See materjal on mõeldud 45-minutilise tunni jaoks.
8–9 klass: seotakse koduste küsimustega. Ajalugu.
Teema: inimkeha ja kuumus
1. Õpilase ettevalmistus tunniks
Õpilane küsib kodus täiskasvanute mälestusi kuumast ilmast:
– Millal oli kõige kuumem ilm, mida sellest mäletatakse?
– Kas meelde jäänud kuumalained olid pigem hiljuti või pigem ammu?
– Kas kuumalained on harvad nähtused või sagedased?
– Kui kaua kuum ilm kestis ja mida sel ajal tehti.
Küsitlus aitab tuua sisse võrdluse: ilm vs kliima, sest laste enda mälu ei pruugi kaugele ulatuda.
2. Tundi sissejuhatav tegevus (10–15 min)
Õpilased edastavad kodus kuuldud mälestusi kuumast. Õpilased võrdlevad neid enda mälestustega kuumast ilmast:
– Kuidas tundus kuum mulle (õpilane) ja täiskasvanutele?
– Kas siin võib olla erinevusi (lapsed nautisid suvesooja, käisid ujumas, sõid jäätist jms, täiskasvanud kannatasid palavuse käes, muretsesid põua pärast jms)?
3. Arutelu (5 min)
– Mis on kuumalaine juures meeldiv, mis ebameeldiv ja miks.
– Ajaline faktor – kui kuumalaine kestab pikalt, kuidas me seda siis tajume?
– Kuidas käituvad kuumaga koduloomad (kassid-koerad jms)?
4. Kui ilm muutub ohtlikuks (10–15 min)
Õpilased tutvuvad Keskkonnagentuuri soovitustega, kuidas käituda kuumalaine ajal:
- Riietu heledasse, sest hele peegeldab päikesekiirgust paremini.
- Riietu kergelt; samas peaks pea olema kaetud.
- Joo ohtralt vedelikku, soovitatavalt vett ja varu seda enda värskendamiseks.
- Kui võimalik, jahuta end aeg-ajalt vees.
- Sõidukis peaksid aknad olema avatud.
- Palavaga väheneb tavaliselt söögiisu, siiski ära unusta söömist.
- Söö võimalusel jäätist (mõõdukalt).
- Vanemad ning haiged inimesed, eriti need, kes kannatavad kõrge vererõhu ja südamehäirete all, peaksid vältima liigset koormust ja pikalt päikese käes viibimist.
- Arvesta, et palavuse ajal on suurenenud metsa-, maastiku ja üldine tuleoht, nii et ole eriti ettevaatlik süttivate materjalide ja sädemetega. (Ilmateenistus, s.a.)
Õpilased arutavad, mida need soovitused tähendavad ja miks on need olulised.
Lisamaterjalid
Palavuse ja niiskuse omavaheline seos
Palavust on oluline hinnata nii õhutemperatuuri kui õhuniiskuse andmete põhjal, sest kõrge õhuniiskuse korral on palavust raskem taluda. Vastavat kombineeritud karakteristikut nimetatakse soojaindeksiks (ingl k. heat index), vahel ka näivaks õhutemperatuuriks või efektiivseks temperatuuriks. Eesti soojarekordi ajal oli ka õhuniiskus suhteliselt kõrge ja sellepärast küündis soojaindeks ehk näiv õhutemperatuur peaaegu +40 °C-ni. Ka tuule kiirus on palavuse hindamisel oluline – liikuvama õhu puhul on palavust kergem taluda. (Ilmateenistus, s.a.)
