Bioloogia kursus põhikooliõpilastele

2.1. Millised tegurid mõjutavad organismi tema elupaigas?

Elusolendit  mõjutavad tema elupaigas mitmesugused ümbritseva  looduse eluta osa ja  elusosa tegurid. Kõiki neid tegureid nimetatakse ökoloogilisteks teguriteks.

Eluta looduse (abiootilised keskkonnategurid) teguriteks on muld, õhk, vesi, soojus, valgus, sademed, tuul jne.

Eluslooduse (biootilised keskkonnategurid) teguriteks on teised organismid: nii sama liigi isendid  kui ka teiste liikide isendid.

Organismile mõjuvad eluslooduse ja eluta looduse tegurid

Sageli tuuakse välja eraldi inimmõju (antropogeensed keskkonnategurid). Tänapäeval kasvab järjest enam inimmõju loodusele, sest inimeste arv planeedil kasvab ja kõik nad vajavad elamiseks ressursse.

Organismidele mõjub alati korraga palju keskkonnategureid, nii eluta kui ka eluslooduse tegureid, kaasa arvatud inimtegevusest tulenevaid tegureid.

Eluta looduse tegurid ehk  abiootilised Eluslooduse tegurid ehk biootilised Inimmõju ehk antropogeensed

Päikesevalgus

Temperatuur

Sademed

Tuul

pH

Veerežiim

Rõhk

Tuli

Toitainete sisaldus

( Elusa looduse moodustavad bakterid, taimed, loomad, seened ja algloomad. Viiruseid loetakse elusa ja eluta looduse vahevormiks, sest neil puudub rakuline ehitus.)

Sümbioos– vastastikku kasulik või vajalik kooselu kahe eri liiki organismi vahel.

Parasitism –  kahe eri liiki organismi toitumissuhe, kus üks pool saab kasu ja teine kahju.

Kisklus- toitumissuhe, milles üks loom tapab teise looma ja sööb selle ära.

Konkurents – isenditevaheline võistlus eluks vajalike tingimuste pärast.

Keskkonna saastatus

Metsade hävitamine