Kaviteedi preparatsiooni õpetus

1.9. Servade viimistlus

Kaviteedi servade viimistlus on oluline etapp, mis annab täidise hea ühenduse hambakudedega. Eesmärgiks on saada täidise hea ääresulg ja saavutada parim hambakudede ja täidismaterjali tugevus.

Kaviteedi servade viimistlemisel on mitmeid tegureid, mida tuleb arvestada:

  • Täidismaterjali liik
  • Emailiprismade suund
  • Emailiprismade toestus
  • Servade paiknemine
  • Üleminekute sujuvuse määr

Emailiservade järsud üleminekud ümardatakse kergelt. Seda tehakse, et vältida teravaid nurki, mis tõstavad murdude tekke riski isegi siis, kui emalil on piisavalt dentiinitoetust. Seetõttu on vajalik kujundada kaviteedi kontuurid sujuvad.

Email peaks murdumise vältimiseks olema toestatud dentiinikoega. Tänapäevase säästva preparatsiooni põhimõtted lubavad emaili säilitamise eesmärgil komposiittäidise preparatsioonis jätta eemaldamata ka toestamata, alt õõnsat emaili. Tingimuseks on piisava paksusega terve email ja komposiitmaterjali kasutamine hamba restauratsioonil.

Infitseerunud dentiin eemaldatakse emaili-dentiini piirilt kerapuuriga, jättes alles toetuseta emailiääre. Eemaldatud dentiiniosa asendatakse komposiitmaterjaliga, mis taastab emailile vajaliku toetuse.

Kaviteedi nurkade ja servade viimistlemisel tuleb arvestada kasutatavat restauratsioonimaterjali.

Proteetilistel lahendustel (näiteks hamba taastamisel panustega) on vajalikud kaviteedi sees täisnurksed üleminekud. Komposiitmaterjal nõuab sujuvaid üleminekuid.

Kaviteedi servade kaldlihv suurendab emailiservade tugevust ja suurendab täidismaterjali adhesiooni hambaga. Eriti esihammaste ravis aitab kaviteedi serva kaldlihv saavutada sujuvat täidise üleminekut hambale ja parandab seeläbi esteetikat.

4019.jpg

Intsisiivi kaviteedi servale tehakse ulatuslik kaldlihv.
http://www.intensiv.ch/prodotti/intensiv-bevelshape-set/

Kaviteedi servade kaldlihv tehakse madala abrasiivsusega või sileda lõikeservaga puure kasutades, et saavutada võimalikult sile emailiservade pind. Proksimaalses osas võib kõrvalhamba vigastamise vältimiseks emailiserva viimistlemisel kasutada käsiinstrumente.

Põhjalikumalt saad emailiservade kaldlihvi kohta lugeda inglisekeelselt veebilehelt http://www.juniordentist.com/types-of-bevels.html.