9. EBSCO andmebaasid
EBSCO platvormil (http://search.ebscohost.com/) on palju erinevaid andmebaase, mis sisaldavad teadusajakirju, populaarteaduslikke ajakirju, raamatuid, õppematerjale, pilte jm. EBSCO andmebaasid on kasutajale terves Eestis tasuta, nende eest maksab Eesti riik. EBSCO on ülikoolides üks enamkasutatavaid platvorme, seetõttu on selle tundmine eeliseks näiteks neile, kes kavatsevad õpinguid kõrgkoolis jätkata. Õppides kasutama EBSCOt, saate oskuse, mis on igale üliõpilasele vajalik.
Kõige täpsemad tulemused saab ühes kindlas andmebaasis otsides, kuid kuna andmebaase on väga palju, aitavad ühisotsingud teemast ülevaadet saada. Otsides paljudes andmebaasides korraga, võib alustada lihtsamast päringust, reeglina on ühisotsingu täpsustamine mugav. Kui täistekstid on olemas, siis nendele on link.
Otsingusõnad peavad olema inglise keeles. Nende leidmisel on abiks Eesti märksõnastik (http://ems.elnet.ee), kust leiate eestikeelsetele terminitele ingliskeelsed vasted.
EBSCO andmebaasidesse pääsete aadressil http://search.ebscohost.com/ . EBSCO andmebaaside kasutamiseks on tarvis parooli. Küsige seda raamatukogust, mille lugeja te olete. Sisse logides klõpsake EBSCOhost Web,
Kuvatakse otsinguleht, kus on vaikimisi valitud otsinguks andmebaas Academic Search Ultimate, mis on suur andmebaas, kust leiate artikleid kõikidel teemadel. Selle andmebaasi nimel klõpsates kuvatakse EBSCO platvormil kõikide teile kättesaadavate andmebaaside nimekiri. Otsingusse tasub kaasata ka andmebaas Master File Premiere, mis on spetsiaalselt rahvaraamatukogudele suunatud andmebaas ja sisaldab ka õpilaste uurimistöödeks sobivat materjali.
Otsingulehel on vaikimisi ees lihtotsingu kast, kus otsingusõnu saab kombineerida Boole’i operaatoritega AND, OR ja NOT.
Klõpsates paremal Advanced Search, avaneb liitotsingu kast, kus saate paremal iga rea juures linnukesel klõpsates valida, millistelt väljadelt otsitakse. Rohkem tulemusi saate siis, kui otsite termineid artiklite tekstidest (TX All Text), saab ka valida, et otsitakse autorite, pealkirja, märksõnade või sisukokkuvõtte hulgast. Alustuseks võib ka välja valimata jätta. Vasakul saab valida, kuidas otsingusõnad omavahel siduda (AND, OR, NOT). Ühe mõiste kõik sünonüümid sisestage ühele reale ja nende vahele käib siis operaator OR.
Näiteks otsime teadusartikleid jalgpallurite füsioteraapiavõimaluste kohta. Otsinguvälja jätame valimata. Allpool märgime ära, et soovime leida täistekste eelretsenseeritud teadusajakirjadest. Seda valikut saab teha ka hiljem otsingutulemuste lehel.
Otsingutulemuste lehel on erinevad võimalused tulemuste piiramiseks. Selleks klõpsake tulemuste lehel vasakul üleval All filters. Tulemuste leht muutub tumedaks ning paremal on võimalused tulemuste piiramiseks. Kõigepealt kuvatakse juba enne otsingut rakendatud filtrid (Active filters) ning seejärel muud võimalused: ilmumisaeg; andmebaasid, kust tulemusi saadi; allika tüübid (nt populaarteaduslikud ajakirjad, teadusajakirjad, meelelahutusliku sisuga ajakirjad); märksõnad (Subject).
Artikli pealkirjal klõpsates leiate paremal nupud selle salvestamiseks, viite kopeerimiseks, oma kausta lisamiseks, jagamiseks ja allalaadimiseks. Kirje all on ka täisteksti lingid.
![]() Küsige EBSCO kasutajatunnuseid raamatukogust, mille lugeja olete.
|
![]() Huvi korral lugege lisamaterjale EBSCO andmebaaside kohta https://sisu.ut.ee/ebscogymn/ |
Kasutatud allikad
- EBSCO kasutusjuhend http://support.ebsco.com/help/