Euroopa Liidu ametlik dokumentatsioon ja andmebaasid

5.6 Euroopa Kontrollikoda

Euroopa Kontrollikoda loodi ELi rahaliste vahendite auditeerimiseks. Kontrollikoja audititöö keskendub ELi eelarvele ja poliitikavaldkondadele, eriti aga valdkondadele, mis on seotud majanduskasvu ja töökohtade loomise, lisaväärtuse, avaliku sektori rahanduse, keskkonna ja kliimameetmetega. Kontrollikoda auditeerib nii eelarve tulusid kui kulusid.

Aruandekohustuse parandamine

Euroopa Liidus Kontrollikoja töö tulemusi kasutavad ELi eelarve täitmise järelevalveks ja vajaduse korral ka täiustamiseks nii Euroopa Komisjon, Euroopa Parlament, nõukogu kui liikmesriigid. Kontrollikoja tööl on tähtis roll iga-aastases eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetluses, mille käigus parlament otsustab nõukogu soovitusele tuginedes, kas komisjon on eelneva aasta eelarvet rahuldavalt täitnud.

Aruannete koostamine ELi poliitikakujundajate ja kodanike jaoks

Kontrollikoja aruanded ja arvamused annavad ELi finantsjuhtimisele lisaväärtust, sest panustavad ELi arengusse ning toovad liidu Euroopa kodanikele lähemale. Kontrollikoja eesmärk on esitada kvaliteetseid auditiaruandeid, mis on arusaadavad, asjakohased ja õigeaegsed, põhinevad usaldusväärsetel kriteeriumitel ja põhjalikul tõendusmaterjalil, käsitlevad sidusrühmadele huvipakkuvaid teemasid ning mida kasutajad peavad olulisteks ja mõjukateks dokumentideks. Kontrollikoja väljaannete hulka kuuluvad:

• aastaaruanded,
  • iga-aastased eriaruanded,
  • eriaruanded,
  • arvamused
  • seisukohad

Tihe koostöö teiste kõrgeimate kontrolliasutustega

Kuni 80% ELi eelarvest täidetakse koostöös liikmesriikidega. Järelevalve- ja sisekontrollisüsteemide loomisel teevad liikmesriigid komisjoniga koostööd, et tagada ELi vahendite õige ja eeskirjadele vastav kasutamine. Kontrollisüsteemidel on seega nii ELi kui ka riiklik mõõde. Lisaks kontrollikoja tehtavale tööle auditeerivad liikmesriikide asutuste hallatavaid ja kasutatavaid ELi vahendeid ka paljud liikmesriikide kõrgeimad kontrolliasutused.

Avaliku sektori vahendite auditeerimisel kasutatavate standardite väljatöötamine

Euroopa Kontrollikoda on võtnud endale kohustuse olla avaliku sektori finantsjuhtimise ja auditeerimise arendamisel esirinnas ning tal on tähtis roll rahvusvaheliste standardite väljatöötamisel (nt Kõrgeimate Kontrolliasutuste Rahvusvahelise Organisatsiooni ehk INTOSAI kaudu).

Kontrollikoja töö mõju

Kontrollikoda innustavad aastate jooksul saavutatud tulemused. Väliseksperdid hindavad kontrollikoja aruannete kvaliteeti heaks ning organisatsiooni peamised institutsioonilised sidusrühmad peavad neid kasulikeks. Komisjon võtab jätkuvalt vastu suure osa kontrollikoja soovitustest ning järelaruannetes toonitatakse nende positiivset mõju.

Audititegevus ja auditiaruanded

Euroopa Kontrollikoda on ELi välisaudiitor. Kontrollikoda keskendub oma töös nii ELi finantsaruandlusele kui ka ELi eelarve täitmisele ja poliitikavaldkondade elluviimisele. Kooskõlas teiste kõrgeimate kontrolliasutustega viib kontrollikoda läbi kolme eri liiki auditeid: finants-, vastavus- ja tulemusauditeid.

Igal auditi liigil on eri eesmärgid ja need käsitlevad erinevaid küsimusi. Konkreetsed auditid võivad hõlmata üht või mitut liiki auditeid.

• Finantsaudit – kontrollitakse, kas arvepidamine kajastab õigesti finantsolukorda, tulemusi ja rahavooge aasta jooksul.
  • Vastavusaudit – kontrollitakse, kas finantstehingud vastavad eeskirjadele.
  • Tulemusaudit – kontrollitakse, kas ELi vahenditega on saavutatud vajalik eesmärk võimalikult väikeste vahenditega majanduslikult kõige tõhusamal moel.

Kontrollikoja auditiaruannetes esitatakse selgelt ja kokkuvõtlikult auditileiud, järeldused ja soovitused koos auditeeritud asutuste vastustega. Need aitavad tagada selle, et auditeerimise läbipaistvus annaks olulise panuse ELi aruandlusahelasse. Kontrollikoja aruandeid kasutavad Euroopa Parlament ja nõukogu iga-aastase eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetluse raames, et kontrollida ELi eelarve haldamise eest vastutajaid.

Kontrollikoda avaldab oma audititöö tulemused auditi tüübist sõltuvalt erinevate aruannetena (aastaaruanded, iga-aastased eriaruanded ning eriaruanded). Lisaks avaldatakse arvamusi ja ülevaatepõhiseid väljaandeid.

Kõik aruanded, arvamused ja ülevaated avaldatakse ELi ametlikes keeltes kontrollikoja kodulehel https://www.eca.europa.eu/et/Pages/AuditReportsOpinions.aspx

el-loe-kindlasti.png

Kokkuvõte Euroopa Liidu kodulehel https://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies/european-court-auditors_et