Kaviteedi preparatsiooni õpetus
1.4. Retentsioonikuju loomine
Esmane retentsioonikuju on kuju, mis antakse tavapärase preparatsiooniga, et tagada täidise püsivus kaviteedis kallutavatele ja tõstvatele jõududele. Sageli võib retentsioonikuju parandada ja tõsta vastupanu mälumisrõhule. Mõnikord lisatakse retentsiooni suurendavad elemendid hilisemas kaviteedi preparatsiooni etapis.Printsiibid, mida tuleb kaviteedidele retentsioonikuju andmisel arvestada:
- Retentsioonikuju sõltub kasutatavast täidismaterjalist.
- Amalgaamile saadakse retentsioon oklusaalsele konvergeeruvate seinte abil. Konvergeerumine ei tohi tulla rippuva, toetuseta emaili arvelt.
- Konvergeeruv proksimaalne kaviteedi osa II tüüpi kaviteedi korral aitab säilitada marginaalset serva ja parandab täidise püsivust.
- Komposiit kinnitub kaviteeti adhesiivsüsteemi abil, kuid lisaretentsioon on vajalik just suurte, ulatuslike restauratsioonide korral.
- Emaili kaldlihv aitab vajadusel suurendada emaili pinda, et parandada ja anda juurde adhesiivsüsteemi kinnitust.
- II klassi preparatsioon, mis on ainult ühel proksimaalpinnal, nõuab lisaretentsiooniks oklusaalsele ‘pääsusaba‘ preparatsiooni, mille laienev osa paikneb proksimaalsele kaviteedile vastaspoolselt. Selline preparatsioon aitab vältida täidise väljapoole kallutust mälumisel.
- Sekundaarsete ehk teiseste lisaretentsioonide vajadus on seoses adhesiivsüsteemi kasutamisel võtmisega vähenenud. Vajadusel võib neid teha kaviteedi hilisema viimistluse käigus.
Fotol on näha proksimaalpinnal paikneva kaviteedi laiendus oklusaalsele. Jälgi, et oklusaalse astme sügavus on väiksem ja preparatsioon laieneb kahjustusest kaugemal – see aitab vähendada mälumisel tekkivat kallutavat jõudu ja parandab täidise püsivust. http://g.web.umkc.edu/gdkmq3/Lessons/Lesson1photos.htm