Hakka ettevõtjaks. START

1. Teadlik karjääri kujundamine – hakkan ettevõtjaks

Selle teema raames saad teada, milliseid pädevusi ja oskusi on vaja, et oma karjääri teadlikult kujundada, kes on ettevõtlik inimene ja mis võib olla ajendiks, et hakata ettevõtjaks. 

Tänast töömaailma iseloomustab muutlikkus ja mitmekesisus. Ühelt poolt pakub see rohkelt valikuvõimalusi, teisalt toob kaasa ebakindlust ja vajaduse kohaneda muutunud olukorras. Tulevik  on raskesti ennustatav, mõned muutused tabavad meid ootamatult, samas on nende mõju laiaulatuslik ja pikemat aega kestev. Covid-19 pandeemiaga kaasnev võiks olla üks näide miljonite inimeste elu mõjutajatest. Vajadus uute töötamise viiside, uute teenuste või toodete järele tõi paljudele inimestele kaasa vajaduse teha muutusi ka oma isiklikus karjääris, näiteks omandada kiiresti uus oskus või amet, leida uus töökoht või hoopis alustada ise ettevõtlusega. Kohanemisvõime, kriitilise mõtlemise oskus, oskus ennast analüüsida ja motiveerida ning teised karjäärikujundamise oskused on järjest olulisemad oma töö- ja isikliku eluga hakkama saamisel.

Teadlik karjääri kujundamine

Karjäär tänapäevases tähenduses on inimese kogu elukäik ja areng. Võime sellest mõelda kui pikast teekonnast, mille jooksul meil kõigil tuleb täita erinevaid rolle nii ühiskonna liikmena kui eraelus. Igal teekonnal, ka oma elu karjääriteel edasi liikumiseks tuleb teha valikuid, seada eesmärke ja teha plaane, omandada kogemusi ja nendest õppida, mõnikord valida või rajada endale hoopis uus teerada.  Igaühel on võimalus oma elukäiku mõjutada läbi valikute, tegevuste ja tegemata jätmiste, kasutada oma tugevusi ja arvestada oma piirangutega. Mõtle, kas lased oma elul lihtsalt kulgeda omasoodu ja oled pealtvaataja või tahad sellel teekonnal olla ise roolikeerajaks, otsustajaks ja vastutajaks – valik on sinu!

Oma elu teadlik juhtimine endale tähendusliku ja õnneliku elu loomisel ongi karjääri kujundamine.
Targalt tegutsemine eeldab vastavaid teadmisi ja oskusi ning neid on võimalik arendada. Oskusi on vaja nii autoga teel püsimiseks ja edasi liikumiseks kui võõras linnas sihtpunkti jõudmisks, ettevõtte juhtimiseks ja oma rahaasjade korraldamiseks. Näiteid võiks tuua veel erinevatelt elualadelt. 

AE_KP_mudelKarjääri kujundamiseks ja juhtimiseks vajalikud oskused ja hoiakud saab jagada nelja suuremasse valdkonda

  • Eneseteadlikkuse arendamine
  • Võimaluste analüüs
  • Planeerimine
  • Otsustamine ning tegutsemine

Enda tundmine aitab seada eesmärke, leida enda huvidele, võimetele ja väärtustele vastavaid õppimise- ja töötamise võimalusi. Eneseteadlikkus on oma karjääri kujundamise oluline tööriist. Haridus- ja pidevalt muutuva töömaailmaga kursis olemiseks on vaja oskust infot hankida, seda kriitiliselt hinnata ja endast lähtuvalt analüüsida. Planeerimine sisaldab lisaks sihtide ja eesmärkide seadmisele ka erinevate võimaluste vahel valimist ja otsustamist, unistamist ning alternatiivide kavandamist. Et plaanid ei jääks ainult plaanideks, on vaja tegutseda. Oma tulevikuplaanide ja unistuste elluviimine nõuab vastutustunnet, oskust mõtestatult tegutseda, julgust ja ettevõtlikkust omandada uusi kogemusi, oma väärtuste ja võimaluste tundmist. Ühiskond vajab ettevõtlikke inimesi. 

Ettevõtjaks olemine on üks karjäärivõimalus. Kasuta oma võimeid ja oskusi selleks, et endale ja teistele väärtusi luua, õppida ja areneda. Jõudsat edasiliikumist ja töörõõmu kõigile selle tee teadlikult valinutele! 

Milles väljendub ettevõtlikkus?

