Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

2. MIS ISELOOMUSTAB KÄSNASID?

Käsnal koed puuduvad, keha hoiab püsti lihtne sisetoes. Erinevat tüüpi rakud: tugirakudkatterakudkaelusviburrakud.  Käsnade välimus ei meenuta loomi. Kinnituvad veekogude põhja. Toiduks kasutavad vees hõljuvaid toiduosakesi. Eestis elavad järve- ja jõekäsn. Enamik käsnaliike elab soojades meredes. Käsna suurus võib olla mõnest mm-st kuni meetrini. Kõige pikemaealised on klaaskäsnad (50 a).

• Käsnad sigivad peamiselt pungumise teel, kuid ka sugurakkude abil.
  • Eestis elavatel käsnadel moodustuvad tugeva kestaga sisepungad.
  • Käsnadel on võime taastada kaotatud kehaosi. Seda kasutatakse pesukäsnade kunstlikul kasvatamisel.
  • Suured käsnad filtreerivad tuhandeid liitreid vett päevas, sõrmeotsasuurune käsn suudab puhastada ööpäevas kolm liitrit vett.

Vaata videot

Käsnad (Dayilii)

Käsnade tähtsus looduses

Käsnade tähtsus inimese elus

• Biofiltrid.
  • Toiduks mõnedele loomadele.
  • Sümbioos krabide, vetikatega.
  • Elupaik tigudele, meritähtedele, väikestele vähikestele.
  • Pesukäsnad.
  • Ravimitööstuse tooraineks.

Joonis 17. Käsna ehitus

Harjutused käsnade kohta: http://taskutark.ee/test/kasnad-kui-esimesed-hulkraksed-loomad/