Kaviteedi preparatsiooni õpetus

1.6. Karioosse koe eemaldamine

Selles etapis eemaldatakse kaviteedi loomise käigus seni veel eemaldamata jäänud fissuurikaaries, infitseerunud karioosne dentiin ja ümberravi korral vana täidismaterjal.

Väikese karioosse kahjustuse korral on võimalik, et seda protseduuri ei olegi vaja, kuna kogu kahjustunud kude on juba kaviteeti luues eeemaldatud. Samuti jääb see etapp vahele väikese ulatusega mittekarioosse kahjustuse reatauratiivsel ravil.

Eesmärgiks on eemaldada kõik infitseerunud hambakoed ja vana täidismaterjal, et likvideerida infektsiooniallikas.

Vana restauratsioon tuleb täielikult eemaldada järgmistel juhtudel:

  • Vana täidismaterjal võib mõjutada uue restauratsiooni esteetikat.
  • Vana täidismaterjal võib halvendada uue restauratsiooni retentsiooni
  • Radioloogilisel uuringul on vana restauratsiooni all näha kaaries
  • Hammas on eelnevalt olnud sümptomaatiline ja põhjustanud kaebuseid
  • Vana restauratsioon on defektne (näiteks mõranenud või murdunud)

Kahjustunud hambakude ei eemaldata kohe (esimesel visiidil) kogu ulatuses väga ulatusliku kahjustuse korral ja patsientidel, kellel on hulgikaaries. Sel korral puhastatakse esmaselt ainult kaviteedi servad (vähemelt 2 mm ulatuses, arvestatuna emaili-dentiini piirist) ja kaviteet täidetakse ajutise täidismaterjaliga.

Sügava kaarieskahjustuse korral, kui on oht pulbiõõne avanemisele, võib jätta kahjustunud dentiini kaviteedi aksiaalsesse seina.

Emaili-dentiini piirilt peab kogu kahjustunud dentiin olema eemaldatud (soovitavalt juba kaviteedi kujundamise varajases staadiumis).

4011.jpg

Kerapuuriga emaili alt  ‘õõnestades’ puhastatakse emaili-dentiinipiir kogu ulatuses karioossest dentiinist, http://www.dentalcompare.com/Featured-Articles/2008-Small-Cavities-Big-Problems-Diagnosis-and-Treatment-of-Non-Cavitated-Carious-Lesions/

* Karioosset dentiini aitab nähtavaks muuta kaariesmarker, näiteks 0,2-0,5% fuksiinpunase lahus.

Karioosse dentiini eemaldamiseks suurelt alalt võib kasutada käsiinstrumenti (ekskavaatorit).

Tugeva, värvunud karioose koe eemaldamiseks on parim väike karbiid kerapuur. Puurimisel kasutatakse madalaid pöördeid ja vesijahutust, et hoiduda pulbikahjustusest.

Vana täidismaterjali eemaldamiseks kasutatakse enamasti karbiid kerapuuri. Radioloogiline uuring annab eelnevalt informatsiooni täidise ulatuse kohta. Kaviteedi aksiaalsest osast eemaldatakse täidismaterjal madalatel pööretel, suure võimsusega imusüsteemi kasutades.

4013.jpg

Vasakpoolsel hambal paiknev sügav kaviteet, millest vana hõbeamalgaamtäidis on eemaldatud. Pööra tähelepanu, et täidise all olnud alusmaterjal (valge osake kaviteedi lingvaalse osa põhjas) on jäetud eemaldamata. Samuti ei eemaldata sügaval kaviteedi põhjas paiknevat tumedamat dentiini.  http://allsmilesdentalny.com/before_and_after

Emaili-dentiini piirilt peab kogu kahjustunud dentiin olema eemaldatud! Selle nõude vastu eksimine on suur preparatsiooniviga ja võib põhjustada hamba murdumist või sekundaarse kaariese arengut.