Hakka ettevõtjaks. START

4. Ettevõtte asutamisprotsess

Selle teema raames saad ülevaate ettevõtte asutamisprotsessist ja sellest, mida on vaja teha kohe peale ettevõtte registreerimist. 

Ettevõtte loomine

Kindlasti peab enne ettevõtte registreerimist valima ärinime, ettevõtlusvormi ja tegevusala. Täpsemalt käsitlesime teemat, millele enne ettevõtte loomist on vaja veel  kindlasti mõelda, ettevõtluse tugisüsteemiga tutvumisel käesoleva mooduli esimese teema raames.

Osaühing kui levinuim ettevõtlusvorm

Levinuim ettevõtlusvorm Eestis on osaühing, kuna selle ülesehitus on kõige lihtsam, registreerimine on kiire, ei ole nõudeid osakapitali suurusele ja puudub osanike isiklik varaline vastutus osaühingu kohustuste eest. FIE, täisühingu, usaldusühingu ja mittetulundusühingu puhul vastutavad liikmed üldjuhul kogu oma isikliku varaga (v.a usaldusühingu usaldusosanik).

Eelnevalt käsitletu meeldetuletuseks, et alates 01.02.2023 osaühingule seadusest tulenevat minimaalse osakapitali nõuet ei ole. Osaühingu asutamisel on asutajad vabad ise otsustama, kui suurt kapitali neil tarvis läheb, mis annab suure vabaduse lähtuda osakapitali valikul osaühingu plaanitavast tegevusest ja tegelikust kapitalivajadusest. Ei tohi aga unustada, et osaühingu asutajad vastutavad osaühingu asutamisel sissemaksete või asutamiskulude ebaõige hindamisega osaühingule tekkinud kahju eest. 

Osaühingu asutamisest loe täpsemalt Riigiportaalist: https://www.eesti.ee/et/ettevotlus/ettevotte-loomine/osauehingu-asutamine

Ärinime ja domeeni kontroll

Enne ettevõtte asutamist on soovitatav teha ka ärinime kontroll, seda saab teha e-äriregistris. Registreeritav ärinimi peab olema selgelt eristatav teistest äriregistrisse kantud ärinimedest.

Ärinimes ei tohi kasutada Eestis kaubamärgina kaitstavat sõnalist, tähelist või numbrilist tähist või nende kombinatsiooni ilma kaubamärgi omaniku notariaalselt kinnitatud nõusolekuta, välja arvatud juhul, kui ettevõtja tegutseb tegevusaladel, mille suhtes kaubamärk ei ole kaitstud.

Kuna tänapäeval on koduleht üheks ettevõtte olulisemaks elektrooniliseks visiitkaardiks, siis on vaja kontrollida ka domeeni saadavust. Eriti just nende ettevõtjate puhul, kes soovivad, et koduleht oleks ettevõtte nimega sama. Seda saab teha erinevate registreeritud registripidajate juures, kelle nimekirjad on võimalik leida Eesti Interneti SA lehelt.

Tegevusala valik

Ettevõtte registreerimisel on vaja siseatada EMTAK kood ehk tegevusala kood Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaatorist, mis on rahvusvaheliselt ühtlustatud klassifikaatori NACE Eesti rahvuslik versioon. See tuleb välja otsida enne ettevõtte regsitreerimisprotsessiga alustamist. 

Vaata täpsemalt Registrite ja Infosüsteemide Keskuse kodulehelt: https://www.rik.ee/et/e-ariregister/emtak-tegevusalad 

Ettevõtte loomine

Ettevõtte loomiseks tuleb see regsitreerida kas elektrooniliselt e-äriregistri portaalis või notari kaudu. 

Tegevused peale ettevõtte loomist

Pangakonto

Pangakonto on võimalik avada pärast ettevõtte registreerimist Registrite ja Infosüsteemide Keskuse poolt hallatavas Äriregistris. Eestis tegutsevate pankade nimekirjaga on võimalik tutvuda Finantsinspektsiooni kodulehel „Pangandus ja krediit” rubriigis „Krediidiasutused ja krediidiandjad” lehel.

Milline pank valida? Soovitatav on vaadata, mida pangad uutele klientidele pakuvad ning kas ettevõtte tooted/teenused toetavad või võivad pigem takistada ettevõtte kasvu. Näiteks kui ettevõttel on vaja makseterminale või stardilaenu, kas pank siis pakub seda või tuleks selleks avada pangakonto mõnes teises pangas.

