Naturaalsed kiud on olnud inimkonna jaoks olulised juba iidsetest aegadest, kui mammutikütid neid kasutasid. Tänapäeval, kui naftapõhine toormaterjal põhjustab keskkonnasaastet ning ületarbimine toob kaasa keskkonna saastumise, on looduslikest kiududest rääkimine oluline. Naturaalsed kiud, olgu need loomse või taimse päritoluga, on olnud osaks tekstiilidest, kunstiteostest ja ehitusmaterjalidest. Tänapäeval, kui me seisame silmitsi kliimamuutustega ja muutuvate keskkonnatingimustega, seisavad meie ees uued väljakutsed looduslike kiudude kasutamisel. Paljud seni kasutatud kiutaimed on taandunud sünteetiliste kiudude ja komposiitmaterjalide ees. Samuti on kaotanud olulisuse lambavilla kasutamine, mis täna käsitletakse pigem jäätmena ja lambaliha kaasproduktina.
Kliimamuutused mõjutavad nii muldkatet, taimestikku kui ka loomadele söödavarumist. Naturaalkiud on endiselt vajalikud, kuid nende jätkusuutlik tootmine on suur probleem. Eesti taime- ja loomakasvatajad ei suuda enam konkureerida maailmaturul toodetud naturaalkiududega. Kunsti väljendusena leivad naturaalsed kiud endiselt kasutust ning kunstnikud ammutavad inspiratsiooni ümbritsevast loodusest. Mulla ja käsitöö temaatikat on kujundatud mitmel viisil, sõltuvalt sihtgrupist ja eesmärkidest. Õpiobjektis käsitletakse, miks peame üha enam rääkima looduslikest kiududest ja mullast, mis on taimede ja sööda kasvatamise peamine ressurss.
Käsitöö hõlmab esemete valmistamist erinevate tehnikate ja materjalide abil, nagu kudumine, õmblemine, heegeldamine ja viltimine. Muld on elusorganismide elupaik ning oluline ressurss, mis tagab taimedele vajalikud toitained ja vee. Kliimamuutused mõjutavad maailma muldkatet, muutes mulla kvaliteeti, struktuuri ning seeläbi ka elusloodust. Näiteks võivad ekstreemsed ilmastikutingimused nagu pikaajaline põud või tugev vihmasadu suurendada mulla erosiooni ja orgaanilise aine kadu, mis omakorda mõjutab negatiivselt mulla viljakust ja elurikkust.
Seega võivad käsitöö ja heegeldamine esindada olulisi viise, kuidas edendada keskkonnasõbralikku käitumist, näiteks läbi materjalide taaskasutamise ja tarbimise vähendamise. Need tegevused võivad pakkuda võimalusi keskkonnateadlikkuse suurendamiseks ja kogukonna sidususe tugevdamiseks, soodustades seeläbi paremat keskkonnahoidu ja säästvat arengut.
Kasutatud materjal: