6. moodul: Ravimite kasutamise ABC

Viimases moodulis saad ülevaate nendest kõige tähtsamatest põhimõtetest, mida Sina (või Sinu lähedane) kui ravimitarbija teadma peaksid. Pärast mooduli läbimist mõistad, miks on ravimid eriline kaup ja miks neid tohib osta vaid apteegist. Saad teada, mis on ravijärgimus ning miks see oluline on. Mõistad ravimi pakendis oleva infolehe olulisust ja tead, millele seal tähelepanu pöörata. Samuti oskad kodus ravimeid õigesti säilitada ning tead, mida teha aegunud ravimitega. Oled teadlik, kuidas ravimitega reisitakse ning mõistad ravimireklaami eripära. Ja järgmisel korral, kui apteeki ravimit ostma lähed, oled kindla peale teadlikum ning oskad apteekrilt juba ise ravimialast nõu küsida.


Ravimite kasutamise ABC (Janne Sepp)
https://www.uttv.ee/naita?id=28055

Selleks, et tunda hästi ravimeid, õpitakse ülikoolis aastaid. Apteekrid, olgu nad siis proviisorid või farmatseudid, õpivad ülikoolis mitu aastat ja lisaks praktiseerivad õppe ajal veel ka apteegis, et saada omal erialal kõrgharitud spetsialistideks. Omandatud teadmised on väga põhjalikud. on spetsialist ravimite alal, nii nagu arst on ravimises. Seega tuleks tervisehädade korral usaldusväärse nõu ja abi saamiseks pöörduda just arsti või apteekri poole. Olgugi et Sul võib olla ahvatlus guugeldada, pole see alati mõistlik tegu – võid kergesti kogu selles info virvarris sattuda igasuguse hookuspookuse ning väärinformatsiooni otsa. Ja kui seda uskuma jääd, võivad tagajärjed tervisele olla pöördumatud. Internetiotsing on nagu loterii, kus Sinu võiduvõimalused on juhuslikud. Seega usalda tõenduspõhist infot ja pöördu oma terviseküsimustega ikka seda ala õppinud inimeste poole – apteekrid, arstid.

Siiski on asju, mida peaksid ka ise ravimite kohta teadma.

Ravimeid tohib ALATI osta AINULT APTEEGIST! Vaid siis saad kindel olla, et saad õige ravimi, mille ohutus, kvaliteet ja tõhusus on tõestatud.

Dialoog apteekriga:

: Käisin just arstil, kes kirjutas mulle välja ühe retseptiravimi, tulin seda nüüd apteegist välja ostma. Siin on minu ID-kaart. 

Apteeker: Jah, digiretsept on olemas. Kas olete seda ravimit ka varem tarvitanud?

Patsient: Ei ole, mida ma peaksin selle ravimi kohta teadma? 

Apteeker:  Tegemist on antibiootikumiga ja seda kasutatakse bakterite poolt põhjustatud põletiku raviks. 

Patsient: Olen kuulnud, et kõikidel ravimitel on ka kõrvaltoimed. Millised on selle ravimi võimalikud kõrvaltoimed, millega ma peaksin arvestama?

Apteeker: Iga ravimi kasutamisel võivad ilmneda kõrvaltoimed, aga see ei tähenda, et need alati kõikidel inimestel avalduks. Kas teil varasemalt on mõne antibiootikumi ravikuuri ajal ilmnenud kõrvaltoimeid?

Patsient: Ei ole.

Apteeker: Kui teil on kahtlus, et ravimi kasutamisel on tekkinud kõrvaltoime, peate kindlasti nõu pidama oma arsti või apteekriga. Ja lugege kindlasti pakendis olevat infolehte, seal on võimalike kõrvaltoimete kohta oluline info olemas. Sagedasemad kõrvaltoimed sellel ravimil on ülitundlikkus, iiveldus ja arvestama peaksite sellega, et antibiootikum hävitab ka organismis olevaid häid baktereid ning seetõttu võivad tekkida seedehäired, seepärast soovitan teil ravi ajal lisaks tarvitada nö häid baktereid, mis aitavad neid hädasid ära hoida.

Patsient: Kuidas ma seda antibiootikumi kasutama peaksin? Arst rääkis küll, aga mul läks juba meelest. Ja kuidas neid häid baktereid samaaegselt tarvitada?

Apteeker: Esmalt vaatame üle ravikuuri. Et ravikuur kenasti välja tuleks, on teile siin 2 karpi ravimit, kokku 24 tabletti. Arst määras teile ravi 7 päevaks, iga päev 3 tabletti. Seega peaksite iga 8 tunni järel 1 tableti võtma. Neelake tablett koos veega tervelt alla. Toit selle ravimi imendumist ei mõjuta, nii et võite ravimit manustada toiduaegadest sõltumata. Häid baktereid võtke 1 tablett päevas, antibiootikumi manustamiskordade vahel, mitte koos antibiootikumiga.

Patsient: Aga sel juhul jääb mul ju 3 antibiootikumi tabletti Kas ma pean kindlasti seda ravimit just 7 päeva võtma? Äkki piisaks ühest karbist, muidu jääb ju tablette nii palju järgi? Või siis võin kõik need tabletid ära tarvitada?

Apteeker: Arst määras kindla pikkusega ravikuuri ja on äärmiselt oluline seda järgida. Sest kui ravikuur pooleli jätta, siis näiteks antibiootikumi puhul võib juhtuda lausa nii, et järgmisel korral sama ravim enam ei aita, kuna osad haigustekitajad (bakterid) jäid veel organismi ja harjusid selle ravimiga ära (muutusid resistentseteks).

