Euroopa Liidu ametlik dokumentatsioon ja andmebaasid

3.3 Ettevalmistavad dokumendid

Ettevalmistavad dokumendid hõlmavad institutsioonide poolt õigusliku menetluse käigus väljaantavaid õigusakte. Sellesse kategooriasse arvatakse ka mõningad laiema ulatusega dokumendid. Peamisi ettevalmistavate dokumentide hulka kuuluvaid akte vaadeldakse täpsemalt allpool.

Komisjoni esitatavad seadusandlikud ettepanekud ja arvamused

Komisjonil on praktiliselt monopoolne õigus ühenduse õigusaktide (direktiivide, otsuste või rahvusvaheliste kokkulepete) algatamiseks, välja arvatud juhul, kui ta jagab seda õigust liikmesriikidega või Euroopa Keskpangaga. Lepingud eeldavad peaaegu alati, et neid peab vastu võtma nõukogu komisjoni ettepanekul. Samas võib komisjon, niisamuti nagu ka parlament, kutsuda komisjoni üles ettepanekut välja töötama.

Komisjon võib menetluse mistahes hetkel oma ettepanekut muuta või juhul, kui ta seda vajalikuks peab, ka tagasi võtta.

Komisjon sekkub seadusandlikku protseduuri ka hilisemal etapil.

el-loe-lisaks.png

Huvi korral loe Euroopa Liidu toimimise lepingu artikleid 293 – 299 aadressil https://www.ecb.europa.eu/ecb/legal/pdf/oj_c_2016_202_full_et_txt.pdf

Liikmesriikide algatused

Amsterdami lepinguga nähti ette liikmesriikide õigus algatusteks varjupaiga andmise ja immigratsiooni valdkonnas. Viieaastase ajavahemiku jooksul oli seadusandlike algatuste õigus komisjoni ja liikmesriikide vahel jagatud, mõlemad võisid teineteisest sõltumatult ettepanekuid esitada. Viieaastane üleminekuperiood lõppes 1. mail 2004 ning liikmesriikidel on nüüd algatuste esitamise õigus üksnes seoses teise ja kolmanda sambaga, see tähendab ühise välis- ja julgeolekupoliitika ning politseikoostöö ja õigusalase koostöö alal kriminaalasjades.

Nõukogu ühine seisukoht

Ühine seisukoht on õigusakt, mis võetakse nõukogus seadusandliku menetluse raames vastu liikmesriikide kvalifitseeritud häälteenamusega, kusjuures selle õigusakti puhul jagab nõukogu oma otsustusõigust Euroopa Parlamendiga, kasutades koostöömenetlust või kaasotsustamismenetlust. Komisjoni ettepanekul arvestab nõukogu oma seisukoha väljatöötamisel Euroopa Parlamendiga, samuti aga ka menetluses osalevate teiste institutsioonide ja asutuste arvamusega (Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee, regioonide komitee, Euroopa Keskpank, kontrollikoda).

Euroopa Parlamendi otsus

Parlament sekkub õiguslikku menetlusse mitmel korral ühe ja sama menetluse jooksul (koostöömenetluse ja kaasotsustamismenetluse korral): parlamendi poolt menetluse erinevatel etappidel vastuvõetavaid dokumente nimetatakse tavaliselt otsusteks ja need võivad sisaldada erinevaid õigusakte, näiteks arvamusi nõukogu ühise seisukoha kohta või selle parandusettepanekuid. Õiguslikud menetlused suunatakse sõltuvalt käsitletavast valdkonnast vastavale parlamendikomisjonile, mis valmistab ette aruande koos peaassambleele kinnitamiseks esitatava otsuse projektiga.

Majandus- ja sotsiaalkomitee ning regioonide komitee arvamus

Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee ning regioonide komitee annavad välja tehnilisi arvamusi küsimuste kohta, mis puudutavad vastavalt majandus- ja sotsiaalvaldkonda ning regioonidesse puutuvaid valdkondi. Arvamused võivad põhineda nende institutsioonide endi algatusel või parlamendi, nõukogu või komisjoni vastaval nõudmisel, sel juhul abistavad komiteede arvamused nende institutsioonide seadusandlikku tegevust. Majandus- ja sotsiaalkomitee ja/või regioonide komitee arvamuse küsimine on teatud juhtudel kohustuslik, kuid sellel arvamusel ei ole siduvat jõudu.

Komisjoni teatised

Enamik komisjoni teatistest (KOM dokumentidest) on seadusandluse ettepanekud.

Teistest KOM dokumentidest on olulisemad:

  • valged raamatud (ik White Papers), mis sisaldavad ühenduse meetmete ettepanekute kogumit teatavas valdkonnas. Mõnikord on valged raamatud jätkuks rohelistele raamatutele, mille eesmärgiks on käivitada konsultatsiooniprotsess üleeuroopalisel tasandil. Juhul kui nõukogu toetab teatavat valget raamatut, võib see välja viia liidu meetmete programmi vastuvõtmiseni antud valdkonnas.
  • rohelised raamatud (ik Green Papers), mille eesmärgiks on soodustada mõttevahetust ja käivitada konsultatsioonid üleeuroopalisel tasandil teatavate konkreetsete teemade osas. Rohelise raamatuga käivitatud konsultatsioonid võivad seejärel välja viia valge raamatu koostamisele, milles esitatakse ühenduse meetmete terviklik programm. Rohkem infot: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=LEGISSUM:green_paper 

Euroopa Kontrollikoja aruanne

Euroopa Kontrollikoja aastaaruandes esitatakse kontrollikoja märkused ühenduse finantsjuhtimise kohta. Aruanne edastatakse ühenduse institutsioonidele ja avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas. Aruandes tuuakse välja need punktid, mida on võimalik või mida on soovitatav parandada. Institutsioonid annavad seejärel kontrollikoja poolt esitatud märkustele vastused.

Teisese seadusandluse dokumentidele, sh konsolideeritud õigusaktidele ja ettevalmistavatele dokumentidele, pääseb ligi andmebaasi EUR-Lex vahendusel.