Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

3. Pärilik ja mittepärilik muutlikkus

8.3.1 Miks sama liigi organismid üksteisest erinevad?

  • Erinevuse põhjuseks on muutlikkus. Muutlikkus on organismide võime muutuda ning seetõttu üksteisest erineda.
  • Geenide poolt määratud organismi tunnuste kujunemises on suur osa keskkonnal. Organismi tunnused kujunevad välja keskkonna ja geenide koosmõjul.
  • Kõige üldisemalt võib muutlikkust jagada kaheks: pärilikuks ja mittepärilikuks.
  • Pärilikku muutlikkust põhjustavad muutused päranduvad järglastele, kui need toimuvad sugurakkudes.  Keharakkudes toimunud muutused ei pärandu järglastele sugulisel paljunemisel.

Joonis 6. Muutlikkuse vormid

  • Mutatsiooniline muutlikkus on geneetilise (päriliku) muutlikkuse vorm, mis tuleneb muutustest kromosoomide või geenide struktuuris.
  • Kombinatiivne muutlikkus  on geneetilise (päriliku) muutlikkuse vorm, mis tuleneb vanemate erinevate geenialleelide ümberkombineerumisest järglaste genotüüpides. Alleelide ümberkombineerumine toimub meioosi (sugurakkude moodustumise) ja viljastamise käigus.
  • Mittepärilik muutlikkus (modifikatsiooniline muutlikkus) on keskkonnatingimustest tulenev tunnuste varieerumine.

Mis on mutatsioon?

Muutusi geenide ja kromosoomide ehituses või kromosoomide arvus nimetatakse mutatsioonideks. Need võivad tekkida juhuslikult väliskeskkonna tegurite või mutageenide toimel. Keharakkudes toimunud mutatsioone sugulisel paljunemisel järglastele edasi ei anta. Mutageen on mutatsioone põhjustav füüsikaline, keemiline või bioloogiline tegur.

Joonis 7. Näited mutatsioonidest

 

Tabel 1. Enam levinud mutageenid

Bioloogilised mutageenid Keemilised mutageenid Füüsikalised mutageenid
Viirused, bakterite ja hallitusseente mürgid ehk toksiinid, taimsed mürgid jm Tugevatoimelised alused ja happed, osa olmekeemia tooteid, tubakasuits, fenool, asbest, paljud ravimid, keskkonnamürgid jm Radioaktiivne kiirgus, rõntgenkiirgus, ultraviolettkiirgus.

 

Loe lisaks:

https://www.mu.ee/uudised/2023/04/06/india-naine-sunnitas-siiami-kaksikud
https://teadus.postimees.ee/4394777/uuring-mutatsioonid-on-paratamatu-osa-elust

Kuidas uuritakse inimestel muutlikkust?

Inimesel võib sündida kahte tüüpi kaksikuid: ühemuna- ja kahemunakaksikud. Kahemunakaksikute tunnuste erinevus on põhjustatud nii pärilikust muutlikkusest kui ka keskkonnatingimuste mõjust. Ühemunakaksikute erinevus on tingitud aga ainult keskkonnast, sest nende geenid on ühesugused. Eri kaksikutüüpide tunnuste erinevuse ja sarnasuse omavaheline võrdlus võimaldab eristada pärilikku ja mittepärilikku muutlikkust.

Joonis 8.  Kahemunakaksikud (A) ja ühemunakaksikud (B).