Hakka ettevõtjaks. START

1. Eelarve koostamine

Selle teema raames saad teada, miks eelarvestamine on oluline ja kuidas eelarvet koostada. 

Miks on eelarve koostamine oluline?

Eelarve ehk teisisõnu finantsplaan on ettevõtte rahas väljendatud tegevusplaan, mille abil kavandatakse ettevõtte majandustulemused ja finantsseisund. 

Ettevõtlusega saab alustada ainult siis, kui selleks on olemas vajlikud ressursid. Ressursivajaduse kindlaksmääramine vajalike vahendite hankimiseks on hädavajalik kohe ettevõtte loomise idee algusest peale. Selleks, et ettevõte saavutaks oma potentsiaali, on vaja see hoolikalt kavandada.

Alustava ettevõtte finantsprognooside koostamine keskendub sellele, et ettevõttel jätkuks piisavalt raha oma eesmärkide täitmiseks ning suudaks seejuures teenida ka kasumit. Eelkõige on finantsprognoosid ja eelarve koostamine vajalik ettevõtjale endale, et aru saada, kui tulusaks võib äri kasvada aga ka siesndiks võimalikele rahastajatele. 

Alusta eelarvest. Mis see on?

Ettevõtte eelarve on ettevõtte loomise ja käivitamise erinevate etappide kogukulude hinnang. See võib hõlmata selliseid aspekte nagu

  • ettevõtte registreerimise kulud;
  • omakapital;
  • inimeste töötasud/tööjõukulud;
  • seadistuskulud (nt. töökoht, tööriistad, seadmed jne);
  • tegevuskulud (töökohtade ja koosolekuruumide rent, reisikulud jne);
  • kulud vajalikele materjalidele;
  • reklaamikulud jne.

Eelarve koostamine aitab tagada, et katta on võimalik kõik ettevõtte loomisega seotud kulud, ka tekkida võivad ootamatud kulud.

Ettevõtte eelarve on oluline ka juhul, kui taotletakse toetust ettevõtte loomiseks. See annab infot finantsvajaduse kohta erinevates etappides ning on oluline alus ja tõendusbaas rahastajale taotluse hindamisel.

Kuidas eelarvet koostada?

Eelarve tuleb koostada põhjalikult, et kahe silma vahele ei jääks komponendid, mis võivad mõjutada rahastamise tagamist. Eelarvestamine on väga oluline, et ettevõtte oleks rahaliselt edukas, sest kõikide kuludega eelarves mitte arvestamine võib viia võlgadesse.

Eelarve koostamisel peab arvestama mitmete põhiaspektidega ja kasutada võib eelarve koostamisel kulude hindamise erinevaid meetodeid.

Lihtsa eelarve loomise kõige elementaarsemad sammud.

  1. AE_3_eelarve _näidisTegvuste/ülesannete loendi koostamine
    See aitab kindlaks teha, mida peab ettevõtte loomise ja käivitamise igas etapis tegema/saavutama. Samuti aitab see jagada tegevused väiksemateks alategevusteks ja vajadusel määrata vastutaja meeskonnaliikmete seast. Ülesannete loendi koostamist on soovitav alustada juba ettevõtte kavandamise etapis.
  2. Tegevuse kuluprognoosi koostamine
    Iga tegevuse puhul tuleb välja selgitada/hinnata kõigi selle tegevuse jaoks vajalike ressursside, materjalide ja aja maksumust. Iga ülesande saavutamiseks tuleb seada realistlikud ajaraamid. Projekti esialgse eelarve saamiseks tuleb kõikide tegevuste kuluprognoosid kokku liita. Kõigi andmete sisestamine arvutustabelisse võib selles etapis olla väga kasulik. Koostades oma arvutustabeli kahe veeruna – üks „Tegevus” ja teine “Maksumus”, näete ülevaatlikult, mida on vaja teha iga ülesande täitmiseks ja kui palju see hinnanguliselt maksab. 
  3. Eelarve ettenägematute kulude jaoks ehk meelerahufond
    Ettenägematute olukordadega/kuludega arvestamine on eelarves äärmiselt oluline. Kunagi ei tea, millal võivad tekkida täiendavad või ootamatud kulud. Hea lähtepunkt ettenägematute kulude jaoks on 10% tegevuskulude kogumaksumusest. See tagab, et teil on raha hoidmaks oma tegevused eelarve raamides.

Soovitav on ka leida keegi, kes vaatab eelarve üle, tagamaks, et kõik aspektid on arvesse võetud.

Kui selguvad uued asjaolud, võib eelarve alati üle vaadata ja teha vajalikud korrektuurid. 

Vaata inspiratsiooniks Edu ja Tegu programmis loodud Alissa Vassilkova õppevideot “Planeerimine – tark ei torma”.

AE_2_vidoe2https://www.youtube.com/watch?v=QLOCtfd3z2Q&

 

 

 

Enesekontrolli harjutused

 


Mõtteharjutus

Kas mõtlesid ka sellistele võimalike kuludele nagu

  • tasuline konsultatsioon (nt juriidiline nõu)?
  • riigilõiv ettevõtte registreerimisel?
  • osakapitali sissemakse?
  • tootmis- ja/või kontoriruumide kulu?
  • materjali kulu?
  • müügi ja turundusega seotud kulud?
  • transpordikulu?
  • töökoha loomisega seotud kulud ja kontoritarbed?
  • tööjõukulu (sh töötasu ja maksud)?
  • reserv ootamatute kulude jaoks?

Tegevuste loendi koostamisel on abiks eelmise teema juures koostatud asutamisprotsessi kirjeldus, mida saab vajadusel täiendada ja muuta detailsemaks. Oluline on kirja panna kõik võimalikud kuluallikad, et omaksid realistlikku ülevaadet vaja minevatest ressurssidest. Soovitav on alati lisada ca 10% ootamatuteks kuludeks. Ettevõtte registreerimise järel saab tehtud kulutused üles võtta ettevõtte kuludena. Selleks tuleb loomulikult alles hoida kõik kuludokumendid. Eelarve koostamine on mugav Excelis, mis võimaldab lisada valemeid automaatseteks arvutusteks. Soovitav on koheselt lisada ka tegevuste ajakava, mis võimaldab hinnata kulusid kuude lõikes (vaata järgmise teema all näitena toodud Ettevõtte käivitamise kavandamise joonist).