Ettevõtlikkus väljendub inimese võimes ja tahtes tegutseda. See kätkeb endas soovi unistada ja eesmärke püstitada, oskust leida esilekerkinud probleemidele lahendusi ja viia alustatu lõpule.

Mõnikord arvatakse ekslikult, et ettevõtlikud on ainult need inimesed, kel on suurepärased äriideed, juhioskused ja kes tegelevad ettevõtlusega. Ettevõtlikke inimesi on vaja kõikides ühiskonnakihtides ja elualadel. Ettevõtlikud võivad olla nii noored kui vanad, nii mehed kui naised, nii tööandjad kui töövõtjad, nii ülemused kui ka alluvad.

Ettevõtliku meelelaadi tähtsust on raske üle hinnata. Ettevõtlik inimene saab hakkama iseendaga ning suudab muuta ka keskkonda. 

Miks hakata ettevõtjaks?

Inimesed hakkavad ettevõtjaks erinevatel põhjustel, neil on mitmesuguseid eesmärke ja unistusi. Sageli on isiklik eesmärk kombinatsioon erinevatest põhjustest ja üks võimalus oma eesmärgi saavutamiseks on oma ettevõtte asutamine. Järgnev loetelu erinevatest põhjustest pole kindlasti ammendav.

Ettevõtjaks hakatakse, et

  • olla sõltumatu, teha seda, mida tahad, millal tahad, palju tahad, kuidas tahad;
  • ise otsustada, mitte täita kellegi teise käske ja korraldusi;
  • tegeleda hobiga, sellega, mis meeldib;
  • muuta maailma, olla kellelegi kasulik;
  • teenida elatist, kuna sobivat tööd keegi ei paku ja luuakse endale töökoht; 
  • areneda ja ennast teostada, omandada uusi teadmisi, oskusi, kogemusi ning omada suuremaid ja paremaid võimalusi;
  • saada jõukaks materiaalses mõttes, elada homme paremini kui täna, võimalada oma perele turvalisemat kodu ja tulevikku; 
  • saada ühiskonnas tuntuks, olla hinnatud tutvusringkonnas ja suguvõsas, pälvida tunnustus, positsioon.

Ettevõtjaks olemisega ja oma äri juhtimisega kaasneb vastutus. Vastutus nii oma perekonna kui ka ettevõtte töötajate, tarbijate ja laiemalt ühiskonna ees. Vastutus on kas teiste poolt määratud või endale võetud tööde sooritamise või ülesannete lahendamise kohustus. Vastutus tuleneb isiku rollist.

Ettevõtjaks olemine nõuab pühendumist. Pühendumine väljendub elulaadis ja -viisis. Ettevõtjal käivad tema töö ja äri, kohustused ja vastutus kogu aeg temaga kaasas.

Ettevõtjad toetavad piirkondlikku arengut, pakuvad tööhõivet, luues tingimusi töötamiseks ning tagavad sellega sissetulekud nii töötajatele kui iseendale. Ettevõtja sissetulek ei ole stabiilne, ta saab täpselt nii palju, kui äri sisse toob. Siiski, suurimad sissetulekud ei tule mitte palgatööst, vaid ettevõtlusest.

Vaata inspiratsiooniks Edu ja Tegu programmis loodud Indrek Neivelti õppevideot “Ettevõtjatest ja ettevõtlikest inimestest ühiskonnas”. 

S1-video

https://www.youtube.com/watch?v=PUES9p11FQs

 

 

  

Enesekontrolli harjutused

 


Mõtteharjutus

Kas mõtlesid ka 

  • oma pere toimetulekule?
  • kas ja kuidas omada piisavalt sissetulekuid, et lubada endale elu, millest unistad?
  • milliseid oskusi ja pädevusi pead endas arendama, mida juurde õppima, et elada tulevikus oma unistuste elu?
  • kas oled piisavalt ettevõtlik ja leidlik probleemide lahendamisel?
  • ettevõtjaks hakkamisele või ettevõtlusega tegelemisele palgatöö kõrvalt?

Igaüks saab haarata ohjad ja suunata oma elu teele, mis viib soovitud eesmärgini, tehes teadlikke (karjääri)valikuid ja ennast pidevalt arendades. Kui mõtlesid ka mõnele ülaltoodud küsimuse teemale, siis võiksid ühe võimalusena kaaluda ka ettevõtlusega tegelemist kas põhitööna või palgatöö kõrvalt. Olulised baasteadmised selleks saad antud MOOCi läbides.