Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

7.1. Mis iseloomustab lindusid?

 

KOHASTUMUSE SELGITUS

Keha kuju

Kehakuju voolujooneline, nii on linnul lennates väiksem õhutakistus

Kehakatted

Nahk, suled

Nahk on õhuke ja näärmeteta, ainus nahanääre on päranipunääre, mille rasune eritis muudab suled märgumatuks. Nahk on kaetud sulgedega (udu- ja kattesuled), mis teevad kehapinna siledaks, voolujoonelisemaks ja vähendavad lendamisel õhutakistust (kattesuled) ning aitavad hoida kehasoojust (udusuled). Sabasulgi kasutatakse lendamisel tüürina.

Jäsemed

Tiivad (eesjäsemed) ja jalad (tagajäsemed)

Eesjäsemetest on kujunenud pikkade hoosulgedega tiivad, mis laialisirutatuna hoiavad lindu õhus. Tugevad rinnalihased aitavad tiibu tõsta ja langetada. Linnu jala kuju sõltub tema eluviisist.

Luustik

Kolju, selgroog, roided, rinnaluu koos rinnakukiiluga, tiivaluud, tagajäsemeluud.

Omavahel jäigalt ühendatud luud moodustavad karbilaadse toese. Rinnaluule ja rinnakukiilule kinnituvad tiibu liigutavad rinnalihased. Kolju on väike, lõugade asemel on luuline nokk, hambad puuduvad. Paljudest lülidest koosnev kael on painduv. Luud on õhukesed, kerged, paljude õhukambrikestega. Need omadused teevad linnu kehakaalu kergeks ja aitavad kauem õhus püsida.

Hingamiselundid

Kopsud ja õhukotid

Kopsud (sopilisemad kui roomajatel ja kahepaiksetel) on ühendatud kõikjal kehas paiknevate õhukottidega. Need tagavad kopsude parema varustamise hapnikuga ja vähendavad keha erikaalu.

Vereringeelundid

Neljakambriline süda (2 koda ja 2 vatsakest, vatsakeste vahel täielik vahesein), keha- ja kopsuvereringe

Vereringe jaguneb keha- ja kopsuvereringeks. Südames on arteriaalne ja venoosne veri täielikult teineteisest eraldatud, seega liigub kehasse hapnikurikas veri. Veri ringleb kiiresti, sest süda lööb kiiresti. Nii saavad kõik elundid kiiresti hapnik- ja toitainerikast verd.

Seedeelundid

Suuõõs, söögitoru, pugu, näärmemagu, lihasmagu, sooltoru, kloaak

Linnud vajavad rohkelt toitu, et tagada keha varustamine energiaga, mida linnud lendamisel palju kulutavad. Toidu seedimine algab juba mao eesmises osas – näärmemaos. Kuna hambad puuduvad, peenestatakse toit lihasmaos, kus sellele aitavad kaasa alla neelatud kivikesed. Toidupalad seeditakse kiiresti ja sooltoru tühjendatakse jääkainetest sageli, et säilitada kerget kehakaalu.

Ainevahetus

Linnu aktiivne tegevus, eriti lendamine, nõuab palju energiat. Toitainetest energia saamiseks on vaja palju hapnikku. Täiuslikum hingamine ja vereringe, kiire seedimine ning keha katvad suled tagavad püsisoojasuse ja kiire ainevahetuse. Linnu kehatemperatuur (42°C) ei sõltu ümbritseva keskkonna temperatuurist.

Accept Cookies