1.3. Kus MOOCe luuakse?

MOOCide sisu ning õppeprotsess on veebis – selleks sobivas keskkonnas. xMOOCid ning cMOOCid eeldavad keskkonnalt erinevaid võimalusi. xMOOCi jaoks sobivad keskkonnad, mis võimaldavad lihtsasti luua ja toimetada erinevas vormis õppematerjale, koostada ning hallata teste, esitada kodutöid ning neid tagasisidestada, jälgida õppijate progressi. cMOOCides on kasutusel eraldi keskkonnad aruteludeks, rühmatööks, agregaatorid sotsiaalmeedia sisu koondamiseks jne. cMOOCe saab luua ka xMOOCide jaoks mõeldud keskkondades.

Enamik xMOOCe on loodud Coursera ja edX platvormil. Coursera (https://www.coursera.org/) e-kursused koosnevad tavaliselt videoloengutest (pikkusega 20-30 minutit), tekstilistest materjalidest (sh kursuse tutvustus ja õpijuhised), interaktiivsetest testidest, kaasõppijate poolt hinnatavatest ülesannetest ning juhendajatega ja kaasõppijatega suhtlemisest. Videod salvestatakse endale sobivate programmidega väljaspool Courserat. Ka edX keskkonnas olevate kursuste videod on loodud erinevate programmidega ja paiknevad kõik YouTubes. Lisaks videoloengutele on edXis materjalid veebilehtedena, foorumid aruteludeks, automaatselt hinnatavad testid, mitmesugused vahendid õppijate aktiveerimiseks ning ülesannete sooritamiseks. edXil on kaks eraldi keskkonda: https://www.edx.org/ lepinguliste partnerite ametlike MOOCide jaoks ja Edge https://edge.edx.org, kus saab enda e-kursuse luua iga soovija, kuid need e-kursused ei kajastu edXi põhilehel ega pole leitavad otsingumootoritega, nt Google’iga – neid tuleb endal aktiivselt reklaamida.

Kuid sobivaid keskkondi on oluliselt rohkem: 80+ Best MOOC Providers List koondab neist enamiku: http://knowledgelover.com/best-mooc-massive-open-online-course-providers-list/. Ülevaate 30 suurimast MOOCide pakkujast leiab aadressilt https://www.class-central.com/report/mooc-providers-list/.

huvitav2.png

2018. aastal pakkus kõige enam MOOCe Coursera keskkond – 3100. Järgnesid edX 2200 ja FutureLearn 1000 kursusega.
2017. aastal oli 34% Euroopa ülikoolide MOOCidest neil suurtel MOOCide platvormidel. Ülejäänud kasutasid enda keskkondi.

Kui kursuse õppeprotsessi hallatakse eelpool nimetatud keskkondades, siis avatud juurdepääsuga materjalid asuvad väljaspool õpikeskkondi. Samuti võidakse kasutada eraldi keskkondi videote, testide ja simulatsioonide jaoks.

Kuna MOOCide keskkondi on väga palju, siis on omakorda loodud mitmeid portaale, mis koondavad MOOCide infot. Sellisteks on näiteks kogu maailma MOOCide kohta MOOC List (https://www.mooc-list.com/multiple-criteria), Class Central (https://www.class-central.com/).

Kaugeltki kõigi keskkondade kasutamine pole tasuta. Kuna partnerite vahel sõlmitakse privaatsed lepingud ja ühtset hinnakirja pole, siis on hindadest hea ülevaate saamine keeruline.

Coursera eesmärk on valida endale parimad kursused, parimad õpetajad, parimad ülikoolid ning pakkuda neile oma teenuseid tasuta ning need partnerid saavad osa ka saadud tuludest. Teistelt küsitakse majutatava kursuse kohta tuhandeid dollareid ning lisaks mõnikümmend dollarit iga õppija kohta (tunnistuste, isiku tuvastamisega eksamite eest, mis maksab õppijale 60–90 dollarit).

Udacity keskkonnas maksab kursuse majutatamine, tehniline teostus ning läbiviimise toetamine kümneid tuhandeid dollareid. Ka Udacity kasutab tulujaotuslepingut, mille kohaselt platvormi pakkuja vastutab kursuste majutamise eest ning saab suurema osa tuludest.

edX pakub võimalust alates täiesti ise tegemisest kuni nendepoolse täieliku toeni, kusjuures tasuda võib nii rahas, kui ka koostööna.

Kus on Eestis tehtud MOOCid?

Moodle’i keskkond on kasutusel paljudes koolides üle Eesti. Osa koole kasutab enda isiklikku Moodle’it ja osa HITSA Moodle’it (https://moodle.hitsa.ee/). Moodle sobib MOOCi loomiseks hästi.

EMMA (European Multiple MOOC Aggregator) on EL rahastatud projekti raames loodud keskkond, mis võimaldas e-kursusi tasuta luua ning majutada kuni 2017. aasta maini. Keskkond pakub videote ning tekstiliste õppematerjalide automaattõlget kaheksas keeles (sh eesti), vahendeid suhtlemiseks, kodutööde esitamiseks ja kaasõppijate hindamiseks.

Eliademi e-kursused sisaldavad vistutatudmultimeedia-materjale, õppematerjalide faile, foorumeid suhtlemiseks, ülesandeid ning teste. Seda keskkonda saavad kasutada enda e-kursuste loomiseks kõik soovijad.

huvitav2.png

Eesti Riigikontroll lõi 2016. aastal koostöös TÜga kaks ingliskeelset MOOCi erinevate riikide keskkonnaaudiitorite koolitamiseks. 2019. aastaks on selliseid MOOCe juba kolm ja neljas on väljatöötamisel. Üheks koostöö põhjuseks oli võimalus kasutada TÜ veebipõhiseid keskkondi Moodle ja Sisu@UT nii kursuste majutamiseks kui läbiviimiseks.

Kasutatud allikad: