Värvigruppide selgitused ja loomade lühike tutvustus:
Punased: Kahjurid
1. Naksuri vastne ehk traatuss – toitub peenematest narmasjuurtest. Maasikapõllul on probleemiks, kui põld on rajatud kesale. Eelistab peamiselt kartulit, teravilja, aga olen näinud teda söömas ka maasikamarja. Naksuri vastset kutsutakse tõuguks, putukatele iseloomulikult on tal 3 paari (rindmiku)jalgu.
2. Hispaania teetigu – invasiivne võõrliik, toitub taimede pehmematest osadest, roodab. Eelis toiduobjekti ei ole.
3. Punane kedriklest – toitub taimemahlast, esineb esmalt vanematel lehtedel, aga hooaja jooksul liiguvad edasi noorematele lehtedele kuni terve taim nakatunud. Valmikutel on ämblikulaadsetele iseloomulikult 4 paar jalgu, vastsel aga on kolm jalapaari. Munad on selged ja ümarad. Kõik etapid esinevad valdavalt lehe alumisel pinnal. Talvitub viljastatud emaslest taimejäänustel, mullas. Sel aastal esines massiliselt maasikal, vaarikal, sõstratel, viinamarjal…. Esineb rohkem kui õhuniiskus on madal. Massilise esinemise korral koob võrku.
4. Maasika õielõikaja – Valmik on 2–4 mm pikkune, pika kärsakuga mardikas. Vastsed (vageltõuk) ja munad arenevad maasika pungade sees ja neid on harva näha. Toituvad roosõieliste sh maasika ja vaarika, lehtedest, leheroodudest, õie kroonlehtedest ja tolmukatest. Munad paigutatakse ühekaupa maasika avanemata õiepungadesse, seejärel näritakse õieraod pooleldi läbi, see murdub ja jääb rippuma. Koordunud vageltõuk toitub närbuva õiepunga sisust. Tühjaks söödud pungas ta ka nukkub. Noormardikad väljuvad pungadest juuli algul, kes söövad lehtedesse väikseid auke ja siirduvad talvituma – lehtede ja taimejäänuste alla või mulda. Üks olulisemaid maasikakahjureid.
5. Ripslane – Palja silmaga raskelt märgatav – pikliku kerega (1-2 mm) ja vilkad. Valmikud voldivad kaks paari narmastanud äärtega tiibu üle keha tagasi, muidu on nii täiskasvanud kui valmikud sarnase suuruse ja kujuga. Kahjustavad nii valmikud kui ka valmikud.
6. Ripslased toituvad tavaliselt maasikaõitest ja -lehtedest, kuid võib toituda ka teistest taimeosadest. Toitumisel lõhuvad nad rakud ja imevad need mahlast tühjaks. Kahjustus: õitele tekivad pruunid laigud või rohekaskollased laigud; lehele tekivad hõbedased laigud, mis ümbritsetud väikeste mustade täppidega. Tugevasti kahjustunud lehed kolletuvad, taime areng pidurdub, õied varisevad ja saak väheneb. Kahjustuse suurenedes lehed kuivavad. Noortel marjadel toituvad seemnetest, hiljem seemnete vahelisest koest, tulemuseks pinnarakkude surm ja viljade pruunistumine. Üks olulisemaid maasikakahjureid. Leidmine: Kevadeti tuleb õrnalt küünega tõmmata kollase õiesüdamiku, mõne hetke pärast on neid valgetel kroonlehtedel sibamas. Ripslast erineb palju ka metsikus looduses nt kevadeti on neid lihtne leida ka nt võilille õitel. Talvisel ajal leiab ripslasi sibulalt. Paljud inimesed kasvatavad talvel rohelist sibulat, pannes ta otsapidi vette. Kui roheliste võrsed tõmbuvad kipra tasub ta sibula soomuste vahelt ripslasi otsida.
