Hakka ettevõtjaks. START

1. Ettevõtluse tugisüsteem ja rahastamisallikad

Selle teema raames saad teada, millised on ettevõtluse tugisüsteemid Eestis ja millised võimalused on ettevõtte rahastamiseks. 

Ettevõtluse tugisüsteem

Ettevõtte asutamine Eestis on üks lihtsamaid maailmas. Kui teha seda e-äriregistris, siis võtab see aega kuni 30 minutit. Erandiks on aktsiaselts ja tulundusühistu, mis tuleb registreerida notari kaudu. Ka osaühingu võib asutada notari abiga, sel juhul valmistab notar ette asutamisega seotud dokumendid ja edastab need äriregistrile. Iseseisvalt erinevate ettevõtlusvormidega alustamiseks leiab selged juhised Riigiportaalist. 

Enne ettevõtte asutamist on vaja läbi mõelda: 

  • Milline ärinimi ettevõttele panna?
    Eristuv ja meeldejääv ärinimi aitab kaasa ettevõtte tuntusele ning edule. Ärinimele on seatud piiranguid, millega tuleb nime valikul arvestada. Lisaks ärinimele võite registreerida enda nimele ka kaubamärke, mis aitavad teie ettevõttel ning pakutavatel toodetel või teenustel eristuda konkurentide omast. 
  • Milline tegevusala valida?
    Enne ettevõtte asutamist valige ettevõttele tegevusala. Tegevusala valik on vajalik ettevõtte registreerimiseks. Kui valitud tegevusvaldkond kuulub erinõuetega tegevusalade hulka, tuleb teil taotleda tegevusluba või litsentsi või esitada majandustegevusteade. Tegevusalade valikul on abiks Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaator (EMTAK).
  • Milline ettevõtlusvorm valida?
    Ettevõtlusvormi valimisel tuleb teil hinnata oma võimalusi ja riske. Esmalt tehke endale selgeks, milline ettevõtlusvorm sobib kõige paremini valitud tegevusalaga, võttes arvesse ka seatud eesmärke ja oma majanduslikke võimalusi.
  • Milliseid dokumente on vaja?
    Milliseid dokumente tuleb teil esitada ettevõtte asutamiseks, oleneb ettevõtlusvormist. Nõuded dokumentidele on eri ettevõtlusvormide puhul erinevad.
  • Kuidas ettevõtet registreerida?
    Ettevõtte registreerimiseks on kaks võimalust: kas elektrooniliselt e-äriregistri portaalis või notari kaudu. Elektrooniline registreerimine ettevõtjaportaalis on mugav ja kiire. Elektrooniliselt saab registreerida osaühingu, täis- ja usaldusühingu ning füüsilisest isikuks ettevõtjaks (FIE). Aktsiaselts ja tulundusühistu tuleb registreerida notari kaudu.
  • Millised on ettevõtte registreerimise kulud?
    Hetkel on riigilõiv osaühingu, aktsiaseltsi ja tulundusühistu äriregistrisse kandmise eest on 200 eurot. FIE, täisühingu ja usaldusühingu registrisse kandmine maksab 20 eurot. Kiirmenetluse korras registreerimisel on hind kõrgem. Kui registreerite ettevõtte notari abil, lisanduvad kandeavalduse tasule notari tasud.
  • Kas ettevõttele peab registreerima internetidomeeni?
    Internetidomeeni registreerimine on ettevõtte asutamisel vabatahtlik. Domeeni registreerimiseks tuleb esitada registripidajale taotlus.
  • Mida peab tegema, kui on soov palgata töötajaid?
    Kui palkate töötajad, tuleb nad registreerida tööle asumise päeval maksu- ja tolliametis töötamise registris. Töötaja tööle asumisel on ettevõtja kohustus tagada nõuetele vastav töökeskkond, töövahendid ja töötasu, millelt arvestatakse maha tööandja makstavad ja kinnipeetavad maksud ja maksed.
  • Milliseid makse peab maksma?
    Maksustatakse omandit, tulu või hüve. Maksud jagunevad riiklikeks ja kohalikeks maksudeks. Milliseid makse ning millise määra järgi tuleb maksta, sõltub teie ettevõtte eripärast. Töölepinguga töötava töötaja töötasult tuleb maksta riigile sotsiaalmaks, füüsilise isiku tulumaks, töötuskindlustusmakse ja pensionikindlustusmakse.
  • Kuidas laiendada oma äritegevust teise riiki?
    Kui soovite asutada uut ettevõtet või laiendada oma ettevõtte tegevust teise ELi riiki, on teil vaja teada selles riigis kehtivaid nõudeid.

