Kaviteedi preparatsiooni õpetus

1.2. Kontuuride kujundamine

Kontuurid luuakse sinna, kuhu on planeeritud lõpliku kaviteedi piirid. Enamasti ühtib kaviteedi asukoht karioosse kahjustuse asukohaga. Kõige lihtsamini mõistetav on fissuurikaariese paiknemine, mille korral kaviteedi loomisel arvestatakse fissuuride kulgu.

Esialgseks sobivaks preparatsioonisügavuseks võiks olla orienteeruvalt 0,2-0,8 mm (sügavus mõõdetuna emaili-dentiini ühendusest). Kaviteedi sügavus võib olla isegi suurem väga õhukese või puuduva emaili korral, et tagada täidismaterjali vastupidavus. Kaviteedi esmane kuju peaks olema mõttes paika pandud enne hambakoe eemaldama hakkamist (vaata juuresolevat fotot).

4001.png

Kaarieskahjustus oklusaalsel pinnal

4002.png

Planeeritud kaviteedi piirid samal hambal

Kui soovid hiljem põhjalikumalt kaviteedi loomisesse süveneda, siis võid tutvuda noorele hambaarstile mõeldud inglisekeelse veebilehega http://www.juniordentist.com/outline-form-cavity-preparation.html. Esialgu võib inglisekeelne terminoloogia olla veidi segadust tekitav, kuid õpiobjekti läbinuna peaksid sa põhilist mõistma, sest selgitused on lühikesed ja selged. Lehelt leiad kliiniliseks tööks vajalikud kaviteedi loomise põhimõtted, mille aluseks on nii kaviteedi paiknemine kui kasutatava restauratsioonimaterjal.