Tegevusluba

Tulenevalt äriseadustikust võib ettevõtja tegutseda tegevusaladel, millel tegutsemine pole seadusega keelatud. Seadus võib sätestada tegevusalasid, milleks on vaja tegevusluba või millel võib tegutseda vaid teatud liiki ettevõtja (nt mittetulundusühing, sihtasutus vm).

Erinõuetega tegevusalad jaotuvad kahte kategooriasse: tegevusalad, millel on vaja taotleda tegevusluba ja tegevusalad, millel on kohustus esitada majandustegevusteade. Tegevusloa või majandustegevusteate registreerimise kohustuse kohta leiab infot valdkonda reguleerivatest organisatsioonidest ja õigusaktidest. Vaata lisaks Riigiportaalist „Erinõuetega tegevusalad” rubriigist.

Suhtlus Maksu- ja Tolliametiga

Alustava ettevõtjana on võimalik käia enne ettevõtlusega alustamist Maksu- ja Tolliametis konsultatsioonis ja saada ülevaade ettevõtlusega seotud tegevustest, aruannetest ja maksudest. Pärast ettevõtte asutamist on esimese sammuna soovitatav sõlmida Maksu- ja Tolliametiga leping e-maksuameti kasutamiseks.

Töötamise register

Töötamise registreerimise kohustus on kõigil tööd võimaldavatel füüsilistel ja juriidilistel isikutel. Töötamise registrisse on kohustus registreerida kõik töötajad alates vabatahtlikutest, praktikantidest, lõpetades juhatuse liikmetega.

Domeeni registreerimine ja kodulehe loomine

Domeen on veebilehe aadress, kus asub ettevõtte koduleht. Kuna domeen ei pea kuuluma ettevõttele, siis saab eraisik ka enne ettevõtte asutamist domeeni registreerida. Standardtingimustes soovitatakse, et domeeni ja kodulehe nimi on sarnased, kuna see võimaldab lihtsamat nähtavust otsingumootorites. Samas võib domeeniks olla bränd või endale kuuluv kaubamärk, millega soovitakse turul eristuda.

Tegevusplaan

Äriplaani rakendamine nõuab head tegevusplaani ja süsteemset tegutsemist. Selleks, et oma tegevust paremini planeerida, tuleb koostada äriplaani elluviimise tegevuskava (tegevusplaan).

  • Tegevuskava peab esimese aasta kohta olema maksimaalselt detailne ning tegevused kirjeldatud kuude lõikes, kusjuures esimese kuu tegevused võiksid olla eraldi rõhutatuna välja toodud.
  • Kõikidele tegevustele tuleks lisada täitjad/vastutajad ja tähtajad. Vastutajate määramisel mõtle läbi, kas mõnda tegevust on mõistlikum näiteks partneritelt teenusena osta, mitte ise teha (nt veebilehe tegemine, raamatupidamine).
  • Tegevusplaani koostamisel jälgi, et tegevused ei kuhjuks samasse perioodi, kuna see tekitab kohe riski, et tegelikkuses ei suuda ettevõte kõike ära teha.
  • Arvesta tähtaegade seadmisel mõistliku ajavaruga ning sinu äri jaoks oluliste faktoritega (nt hooajalisus).
  • Uute vajaduste ilmnemisel täienda tegevuskava jooksvalt. Tegevuskava planeerimisel lepi oma tuumikmeeskonnaga kokku tegevuskava elluviimise jälgimise kord (regulaarsed koosolekud või ülevaated jmt).

Vaata inspiratsiooniks Edu ja Tegu programmis loodud Ville Jehe õppevideot “Metatunnetus ehk kotkaperspektiiv iseendale”. 

AE_II-4_videohttps://www.youtube.com/watch?v=9koyjKlPhY0

 

 

 

Enesekontrolli harjutused

 


Mõtteharjutus

Et registreerimisprotsess Äriregistris oleks sujuv, on oluline eelnevalt läbi mõelda ja valida sobiv ärinimi ja ettevõtlusvorm ning tegevusala. Kuna ärinimele kehtivad mitmed piirangud, siis on oluline eelnevalt teostada e-äriregistris ärinime kontroll. Tegevusala valikul aitab Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaator, kust tuleb leida tegevusala ehk nn EMTAK kood. Peale ettevõtte registreerimist on koheselt vaja avada ettevõttele pangakonto, sõlmida Maksu- ja Tolliametiga (MTA) leping e-maksuameti kasutamiseks ning registreerida töötajad (ka juhatuse liikmed) MTA poolt hallatavas Töötamise registris, samuti koostada detailne tegevuskava äriplaani elluviimiseks.