7. Lehetäi – Lehetäid on maksimaalselt 5 mm pikkused, õrnade kehakatete, suhteliselt pikkade peenikeste jalgade ning tundlatega putukad. Soodsate olude korral võib aasta jooksul anda enam kui 10 põlvkonda, kes erinevad üksteisest, nt tiibade olemasolu täppsilmade olemasolu, suurus, värvuse muutused jne. Keha on pirnja kujuga, rindmik tugev (lülilisus selgesti märgatav, eriti tiivututel isenditel), tagakeha suhteliselt suur. Kui tiivad esinevad, siis on nad kehast pikemad, läbipaistvad. Tagakeha tipul paiknevad liigispetsiifilise kujuga kaks eritustorukest (seljatorukesed). Suised on peened stiletid, mis viiakse taimekoesse ning taimemahl jõuab stileti peeniste kanalite kaudu seedetrakti. Esineb nii mono- kui polüfaagseid liike, viimasel juhul loetakse põhiperemeheks see taimeliik, millel talvitutakse. Lehetäid on koloniaalse eluviisiga, viljakus on väga kõrge. Esineb mitmesuguseid paljunemise tüüpe. Nad munevad tavalisi mune (ovipaarid); munevad mune, milles vastne on täiesti välja arenenud (ovo-vivipaarid); sünnitavad vastseid, kes on emase kehas juba munast koorunud (vivipaarid). Esineb partenogeneetiline (neitsisigimine, isane ei osale) teel paljunemist. Eri põlvkonnad võivad vahetada toidutaime liike (peremeestaim – suvetoidutaimed) ja osi (lehed–võrsed–juured), vahetada sigimisviise (suguline ja suguta paljunemine). Selline pidev vaheldumine teebki lehetäide sesoonse bioloogia keeruliseks. Väljutavad suhkrurikkad ülejäägid keskkonda, mida kasutavad ära sipelgad ning mesilased valmistavad sellest lehemett. Oma suure paljunemisvõime ning koloniaalse eluviisi tõttu teevad taimedele suurt kahju (imevad taimemahla), lisaks sellele on ohtlike taimehaiguste levitajad.
8. Sipelgas – Lehetäid toituvad taimemahlast, liigse suhkru eritavad elukeskkonda mesinestena. See kleepuv magus vedelik on sipelgate lemmiktoit. Lehetäide ja sipelgate vaheline on sümbiootiline suhe – sipelgad saavad sellest toitu ja lehetäied kaitset. On täheldatud, et sipelgate poolt „lüpstud“ lehetäid toodavad rohkem, suuremaid mesineste tilku ja ka rohkem järglasi. Sipelgad kaitsevad lehetäisid kiskjate eest nt lepatriinude ja kiilassilmade eest, aga ka seenhaiguste eest (tassivad mujale ja eemaldavad nakatunud lehetäid). Muidugi ei käitu nii kõik sipelgaliigid, aga see on vägagi levinud.
Kõik rohelised, kollane ja beež on kasurid ehk kasulikud putukad.
Helerohelised on röövtoidulised putukad.
9. Lepatriinu – Väikesed (kuni 9 mm) kumera selja ja lapiku kõhupoolega, elliptilised, eredavärvilised (punakad, kollakad, mustad) mardikad. Tihti on kattetiibadel täpid, jooned või laigud, mis on valdavalt musta värvi, kuid esineb ka punaseid (nt kakstäpp lepatriinu) ja valgeid täppe (nt harilik käokirjak). Esineb ka täppideta liike nt punatriinu. Lepatriinudel esineb liigisisene pigmentatsiooni polümorfism nt kakstäpp-lepatriinu on tavaliselt punane kahe musta täpiga, ent esineb ka musta keha ja kahe, nelja ja kuue punase täpiga vorme. Lepatriinude värvus on hoiatusvärvus putuktoidulistele loomadele. Pea on väike ning eesselja all varjul.
Puudutusel teeskleb surnut, põlveliigestest eritab samal ajal mürgist kantaridiini sisaldavat vedelikku. Eestis kirjeldatud liikidest on peale lutsernitriinu ja õnnetriinu (toituvad alamatest seentest (nõgi- ja jahukasteseened)) kõik teised liigid röövtoidulised. Valmikud toituvad ka õietolmust või nektarist. Muna oranž, piklikovaalne. Vastne on tumehall kuni must, eredate oranžide/kollaste kirjadega röövtoiduline vilaskvastne. Nukk kinnitub taimelehe alumisele küljele.
Lepatriinu valmikud talvituvad kivide all, metsatukkades kändudes, puukoore all tavaliselt suurte talvituskogumikena. Kogunemise signaaliks on liigikaaslaste poolt eritatav agregatsiooniferomoon. Kevadel paaruvad ning alustavad munemist. Munad munetakse lehetäide kolooniate lähedusse, tavaliselt väikeste kogumikena. Keskmiselt muneb emane 200 kuni 400 muna, ent soodsates oludes ka kuni 4x rohkem. Sama munakurna isendid kooruvad üheaegselt ning kiirustavad laiali, kuna nende hulgas on kannibalism (liigikaaslase söömine) väga levinud. Eelistoit on neil lehetäid, ent sobivad ka lehekirbud, kilptäid, võrgendilestad jms. Koorunud valmikute tiivad värvuvad alles paari päeva jooksul.
