Euroopa Liidu ametlik dokumentatsioon ja andmebaasid

2. EL esmane õigus

Kogu ELi tegevus põhineb aluslepingutel. ELi liikmesriikide vahel sõlmitud siduvates lepingutes on sätestatud Euroopa Liidu eesmärgid, eeskirjad ELi institutsioonidele, otsuste tegemise kord ning suhted ELi ja selle liikmesriikide vahel. Olulisemad põhilepingud on Euroopa Liidu toimimise leping, Euroopa Liidu leping ja Lissaboni leping.

Euroopa Liidu esmased õigusaktid on võrreldavad siseriikliku tasandi põhiseadusliku õigusega. Lepingutega määratletakse liidu põhielemendid ja eeskätt ühenduse süsteemi otsustusprotsessis osalevate institutsioonide tegevusvaldkonnad, seadusandlikud menetlused ning institutsioonidele antud volitused. Lepingud on liikmesriikide valitsuste vaheliste läbirääkimiste otseseks objektiks ning kuuluvad seejärel ratifitseerimisele vastavalt riiklikul tasandil kehtestatud korrale (üldjuhul riiklike parlamentide poolt või rahvahääletuse abil).