Hakka ettevõtjaks. START

2. Ettevõtja pädevused ja oskused

Selle teema raames õpid tundma ettevõtluspädevuse valdkondi ja saad teada, millseid oskusi on ettevõtjal vaja.

Ettevõtluspädevus

AE_EP_mudelEestis defineeritakse ettevõtluspädevust kui teadmiste, oskuste ja hoiakute terviklikku kogumit, mis on vajalik väärtust loovate ideede elluviimisel. Kokku on lepitud 4 ettevõtluspädevuse põhivaldkonnas. Need on 

  • Enesejuhtimine
  • Sotsiaalsete olukordade lahendamine
  • Väärtust loov mõtlemine ja lahenduste leidmine
  • Äriideede elluviimine

Ettevõtluspädevuse mudel toetub ettevõtluse definitsioonile selle terviklikus käsituses. Mudel sisaldab pädevuste kogumit, mis võimaldab indiviidil neid pädevusi arendades edukalt toime tulla mitmesuguste ülesannete, probleemide, dilemmade ja vastuoludega muutuvas keskkonnas kas ettevõtjana või teistes ettevõtmistes (nt töökohal või igapäevategevustes).

Ettevõtluse erialase pädevuse kujundab Äriideede elluviimise pädevusvaldkond, mille tuuma moodustavad ärivõimaluste avastamine ja keskkonna mõistmine, kus ettevõtlustegevus aset leiab. Nagu ka ärivõimaluste avastamine ja rakendamine uue ettevõtte loomisel, on nimetatud alapädevused olulised tegutsevas ettevõttes ideede arendamisel või mitmesuguste tehnoloogiliste probleemide või sotsiaalsete olukordade lahendamisel. Ideede elluviimisel nii ettevõtluses kui ka isiklikus elus või ühiskonnas on sotsiaalsete eesmärkide korral tähtis ka majanduslik tõhusus, seetõttu on mudelis eraldi vajaliku pädevusena välja toodud finantskirjaoskus. Finantskirjaoskust ehk elementaarseid rahandusteadmisi on vaja igal inimesel, et planeerida isiklikke tulusid ja kulusid, teha investeeringuotsuseid, mõista rahaliste kohustuste olemust ja planeerida suuremaid oste.

Teised ettevõtluspädevusmudeli pädevusvaldkonnad kirjeldavad indiviidi ettevõtlikkust toetavaid alapädevusi, mis on vajalikud äriideede edukaks elluviimiseks. Nendeks pädevusvaldkondadeks on enesejuhtimine, väärtust loov mõtlemine ja lahenduste otsimine ning sotsiaalsete olukordade lahendamine. Seega äriideede elluviimine on otseses seoses indiviidi ettevõtlikkusega.

Enesejuhtimise valdkonnas on tähtsaks peetud motivatsiooniga seotud tegureid, nagu uskumused võimete arendatavusse ja autonoomne motivatsioon, samuti oskust reflekteerida ja reguleerida oma mõtlemist, tegutsemist ja emotsioone. Väärtust loova mõtlemise ja lahenduste leidmise valdkonnas on keskseks peetud kognitiivseid protsesse – loovust, planeerimis- ja probleemilahendusoskust – ning oskust otsuseid, valikuid ja lahendusi keskkondliku ja sotsiaalse jätkusuutlikkuse kontekstis kriitiliselt analüüsida, seega eetilist, teiste elusolendite ning elukeskkonnaga arvestavat tegutsemist. Oskus lahendada sotsiaalseid olukordi tugineb siinse mudeli järgi suhtlemis- ja koostööoskustele ning algatusvõimele ja kaasamisoskustele. Kõik alapädevused on tervikliku ettevõtluspädevuse omandamiseks vajalikud, arendatavad ja omavahel tihedalt põimunud.

Ettevõtja oskused

Ettevõtjana tegutsemiseks on olulised näiteks järgmised oskused:

  • planeerimisoskus (sh eesmärgi seadmine);
  • suhtlemisoskus;
  • oskus olla liider;
  • läbirääkimisoskus;
  • aja planeerimise oskus;
  • konfliktide lahendamise oskus;
  • veenmis- ja motiveerimisoskus;
  • analüüsioskus;
  • koostööoskus.

Paljusid nimetatud oskusi läheb vaja korraga. Näiteks on analüüsioskust vaja midagi planeerides, ilma läbirääkimis­oskuseta pole võimalik konflikte lahendada, suhtlemisoskuseta ei saa teha koostööd. Ettevõtjaks olemine eeldab väga mitme­külgseid teadmisi ja oskusi.

Ettevõtja või palgatöötaja?

Ettevõtja ja palgatöötaja erinevad teineteisest põhimõtteliselt. Ettevõtja on ettevõtte omanik, ta on iseendale nii tööandja kui palgamaksja. Peale palga saab ettevõtja tasu ka kasumi arvelt.

Palgatöötaja on isik, kes müüb ettevõtjale oma tööd. Ettevõtja hangib vajalikud töövahendid ja materjali ning organiseerib töötaja tööd. Töötaja kohustuseks on täita tööprotsessist tingitud ülesandeid ja ta vastutab tehtud töö eest. Töötaja saab kindlaks määratud ajal töö eest palka, mis vastab tema tööpanusele ja sellele, kui kasulik ta ettevõtte jaoks on. Töötaja ei paiguta oma vara ettevõttesse ja seega ei riskeeri ta ka isikliku vara kaotamisega ettevõtte tegevuse käigus.

Vaata inspiratsiooniks Edu ja Tegu programmis loodud Arno Kütti õppevideotArenguuskumus. Usu oma arengusse ja miski ei ole võimatu“. 

S2_videohttps://www.youtube.com/watch?v=UyHkfZtYZns

 

 

 

Enesekontrolli harjutused

 


Mõtteharjutus

Kas panid kirja ka selliseid oskusi ja pädevusi, mis seostuvad 

  • enesejuhtimisega, sh emotsioonidega toimetulek, oskus ennast analüüsida ja motiveerida, oskus olla liider jne?
  • sotsiaalsete olukordadega, sh suhtlemis- ja koostööoskus, läbirääkimisoskus, konfliktide lahendamise oskus, algatusvõime?
  • väärtust loova ja lahenduste leidmisele suunatud mõtlemisega, sh loovus, probleemilahendus- ja planeerimisoskus, eetilisus ja jätkusuutlik mõtlemine?
  • äriideede elluviimisega, sh finantskirjaoskus, keskkonna mõistmine, probleemide märkamine ja ärivõimaluste avastamine?

Mida paremini suudad oskusi ja pädevusi kirjeldada ning analüüsida, seda edukam oled tööjõuturul, olgu siis palgatöötajana või ettevõtjana. Oluline on teadvustada, et paljusid nimetatud oskusi läheb vaja korraga. Näiteks on analüüsioskust vaja midagi planeerides, ilma läbirääkimisoskuseta pole võimalik konflikte lahendada, suhtlemisoskuseta ei saa teha koostööd jne.