Maasikapõllul on üks kõike levinum liik seitsetäpp-lepatriinu.
9. Kiilassilm – Valmikud on väikesed, kuni 1,5 cm pikkused nelja võrkja tiivaga, väikese pea, saleda keha ning kuldsete säravate silmadega putukad. Munad kinnitatakse ühekaupa pika varrekese/niidi abil lehtede külge. Vastseteks on maismaal toimetavad röövtoidulised vilaskvastsed. Tihti maskeerivad nad endid kuhjates seljale taimepuru ja toidujäänuseid näiteks tühjaks imetud lehetäide kestad. Kõikidel vastsetel on ülalõuad moondunud imitangideks (pikenenud, seest õõnsad), nende abil haaratakse saak ja imetakse tühjaks – esineb sooleväline seedimine, st. saaklooma kehasse viiakse kõigepealt seedefermente, mis on paralüseeriva ning lagundava toimega ning seejärel imetakse ohvri kehast vedeldunud sisu. Võrktiivaliste valmikud toituvad õietolmust või taimede eritistest, on röövtoidulised või ei toitu üldse. Nad on majanduslikult tähtsad just kahjurputukate arvukuse reguleerijatena.
10. Kõrvahark – Lamedad, väga paindliku kehaga putukad, kelle tagakeha tipus on saagi haaramiseks ning enesekaitseks tangjad jätked. Isaste tsertsid tavaliselt kumeramad kui emastel. Eesmised kattetiivad on lühikesed, tagumised lennutiivad volditakse kattetiibade alla kokku. Ei lenda kuigi meeleldi, vaid eelistab tiibade kasutamisele oma lühikesi jalgu. Pea on peaaegu südamekujuline, ettepoole suunatud haukamissuistega. Enamik nahktiivalisi on kõigesööjad, kuid leidub ka taimtoidulisi, kiskjaid ja isegi parasiite.
Eestis elavate kõrvahargi liikide bioloogia on väga sarnane. Nad on öise eluviisiga, niiskuse ja soojalembesed, valguskartlikud, esineb tigmotaksis (sundliikumine puudutusstiimulile). Päeval peidus kivide, maha langenud puutüvede jms all; aias ka prügi, ämbrite, lillepottide all. Sellistesse varjualustesse võib neid koguneda arvukalt. Meie aedades on kõrvahark aktiivne aprillist oktoobrini.
Hävitavad arvukalt paljude kahjurputukate ning lestade mune, vastseid ja valmikuid. Süüakse kõiki, kellest jõud üle käib. Üks täiskasvanud isend võib öö jooksul näiteks ära süüa üle 1000 lehetäi. Toituvad ka lagunevast taimsest massist, harvem elusatest taimedest. Suure arvukuse korral võivad muutuda kahjuriteks, nt harilik kõrvahark võib kahjustada ladustatud toiduaineid – teravilja, juur- ja puuvilju, marju. Aias võivad rohke esinemise korral vähesel määral kahjustada ka ilutaimede õisi ja lehti.
Paljunemiseks uuristab emane kõrvahark varjulises ja niiskes kohas pinnasesse 5 – 8 cm pikkuse sirge käigu, millesse muneb munade kogumiku ning jääb neid valvama, kattes pea ja eesjalgadega munad (lõimetishoole). Ema hoole all on mõnda aega ka esimeste kasvujärkude noored. Hiljem hakkavad vastsed elama iseseisvat elu.
11. Sadajalg – hulkjalgsete keha moodustub paljudest lülidest, mille iga lüli külge, sadajalgsete korral, kinnitub paar lülilisi jalgu. Sadajalgseil on neli silma ning tugevad lõuad, mille abil nad püüavad putukaid, usse ja tigusid. Elavad nad varjatult nt kivide ja sambla all.
