Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

1. Inimene kui tervik

1.1. Millised koed on inimesel?

Inimesel nagu teistel imetajatel on 4 põhikoe tüüpi: epiteel-, lihas-, närvi- ja sidekude.

Tabel 1. Ülevaade inimese kudedest.

Koe liik Ehituslik eripära Ülesanne
Sidekude 

  • veri
  •  kõhrkude
  •  luukude
  •  rasvkude
Palju rakuvaheainet, rakke on koes suhteliselt vähe, rakuvaheaine hajusalt rakkude vahel. Seob organismi tervikuks. Kaitseülesanne (veri, rasvkude), tugiülesanne (luu- ja kõhrkude), toiteülesanne (veri).
Epiteelkude Rakud paiknevad tihedalt üksteise kõrval, vähe rakuvaheainet, moodustavad elundite pealispinna. Kaitseülesanne. Võimelised kiiresti parandama pindmisi vigastusi. eritab nõresid.
Närvikude Koosneb närvirakkudest  (neuronitest), millel on üks pikk jätke neuriit ja palju lühikesi jätkeid e dendriite. Rakud võtavad vastu erutusi, analüüsivad neid ja juhivad edasi.
Lihaskude

  • vöötlihaskude
  • silelihaskude
  • südamelihaskude
Kokkutõmbumisvõimelised rakud. Rakud on pikad  ja peenikesed. Tagavad liikumise.

1.2. Millised elundkonnad on inimesel?

Elund e organ on organismi osa, millel on kindel kuju, ehitus ja asetis ning mis täidab kindlat, temale omast ülesannet. Ühise talitluse alusel moodustavad organid elundkondi.

Tabel 2. Inimese elundkonnad ja nende ülesanded.

Elundkond Elundid Ülesanne
Tugi- ja liikumiselundkond Luud, lihased, liigesed Toestab ja tagab liikumise.
Seedeelundkond

Suuõõs, neel, söögitoru, magu, kaksteistsõrmiksool, peensool, jämesool.

Seedenääremed : süljenäärmed, maks, kõhunääre.

Toidu seedimine ja imendumine
Hingamiselundkond Ninaõõs, neel, kõri, hingetoru, kopsutorud, kopsutorukesed, kopsusombud e alveoolid. Gaasivahetus kopsudes
Ringeelundkond Süda ja veresooned (arterid, veenid, kapillaarid) Tagab pideva ainevahetuse  organismis. Võimaldab hapniku, toitainete, jääkainete ja süsihappegaasi transporti. Ühtlustab kehateperatuuri, kaitseülesanne.
Erituselundkond Neerud, kusejuhad, kusepõis ja kusiti, vähesel määral ka nahk, soolestik ja kopsud Jääkainete eemaldamine organismist.
Sisenõrenäärmed Ajuripats, käbikeha, kilpnääre, kõrvalkilpnääre, neerupealised, kõhunääre, sugunäärmed Hormoonid reguleerivad organismi kasvu ja arengut, tagavad elunditevahelise koostöö. Humoraalne regulatsioon.
Suguelundkond

Naistel: munasarjad, munajuha ja emakas

Meestel: munandid ja suguti

Tagavad inimese paljunemise.
Närvisüsteem Peaaju, seljaaju, närvid Elundite talitluste juhtimine ja kooskõlastamine. Ärrituse vastuvõtmine, erutuse juhtimine ja analüüsimine.
Meeleelundkond   Silmad, kõrvad, haistmisretseptorid, maitsmisretseptorid, nahk Ümbruse tajumine.