Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

8.1. Mis iseloomustab imetajaid?

TUNNUSE ISELOOMUSTUS

Kehakatted

Nahk ja karvad

Õhuke näärmetega nahk on kaetud karvadega. Paljudel koosneb karvkate pealis- ja villkarvadest.

Jäsemed

Neli jäset

Kerele kinnituvad jäsemed on suunatud otse alla, need võimaldavad kiiresti liikuda ja sooritada keerulisi liigutusi.

Luustik

Kolju, selgroog, roided, ees- ja tagajäsemeluud

Suhteliselt ümar kolju nii, et sellesse mahuks suur peaaju.  Kaelalülisid on seitse, seetõttu on kael painduv. Siseelundeid kaitseb rinnakorv, mis koosneb selgrooga ühendatud roietest ja rinnaluust.

Hingamiselundid

Kopsud

Väga suure sisepinnaga kopsud võimaldavad kiiresti hapnikul tungida verre ja süsihappegaasil verest eralduda.

Vereringeelundid

Neljakambriline süda (2 koda, 2 vatsakest, vatsakeste vahel täielik vahesein), keha- ja kopsuvereringe

Vereringe jaguneb keha- ja kopsuvereringeks. Südames on arteriaalne ja venoosne veri täielikult teineteisest eraldatud, seega liigub kehasse hapnikurikas veri. Kopsuvereringes toimub gaasivahetus täiusliku ehitusega kopsude tõttu kiiresti. Nii saavad kõik elundid kiiresti hapniku- ja toitainerikast verd.

Seedeelundid

Suuõõs, neel, söögitoru, magu, sooltoru, pärak, seedenäärmed

Toit purustatakse suus hammastega. Toidu seedimine algab suus, jätkub maos ja lõpeb sooles. Toitained imenduvad läbi sooleseina verre.

Erituselundid

Neerud, soolestik, kopsud osal ka nahk

Tahked jääkained eraldatakse jämesoole ja vedelad neerude ning süsihappegaas kopsude kaudu. Mõnel imetajal eritub vett ja soolasid higiga läbi naha.

Meeleelundid

Silmad, kõrvad jt

Peamiselt nägemine, kuulmine, haistmine ja kompimine aitavad tajuda ümbrust, leida toitu ja vältida ohte. Helisid aitavad püüda kõrvalestad, mida teistel loomarühmadel ei esine.

Närvisüsteem

Seljaaju, peaaju, närvid

Loomarühmadest kõige täiuslikuma ehitusega peaaju. Eriti hästi on arenenud suuraju, mis tagab keeruka käitumise, hea mälu ja suure õppimisvõime.

Ainevahetus

Vere kiire ringlemine, tõhus gaasivahetus (tagab keha hea varustamise hapniku ja toitainetega) ning karvkate võimaldavad hoida kõrget ja püsivat kehatemperatuuri. Seega on imetajad kiire ainevahetusega püsisoojased loomad