12. Jooksiklaste vastne – Eestis esinevad jooksiklaste valmikud on mõnest millimeetrist kuni viie sentimeetrini. Valmikud on enamasti pikkade jooksujalgadega saledad voolujoonelised putukad. Aktiivsusest sõltuva värvusega – tumedad videvikus aktiivsed loomad (enamus), värvilisemad isendid päevase aktiivsusega. Kuigi paljudel liikidel on säilinud lennuvõime eelistavad liikuda maapinnal, paljudel liikidel on tagatiivad taandarenenud ja ka kattetiivad kokku kasvanud. Enamus neist on rööv- või segatoidulised, kuid esineb ka taimtoidulisi liike. Esineb sooleväline seedimine – nõristakse saagile seedemahlu, mida pärast tagasi imendatakse. Toituvad kõigest, kellest jõud üle käib, toit võib keha mõõtmetelt ületada neid endid.
Arenemistsükkel kestab enamikel liikidel 1 aasta, on ka liike, kellel areng kestab 3 aastat. Enamus jooksikuid munevad maapinnale, koorumine toimub juba paari tunni pärast. Vastsed on põhiliselt kohastunud eluks pinnases, urgudes. Toituvad ka maapinnal. Vastse areng kestus keskmiselt on 3 kuud. Nukkumine toimub tavaliselt mullas, nukk on vabanuku tüüpi, nukustaadium vältab 10 päeva kuni kuu.
Jooksiklased on bioindikaatorid keda kasutatakse keskkonna muutuste hindamiseks. Muutused võivad olla inimtekkelised nt reostus, maakasutuse muutus jms aga ka looduslikud nt põud, liustike sulamine jms. Nendes uuringutes kasutatakse peamiselt jooksiklaste omadust esineda kindla liigilise koosseisuga erinevates ökosüsteemides.
Oma mitmekülgse toidulaua ja suure isu tõttu peetakse neid, põllumajanduslikel maadel, olulisteks kahjurite vaos hoidjateks.
Beež: Lagundajad
13. Tuhatjalg – Lähedalt sugulane sadajalgedele, sarnaselt neile on lüliline keha, aga märksa ümarama läbilõikega. Nende igal kehalülil on kaks paari jalgu, väljaarvatud esimesel viiel, kus on üks paar jalgu. Eesti liikidel on 11–60 kehalüli ja kuni 110 jalapaari.
Tuhatjalgsed toituvad kõdunevast taimsest materjalist, kui arvukus on väga kõrge võivad kahjustada ka taimi. Nagu enamus loomi eelistavad nad elada oma toiduobjekti lähedal, seega tasub neid otsida keldritest, majaäärtest aga ka nt multši alt.
Tumeroheline: Tolmeldajad.
14. Kimalane – Kimalase rahvapärased nimetused on kumalane, maamesilane, metsmesilane. Kui meemesilasi on Eestis üks liik, siis kimalasi on 28 liiki. Sagedamini võib neist kohata viitteist liiki, peaaegu alati ja igal pool üheksat. Teised on haruldasemad.
Kimalased on meil looduslikult elavad perelise eluviisiga putukad. Erinevalt meemesilastest, kelle pere elab talve üle tarru varutud mee abil, kestab kimalaste pere elutsükkel vaid ühe suve. Talvituvad ainult noored emakimalased. Samuti võrreldes meemesilasega jääb kimalase pere tööliste arv suhteliselt väikeseks, sõltuvalt liigist on neid vaid 20–200 isendit.
Erinevalt meemesilastest on kimalased võimelised lendama ka suhteliselt madala õhutemperatuuriga ja ka kui vihma tibutab. Samuti võrreldes teiste tolmeldajatega on nende tööpäevad pikemad, nad lendavad välja varavalges ja töötavad hilisõhtuni. Kui lõuna ajal läheb temperatuur väga kõrgeks teevad nad tavaliselt pausi.
Aedmaasika kasvatajad on õppinud mesilaste korjekäitumise erinevust oskuslikult ära kasutama, paigutades jõuludeks valmima planeeritud maasikate tolmeldamiseks kasvuhoonetesse kimalaste tarud. Tänapäeval saab kimalasperesid osta aasta läbi. Tarusid on lihtne paigaldada: ava vaid luuk, ja kimalased asuvad tööle. Tänu sellele kasutatakse praegu kõigis suuremates kasvuhoonetes maasika, tomati ja teistegi tolmeldamist vajavate kultuuride tolmeldamisel kimalasi.
Meemesilased töötavad kasvuhoones päikeseliste soojade päevadega, kimalased aga siis, kui väljas on pilves ja sajab. Nii saavutatakse õite maksimaalne tolmeldamine, mille tulemusena valmivad suured ja sümmeetrilised viljad. Just sellised, mille eest on tarbija nõus ka kopsakamat hinda maksma.
