Tunni sissejuhatuses võib õpetaja paluda õpilastel tuua näiteid, kas ja kuidas mõni ekstreemne ilmastikunähtus (tugev paduvihm, torm, kuumalaine jms) on mõjutanud mõnd tegevust või nende igapäevaelu. Järgnevalt võib lühidalt arutleda selle üle, mis eluvaldkondi ja majandustegevusi ekstreemsed ilmastikunähtused kõige enam mõjutavad. Sissejuhatava arutelu läbiviimisel võib toetuda veebimaterjalidele, näiteks SIIN
Järgneb rollimäng, milleks kulub umbes 75-90 minutit sõltuvalt õpilaste arvust.
Paluge õpilastel moodustada 2-4-liikmelised rühmad. Iga rühm tõmbab loosiga ühe rollikaardi. Rollideks on: maasikakasvataja, metsaomanik, rannakalur, veisekasvataja, mesinik, suusakeskuse omanik ja matkakorraldaja.
Iga rühm saab töölehe, kuhu märkida mõjutegurite ulatus.
Paluge õpilastel tutvuda oma rolliga ja mõelda, mis tegevusi on vaja läbi viia, et nende ettevõte hästi toimiks või et nad saaks head saaki. Kuidas ilmastik (kliima) mõjutab nende tegevust? Seejärel asutakse märkima mõjuhinnanguid diagrammile (vt failidest “õpilaste tööleht kliimateadlik”).
Mõjuteguriteks on:
- Aasta keskmise õhutemperatuuri tõus, soojem kliima
- Keskmise õhutemperatuuri tõus talvel, lühem ja soojem talv
- Lumikatte vähenemine ja talve lühenemine
- Ekstreemselt madalad temperatuurid talvel
- Suurem sademete hulk, intensiivsed sajud (kasvuperioodil)
- Tugevamad tuuled ja sagedasemad tormid
- Kõrgemad maksimumtemperatuurid suvel, sagedasemad ja pikemad kuumalained
- Vähem sademeid suvel (kasvuperioodil) ning rohkem ja pikemad põuaperioodid
Kui rühmad on kõik diagrammil esitatud tegurid ära hinnanud, asutakse diagramme omavahel võrdlema. Näidete korrektsust saab kontrollida ning diagrammil olevat infot täiendada koos õpetajaga ning kasutades igale rollile mõeldud põhjalikku tagasiside lehte. NB! Tagasiside leht antakse õpilastele pärast ühist arutelu.
Teiste rühmade hinnangutest parema ülevaate saamiseks võib tahvlile kuvada arvutustabeli, mida täidetakse reaalajas. Niimoodi saab näiteks leida õpilaste hinnangul kõige olulisema kliimamuutuste tagajärje, ekstreemse ilmastikunähtuse või haavatavaima majandusvaldkonna (vt kuvatõmmist allpool).