Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

1.1. Milline on seente ehitus?

Seentel on sarnaseid ja erinevaid  tunnuseid nii taimede kui loomadega ning seetõttu paigutatakse seened omaette riiki.

Sarnasused Erinevused
Seened ja loomad
  • Ei sisalda klorofülli, toituvad orgaanilisest ainest, ei vaja toitumiseks valgust.
  • Varuaineks on glükogeen.
  • Loomad liiguvad aktiivselt, seened ei liigu.
  • Selgroogsetel loomadel on sisemine toes, seentel toes puudub.
  • Selgroogsetel loomadel on koed, elundid ja elundkonnad, seentel aga puuduvad.
  • Seened kasvavad kogu elu, loomad kuni suguküpsuse saabumiseni.
Seened ja taimed
  • Mõlemal esineb  rakukest. Seente rakukest on kitiinist, taimede rakukest tselluloosist.
  • Mõlemad kasvavad kogu elu.
  • Kasvavad ühel kohal ega liigu aktiivselt.
  • Taimed fotosünteesivad ja vajavad selleks valgust.
  • Seened on enamasti  lagundajad (toituvad orgaanilisest ainest) ja ei vaja kasvamiseks valgust.
  • Taimede varuaineks tärklis, seentel glükogeen.

Hulkraksed seened koosnevad pikkadest peenetest seeneniitidest ehk hüüfidest. Seeneniidid kasvavad mullas või teiste organismide sees, kus nad moodustavad seeneniidistiku ehk mütseeli.

Vaata videot: “Mille poolest organismid üksteisest erinevad – seened, taimed ja loomad”