Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

7. Sisenõrenäärmed

7.1. Milliseid näärmeid kutsutakse sisenõrenäärmeteks?

Sisenõrenäärmed on elundid, mis toodavad hormoone. Hormoonid on aktiivsed ained, mis reguleerivad koos närvisüsteemiga organismi ainevahetust ja selle kaudu talitlust. Hormoonid kannavad infot edasi aeglasemalt kui närvid ja nende mõju on pikaajalisem, sest nad jäävad mõneks ajaks vereringesse, enne kui nad lagundatakse. Hormoonid erituvad otse verre, sest sisenõrenäärmetel puuduvad juhad. Igal hormoonil on oma kindel toime, nad mõjutavad ainult kindlat kudet või elundit. Osal hormoonidel on lühike mõjuaeg (insuliin reguleerib veresuhkru sisaldust), osa reguleerib pikaajalisi protsesse (kasvamine).

7.2. Millised on olulisemad sisenõrenäärmed?

SISENÕRENÄÄRE SÜNTEESITAVATE HORMOONIDE ÜLESANDED ORGANISMIS
Ajuripats
  •  Juhib teiste sisenõrenäärmete tööd
  •  Mõjutab organismi kasvu (kasvuhormoon)