kui väikelapseeas on ülekaalus ajukolju kasv, vaheldumisi näokolju arenguga,  siis hilisemas perioodis (puberteedieas) toimub peamine kasv  näokolju arvel.

Allikas: [val= http://www.francecasts.com/casts/humans/cranial/ href=http://www.francecasts.com/casts/humans/cranial/]

Accept Cookies