Lisaks on kasvuhoones kasvatatud kultuurid sünteetilistest taimekaitsevahenditest vabamad. Nimelt saab katmikalal kasutada ainult biotõrjet (kahjurputukate hävitamine nende looduslike vaenlaste ehk röövputukate abil), kuna lehetäide jt kahjurite tõrjeks kasutatavad sünteetilised kemikaalid on enamasti mesilastele surmavad.
Viimasel ajal on hakatud kimalasi kasutama ka taimekaitsevahendite õitele kandjatena – täppistaimekaitset ja tolmeldamist ühendav entomovektortehnoloogia. Maasika puhul nt kasutatakse kimalasi kui vektoreid hahkhallituse tõrjeks. Kimalased läbima enne tarust väljalendamist biopreparaadiga kaetud ruumi. Sel viisil jäid preparaadi osakesed nende keha külge. Õitel maandudes pudeneb hahkhallituse vastu töötava seene eosed kimalaste küljest põllul olevatele aedmaasikaõitele. Selle tulemusena vähenes viljade haigestumine hahkhallitusse kahe- kuni kolmekordselt. See tehnoloogia on ohutu nii kimalastele, inimestele kui ka keskkonnale. Samas on see ka ökonoomne, vähendades vajadust nii inim- kui ka masintööjõu järele ja väheneb ka kasutatava preparaadi kogus.
15. Meemesilane – Ühiselulised putukad, kes tegutsevad koos peres, kus esineb polümorfism. Karvased kollase-musta triibulised putukad. Muundunud jalad – käpa viies lüli laienenud, esimene lüli harjake, tagajalgade säärtel suirakorvikesed – korjejalg. Vastseid toidetakse õietolmu ja meega.
Mesilased ehitavad kärgi, kuhu varuvad mett ja töödeldud õietolmu (suir). Kärgedes kasvavad ka mesilasete järglased, kus läbitakse muna, vastse (vageltõugud) ja nuku (vabanukk) staadium. Peres on harilikult üks emamesilane, ca 15 000 töömesilast ja paarsada isamesilast ehk leske. Lesed arenevad viljastamata munadest, muud mesilased viljastatud munadest. Vastseid toidavad töömesilased (emased) peanäärmenõrega, mida nimetatakse mesilaspiimaks ning mee, vee ja suira seguga. Mesilasema vastne saab piima kogu vastsejärgu kestel, isa- ja töömesilasevastsed ainult kolmel esimesel päeval. Seega määrab toit tuleviku. Töömesilastel esineb ealine polüteism ehk oma elu jooksul täidavad nad pesas erinevaid ülesandeid, eluiga suvel ca 5 nädalat. Emamesilased paaruvad kord elus ja seejärel munevad 4-5 aastat pesast lahkumata. Leskede ainsaks ülesandeks on emaga paarumine ning sügise saabudes visatakse nad perest välja. Seetõttu nende eluiga küllaltki lühike.
Meemesilane (Apis mellifera) on üks väheseid kodustatud putukatest, keda kasvatatakse erinevate mesindussaaduste (mesi, õietolm, suir, vaha jms) tootmise eesmärgil. Samuti on nad olulisimad õistaimede tolmeldajad.
16. Sirelane – Enamik valmikutel esineb mimikri – meenutavad välimuselt astlalisi. Väga osavad lendajad, kes suudavad püsida õhus ühe koha peal ja ka mingil määral tagurpidi lennata ning päeva jooksul läbida suuri vahemaid.
Valmikud on kuni 15 mm pikkused, kollased või valkjad triibud tagakehal. Tundlad on lühikesed. Sarnasus astlalistega kaitseb neid lindude eest. Sirelase pea on rindmiku laiune, ning suurte silmadega. Munast koorunud vastsel puuduvad jalad ja peakapsel (sarnaneb väikese kaaniga). Kehakatted on läbipaistvad, värvus sõltub taimest, millel asuvad. Täiskasvanud isend nukkub tilgakujulises pupaariumis.
Sellesse sugukonda kuuluvad liigid on nii eluviiside, välimuse kui ka käitumise poolest väga erinevad. Kui valmikud on mõningates põhijoontes sarnased: päevase aktiivsusega, kes enamasti toituvad nektarist (sh tolmeldavad), siis just vastsed on äärmiselt mitmekesise eluviisiga, leidub nii rööv- kui ka taimtoidulisi liike, kes elavad mitmesugustes tingimustes nt vees, mudas, kõdunevas puidus jne. Vastsed võivad toituda taimemahlast või siis teistest putukatest.