Vaata täpsemalt Riigiportaalist: https://www.eesti.ee/et/elusuendmused/soovin-luua-ettevotet

Ettevõtte rahastamine

Ettevõtte rahastamine tähendab ressursside (kapitali) leidmist ettevõtlusega alustamiseks. Võimalikke rahastamise allikaid ja tingimusi tuleb enne põhjalikult analüüsida.

Ettevõtte rahastamisvõimaluste leidmisel tuleb vahet teha kahel mõistel: investeerimine ja finantseerimine.

Investeerimine on kaupade ja teenuste tootmiseks vajaliku põhivara (masinate, seadmete, hoonete) soetamine eesmärgiga saada nende kasutamisest majanduslikku tulu.

Finantseerimiseks nimetatakse rahastamist, mis on vajalik investeeringute tegemiseks.

Rahastamise allikad 

Olulisemad finantseerimise allikad

  • Ettevõtja omavahendid.  Ettevõtja säästud ja sugulaste või tuttavate ressursid on kõige lähem allikas. Säästud tekivad inimestel, kes kulutavad vähem, kui teenivad. Ettevõtja omavahendid on võimalik allikas väiksema, nt elustiili ja/või hobiettevõtte käivitamiseks, samuti õpilasfirma loomisel. Suurema, innovaatilise ettevõtte käimalükkamiseks tavaliselt isiklikest säästudest ei piisa.
  • Ettevõtlusega seotud toetused mõnest riiklikust või mitteriiklikust programmist/allikast. Ettevõtlustoetused on paljudel juhtudel võimalikud, aga taotlemise protsess ja toetuse laekumine võib võtta aega. Neid väljastavad ettenähtud korra järgi peamiselt
  • Äripartnerite säästud. Kui võimalik, võib paluda äripartnerilt laenu või pakkuda talle osalust loodavas ettevõttes. Teavet võimalike äripartnerite kohta võib leida ettevõtjaid ühendavatest organisatsioonidest ja majandusharude liitudest, nt Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Tööandjate Keskliit.
  • Pangalaen.  Algajal ettevõtjal on seda peaaegu võimatu saada. Arvestama peab asjaoluga, et pangast on võimalik saada laenu ainult siis, kui laenutaotleja on äriprojekti ka isikliku raha paigutanud. Teisisõnu nõuab pank laenu taotlevalt ettevõttelt omafinantseeringut. Kui ettevõte laenu tagasi maksta ei jõua, on pangal õigus tagatis maha müüa või laenu käendanud isikult raha sisse nõuda.

Veel rahastusvõimalusi

  • Hankijatelt saadav krediit – ettevõtja ei maksa saadud kaupade eest kohe, vaid kokkulepitud aja pärast.
  • Atktsiate täiendav müük – alustava ettevõtte puhul on see üsna raskesti teostatav. 
  • Liising – tehing, kus firma ostab põhivahendi, aga maksab selle eest osade kaupa. Ostetud põhivahendi kasutusõigus tuleb ostjale üle kohe liisingulepingut sõlmides, kuid omandiõigus alles pärast viimase makse tasumist.
  • Rahastus riskikapitalistilt ehk investorilt, kes otsib oma raha paigutamiseks algusjärgus äriprojekte, mis tõotavad suurt tulu.
  • Rahastus äriinglilt ehk jõukalt ja varasema ärikogemusega eraisikult, kes investeerib peamiselt mõnes konkreetses, talle tuntud valdkonnas tegutsevasse alustavasse ettevõttesse.

Vaata inspiratsiooniks Edu ja Tegu programmis loodud Mait Paltsi õppevideot Mis teeb ettevõtjast ettevõtja?” 

AE_II-1_videohttps://www.youtube.com/watch?v=kiotvsWXkOA

 

 

 

 

Enesekontrolli harjutused

 


Mõtteharjutus

Kõige tavapärasem rahastusallikas ettevõtte loomiseks on omavahendite kasutamine. Kuid kindlasti tasub uurida ka riiklikke toetusi alustavatele ettevõtjatele. Toetuste taotlemine võib olla küll aeganõudvam protsess, kuid võimaldab saada (lisa)ressursse oma äritegevusega alustamiseks ja ka taotluses enamasti nõutud äriplaani koostamine võimaldab oma äritegevuse kõik aspektid uuesti üle vaadata ja vajadusel korrigeerida.