8.5. IR LED ja fototransistor
Selles loengus uurime fototransistori, mis tunneb ainult inimsilmale nähtamatut infrapunakiirgust ning valgusdioodi, mis kiirgab niisugust kiirgust. Näitame ühe lihtsa nõksu, kuidas nähtamatut infrapunakiirgust näha.
Praktilise töö jaoks vajad järgmisi vahendeid:
- multimeeter
- makettplaat
- 6V vooluallikas
- infrapuna valgusdiood
- infrapuna fototransistor
- takistid
- juhtmed
- valgusdioodid
Mõtle kaasa!
Kui suur on selles videos infrapuna valgusdioodi läbiva voolu tugevus?
Ajavahemikus umbes 1:10 … 1:40 mõõdetakse pinget infrapuna valgusdioodiga jadamisi oleval 100Ω takistil. Kui pinge on 4,4V, siis voolutugevus on Ohmi seaduse järgi 44 mA.
Mõtle kaasa!
Video lõpus on KODUNE ÜLESANNE. See on selles kursuses kaasamõtlemise ülesanne.
Videos on nii, et valgusdiood põleb siis, kui fototransistorile paistab infrapunane valgus. Muuda seda skeemi nii, et valgusdiood põleb siis, kui fototransistorile valgus ei paista.
Videos 8.1. ühendasime fototakistit algul valgusdioodiga jadamisi ja siis paralleelselt. Ülesande lahendamiseks tuleb sarnaselt ühendada fototransistor valgusdioodiga paralleelselt. Sel juhul on nii, et kui fototransistorile valgus ei paista, on tema takistus suur ja ta ei mõjuta valgusdioodi. Kui fototransistorile valgus paistab, siis ta juhib voolu hästi ning lühistab valgusdioodi. Kuna valgusdioodile ei jätku küllalt pinget, siis ta ei põle.