Nende hulgas on olulisi taimekahjureid, näiteks sibulasirelased, kelle vaglad kaevandavad nii söögi- kui lillesibulates ning neis ka kolmandas kasvujärgus talvituvad. Sugukonnas esineb ka röövtoidulisi liike, kes suruvad alla eriti lehetäide arvukust. Sirelased on ka tähtsuselt teised tolmeldajad mesilaste järel, Euroopas külastavad sirelased 80% õistaimede ning laialdane toidubaas muudab nad väärtuslikeks tolmeldajateks nii põllumajanduses kui ka kogu looduses laiemalt.
Kollane: Parasitoid (17)- Kiletiivaliste seas leidub parasitoide umbes 45 sugukonnas; neist arvukaimad ja tuntuimad on käguvaablased, juuluklased ja kiresvamplased.
Valmikul on hästi liikuv tagakeha, mis kinnitub varrekesega rindmiku külge. Selline ühendus võimaldab tagakeha suurt liikuvust, mis võimaldab neil muneda elava saaklooma sisse (muneti tagakeha tipul). Muneti on pikk ja peenike ning tihti ületab valmiku kehapikkuse. Valmiku mõõtmed on rühmas varieeruvad: koos munetiga võivad olla väiksemad kui 1 mm, suuremad koos munetiga võivad ulatuda 8 sentimeetrini.
Vastsetel enamasti nõrgalt arenenud peakapsel, jalad puuduvad.
Enamik neist on putukate (muna-, vastsese-, nuku- või valmikutaadiumi) parasitoidid, st et erinevalt parasiitidest, nende elutegevuse käigus peremees organism hukkub. Põhimõtteliselt on parasitoid kiskja ja parasiitide vahelised organismid. Valmikud toituvad enamasti õite nektarist, taimede magusast mahlast või lehetäide mesinestest. Samas on ka võrdlemisi palju liike, kes valmikueas üldse ei toitu.
Ektoparasitoidid munevad vaid nn varjatult elavatesse peremeestesse (puukoore all, kookonis…). Endoparasitoidide vastseid kaitseb peremehe keha, seega munevad nad ka avalikult elavatesse ja toimetavatesse peremeestesse.
Enamus parasitoide kasutab peremehena vaid väheseid liike. Seejuures on erinevaid strateegiaid peremehe leidmiseks nt kaudne meetod – nad otsivad peremehe arenguks soodsa keskkonna, teadmata tol momendil, kas seal peremeest on või ei, nt kapsaliblika-juulukas nakatab kapsaliblika röövikuid ainult ristõielistel. Peremeest leitakse ka lõhna järgi või substraadi värisemise järgi nt juuluklane (Opius malleus) leiab kõigepealt sinika marjad ja muneb siis ainult neisse, milles tunnevad peremehe vastse liikumist.
Ektoparasitoidid halvavad peremehe enne munemist, seejuures on paralüüs lõplik (permees on halvatud kuni surmani). Endoparasitoidide peremehi tavaliselt ei halva, erandiks on peremehed, kes on ohtlikud ja võivad rünnata nt ämblikud, ent siis on paralüüs ajutine. Endoparasitoidide vastsed kasvavad tihti koos oma peremehega, seejuures peremehe arengustaadium, mil endoparasitoidid munevad peremehesse sõltub parasitoidi liigist.
Seoses parasiitse eluviisiga on paljude vamplaste areng omapärane, nimelt on nende munad rebuvaesed ja neist koorub veel vastseks arenemata embrüo. See on võimalik, kuna nad on kohe ümbritsetud peremehe keha toitainetest. Sel viisil hoiab emane valmik toitaineid kokku ja see omakorda võimaldab muneda rohkem mune. Samuti on võimalik, et munas moodustub eriline rakukest, mille abil muna toitub peremehe mahladest. Tänu sellele on võimalik polüembrüoonia ehk ühest munast saab kooruda mitu kuni palju vastseid. Ühe ja sama peremehe erinevaid arengujärke võivad nakatada erinevat liiki parasitoidid.
Toitumistüübi järgi jaotatakse parasitoidid mono-, oligo- ja polüfaagideks.
Paljud sellesse rühma kuuluvad liigid on inimese seisukohalt kasurid, keda kasutatakse kahjurputukate tõrjes. Samas kuuluvad siia ka mitmed puudele pahku tekitavad liigid.