4.2. Tegevused MOOCi lõppemise järel

Enne MOOCi ametlikku lõppu tuleb teha kursusest kokkuvõte. Levinud on kokkuvõtva kirja kirjutamine kursuse foorumis, milles tänatakse osalejaid, palutakse neil anda kursuse kohta tagasisidet, jagatakse infot, millal väljastatakse tunnistused jms. Kui MOOC on loodud mingi õppekava reklaamiks, siis on sobiv hetk kutsuda osalejaid sellele õppekavale õppima ning jagada sisseastumise kohta asjakohast infot. Samuti võib edastada infot, milliseid MOOCe antud õppeasutus veel pakub ning kust saab nende kohta täiendavat informatsiooni.

Enne õppijate kursuselt eemaldamist on kasulik vaadata läbi tuutorite postitused ja sealt põhjalikumad, pikemad ja olulisemad salvestada ning lisada need nt õppijate eest peidetuna kursusele. Järgmisel toimumisel saab neid siis kerge vaevaga vajadusel veidi muutes taaskasutada.

huvitav2.png

MOOCi “Programmeerimisest maalähedaselt” lõpus salvestati videona virtuaalne lõputseremoonia 
(http://www.uttv.ee/naita?id=21927).

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

Tunnistuste väljastamine

Kui MOOCi lõpetanutele väljastatakse tunnistused, kaasneb palju lisatööd, eriti kui MOOCil on palju osalejaid ja lõpetanuid.

huvitav2.png

2016. aastal toimus TÜs 15 MOOCi (11 programmi, millest neli toimusid kaks korda) 8001 osalejaga ja 4119 lõpetanuga 128 riigist.

Tunnistuste väljastamiseks peab olema kindel, et õppijad on MOOCile registreerudes sisestanud oma õiged andmed ning kogu vajalik informatsioon on olemas. Vajadusel võib kursuse lõpus saata lõpetanutele lisaküsimustiku, et nad esitaksid enda kohta täielikud ja korrektsed andmed, mis on olulised tunnistuse väljastamiseks. Eriti välismaalastest osalejate puhul võib olla problemiks see, et oma isikuandmeid tahetakse saladuses hoida või ei saada täpselt aru, milliseid andmeid konkreetselt küsitakse.

Tunnistuste saatmisel postiga kaasnevad postikulud, mis pole suure lõpetanute arvuga MOOCi puhul sugugi väiksed. Kindlasti peab arvestama programmijuhi suure tööjõukuluga (protokolli tegemine, tunnistuste väljatrükkimine, tunnistuste allkirjastamine ja asutuse templi lisamine, tunnistuste postitamine). 

huvitav2.png

TÜs on olemas avatud juurdepääsuga mini-e-kursused, mille puhul saavad lõpetanud elektroonilise tõendi.
Pärast materjali läbimist on võimalik  osalejal testida oma teadmisi. Testi sooritama asudes tuleb sisestada kõigepealt oma andmed ning seejärel vastata küsimustele. Kui vastaja saab testi eest 70 % maksimumpunktidest, siis kuvatakse talle nimeline elektrooniline tõend, mille saab endale salvestada ja/või välja trükkida ning see saadetakse sooritajale ka automaatselt e-postiga. Kui test esimesel katsel ebaõnnestub, siis on võimalik veelkord materjale lugeda ja test uuesti sooritada. Testi teistkordsel sooritamisel antakse vastamiseks osaliselt uued küsimused.
Vt näiteks http://etu.ut.ee/tag/minikursus/
2016. aasta juunist väljastatab TÜ MOOCide digitunnistusi – lõpetanule saadetakse e-kiri, milles on link tunnistuse failile, mida saab ühe aasta jooksul korduvalt endale alla laadida.

Kui MOOC on loodud Moodle’is ning õppeasutus pole otsustanud lõpetanutele väljastada ametlikke tunnistusi, siis on võimalik lõpetanutele anda Moodle’i kursuse õpimärk.

Kursuse parandamine

MOOCi toimumise ajal on oluline dokumenteerida kogemusi (nii edu kui ka tekkinud probleeme), et neid kursuse edasiseks arendamiseks kasutada. Samuti saab MOOCi parandada osalejatelt saadud tagasisidele tuginedes. Loomulikult ei pea ja ei saagi arvesse võtta kogu kriitikat või kõiki soovitusi, kuid need tuleks kindlasti läbi analüüsida ja sealt kõige olulisemad muudatuste tegemiseks välja valida. Protsessi ja otsuste talletamiseks on hea kõik ettepanekud või enda märkused ja tähelepanekud ühte faili kokku koondada ning lisada igale neist juurde kommentaar arvestamise või teostamise kohta.

Accept Cookies