Patsient: Mida on õige järelejäänud tablettidega teha?

Apteeker: Ravikuurist järelejäänud ravimid nagu ka aegunud ravimid tooge alati apteeki, kus apteek hoolitseb selle eest, et inimeste poolt toodud üleliigsed ja aegunud ravimid jõuaksid ohutult jäätmejaama. Samuti võtab jäätmejaam ka elanikkonnalt tasuta üleliigseid ja aegunud ravimeid vastu.

Patsient: Lähen ülehomme Hispaaniasse reisile, kas võin äkki hoopis seal kohapeal need samad antibiootikumi endale osta, olen kuulnud, et seal maal polegi antibiootikumide ostmiseks retsepti vajagi? Nii ei peagi ma ravimeid kaasa pakkima.

Apteeker: Ei, see pole mõistlik. Kuna alustate ravi juba täna, siis peate seda ka kindlasti vastavalt arsti ettekirjutusele järjepidevalt jätkama. Ei ole garanteeritud, et teises riigis sama ravimi saate. Vajalikud ravimid võtke ilmtingimata reisile kaasa ja pakkige need käsipagasisse, et saaksite neid vajadusel tarvitada. 

Patsient: Kas ravimitega reisimiseks on ka mingeid piiranguid?

Apteeker: Osade retseptiravimite kaasa võtmiseks on vaja Ravimiametilt luba. Näiteks unerohud või mõni psühhotroopne ravim. Teisi ravimeid võib  reisile ilma loata kaasa võtta kindlas koguses, kehtivate piirangute kohta leiate info ravimiameti veebilehelt.

Patsient: Nägin täna hommikul ühes Facebooki grupis kuulutust, kus üks kasutaja pakkus soodsa hinnaga unerohtu. Kas võiksin seda tema käest osta, et öisel lennureisil ikka magada saaksin? Ja  kas selle kohta annab ka mulle loa kaasa? 

Apteeker: Seda ärge kindlasti tehke! Ravimite ostmine väljaspool õiguspärast tarneahelat pole seaduslik ja võib olla väga ohtlik tervisele, kuna ravimi tegelik päritolu on teadmata, st selle ohutus, kvaliteet ja efektiivsus pole kontrollitud. Ja tuleb arvestada, et tegu võib olla ka võltsravimiga. Ravimeid võib internetist osta vaid seaduslikust internetiapteegist. Sellistest kuulutustest tuleb kindlasti teavitada järelevalveasutusi (nt ravimiametit), sest selline tegevus pole lubatud. Internetist võib ravimeid osta vaid seaduslikust internetiapteegist. Kui on vajadus unerohu järele, siis pöörduge oma arsti poole. Kui arst kirjutab retsepti, siis selle alusel apteegist väljastatud ravimi kohta väljastab Ravimiamet Schengeni loa.

Patsient: Tahaksin reisile igaks juhuks ka mõne valuvaigisti kaasa võtta. Kas teil Citramoni ja Analgini on, ma pole neid ravimeid ammu apteegis näinud.

Apteeker: Neid ravimeid Eestis müügil pole. Selleks, et ravimit võiks Eesti riigis müüa, peab sellel olema müügiluba. Müügiloa saab ravimile taotleda ravimi tootja. Kuna aga Eesti turg on väga väike, siis pole igal tootjal huvi seda teha, kuna müügiloa taotlemine on pikk ja keerukas protsess, nõuab põhjalikku dokumentatsiooni ja tootja peab tootma ka eestikeelse pakendi. Sellised seadused kehtivad kogu Euroopa Liidus ja nende eesmärk on kaitsta rahva tervist. 

Patsient: Aga millist valuvaigistit siis võiksin reisile kaasa võtta? Võiks olla selline, mida saab terve pere võtta, nii täiskasvanud kui ka lapsed, 5aastane ja 1aastane.

Apteeker: Paratsetamool on selline valuvaigistav toimeaine, mis sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele. Täiskasvanutele sobivad tabletid. Lastele sobiks suukaudne lahus/siirup ja on ülioluline, et manustamisel järgiksite annuseid! Laste annused on toodud vastavalt kehakaalule, st 5aastasel ja 1aastasel on need erinevad ning seejuures peab väga tähelepanelik olema! Vajalik info on kirjas pakendis oleval infolehel. 

Patsient: Kas paratsetamoolil ja sellel antibiootikumil on omavahel ka koostoime?

Apteeker: Paljudel ravimitel on omavahel koostoimed. Paratsetamoolil ja amoksitsilliinil omavahelist koostoimet pole ning võite mõlemaid ravimeid samaaegselt tarvitada küll. Ravimi koostoimed on kirjeldatud pakendis oleval infolehel.

Patsient: Tänan. Nüüd on vist kõik vajalik olemas, kui palju ma võlgnen?

Apteeker: Aitäh, soovin Teile kiiret paranemist. Kõige head!

TÄHELEPANU! TEGEMIST ON RAVIMIGA. ENNE TARVITAMIST LUGEGE TÄHELEPANELIKULT PAKENDIS OLEVAT INFOLEHTE. KAEBUSTE PÜSIMISE KORRAL VÕI RAVIMI KÕRVALTOIMETE TEKKIMISEL PIDAGE NÕU ARSTI VÕI APTEEKRIGA.

 

Kvaliteedimärk 2020