Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

2. Katteelundkond

2.1. Milline on naha ehitus?

Nahk on elastne ja veniv keha väliskate (keha kattev elund). Nahk uueneb marrasknaha elusate rakkude paljunemise tagajärjel. Naha moodustised on küüned, juuksed ja karvad.

• Umbes 1-2 mm paksune
  • Koosneb kahest kihist: marrasknahast ja pärisnahast, mille all on nahaaluskude.
  • Pealmine kiht, marrasknahk, koosneb tihedast surnud rakkudest sarvkihist ja elusate rakkude kihist.
  • Pärisnahas asuvad vere- ja lümfisooned, higi- ja rasunäärmed, närviretseptorid, karvanääpsud, silelihasrakud.
  • Naha aluskoes on rohkesti rasvkude.

2.2. Millised on naha ülesanded?

• Kaitseb organismi väliste vigastuste, veekaotuse, ultraviolettkiirguse ja haigustekitajate eest.
  • Aitab meeleelundina tajuda valu, külma, sooja puudutusi (ärritusi võtavad vastu närviretseptorid pärisnahas, keha eri osades on neid erineval arvul, rohkesti on sõrmeotstes).
  • Erituselundina aitab vabaneda liigsest veest ja sooladest (need erituvad higiga).
  • Sünteesib vitamiini D ( vajalik luudele) ja melaniini (kaitseb UV-kiirguse eest).
  • Aitab säilitada kehatemperatuuri ( külmas nahaveresooned ahenevad ja soojust kandub vähem kehapinnale, kananahk ja värinad   – lihastöö toodab soojust. Soojas higistame, mis jahutab keha, samuti veresooned laienevad  ning antakse rohkem soojust ära).
  • Rasvkude nahaaluskoes kaitseb põrutuste ja külma eest.

Vaata videot:  Illar Leuhhini video “NAHK”