Illustratsioon 2. Soojaindeks: Tajutav temperatuur erineva õhutemperatuuri ja õhuniiskuse korral
Soojusindeks, mida nimetatakse ka näivaks temperatuuriks, on see, millisena temperatuur tundub inimkehale, kui suhteline õhuniiskus on kombineeritud õhutemperatuuriga. See on inimese kehamugavuse seisukohalt oluline. Kui keha muutub liiga kuumaks, hakkab ta enda jahutamiseks higistama või higistama. Soojus eemaldatakse kehast higi aurustumisel. Kõrge suhteline õhuniiskus vähendab aga aurustumise kiirust. Selle tulemusel väheneb kehast soojuse eemaldamise kiirus, mistõttu tekib ülekuumenemise tunne. See efekt on subjektiivne, kuna erinevad inimesed tajuvad soojust erinevalt erinevatel põhjustel (näiteks erinev kehakuju, ainevahetuse erinevused, erinevused vedelikusisalduses, rasedus, menopaus, ravimite ja/või ravimite ärajätmise mõju); mõõtmine on põhinenud subjektiivsetel kirjeldustel selle kohta, kui kuumana tunnevad isikud end teatud temperatuuri ja õhuniiskuse juures. Selle tulemuseks on kuumaindeks, mis seob ühe temperatuuri ja niiskuse kombinatsiooni teise temperatuuri ja niiskuse kombinatsiooniga. (Lunigiana Activities, s.a.; tõlge DeepL)
Mida tehti vanasti kuumalaine ajal?
Ajaleht Rigasche Rundschau, Nr.156, 16.07.1928
- Berliin, 16. juuli. Keiserlik pealinn koges aasta kuumimat päeva pühapäeval, mil mõõdeti 38,7 kraadi ja varjus ligi 30 kraadi. Berliini ümbruse järvedes ja jõgedes oli vee temperatuur 29 kraadi Celsiuse järgi. Tulemuseks oli see, et kõik välibasseinid ja suplusasutused Berliinis oli ülerahvastatud. Kõik transpordivahendid järvede äärde pääsemiseks olid ülerahvastatud. Samuti rongid Läänemere kuurortidesse olid viimase kohani välja müüdud. Muidugi nõudis kuumus ka ohvreid. Abi anti kümnetel juhtudel. Eile uppus Berliinis 9 inimest, arv tõenäoliselt suureneb.
- Dresden, 16. juuli. Kestva põua tõttu on Elbe veetase viimastel päevadel nii kiiresti langenud, et kui varsti sademeid ei tule, tuleb arvestada lähipäevil Elbe laevanduse seiskumisega.
- Viin, 16. juuli. Eile oli kõrgeim temperatuur keskpäeval 46 kraadi, ja sadu tuhandeid viinlasi läks Doonausse suplema. Ujumise ohvriks langes ja uppus 13 inimest. Viini lähedal tekkis raudteeplatsil lendavate sädemete tõttu üksteist tulekahju. Viinis suri kuumarabandusse üks inimene.
- Pariis, 16. juuli. Kuumalaine Prantsusmaal jätkub. Termomeeter näitas laupäeval ja pühapäeval 34 kuni 36 kraadi. Pariisi turul on palavuse tagajärjel riknenud 2100 kilo linnuliha.
Rigasche Rundschau, Nr.157; 11.07.1936.
- New York. Ohvrite arv USAs on reede pärastlõunaks juba 380. New Yorki ähvardab joogipuudus. Radikaalseid samme joogivee tarbimise piiramiseks on tehtud. Kõigis osariikides teatatakse metsatulekahjudest. Kümme tuhanded hektarid metsa on põlenud. Arvukad janusse surevad loomad on Ameerika jaoks fenomenaalne. Põllumajandusministeeriumi teadete kohaselt on 570 000 talu täielikult hävitatud.
Kasutatud kirjandus
Ilmateenistus. s.a. Kui ilm muutub ohtlikuks. Allikas: https://www.ilmateenistus.ee/ilmatarkus/kasulik-teada/kui-ilm-muutub-ohtlikuks/kuumalaine-ehk-palavus/
Lunigiana Activities. s.a. Heat Index. Allikas: https://lunigiana.uk/heat-index/