2.7. Autoriõigused

MOOCi loomisel tuleb silmas pidada, et:

  1. esitatakse info MOOCi ja selle õppematerjalide autorite kohta;
  2. viidatakse korrektselt teiste autorite teostele, mida materjalide loomisel kasutatakse (tekstid, pildid, videod);
  3. teiste autorite teoste kasutamisel võetakse arvesse nende litsentsitingimusi (nt kui teiste autorite teoseid soovitakse kasutada viisil, mida nende litsentsitingimused ei luba, siis tuleb hankida vajalikud kasutusload nende teoste varaliste õiguste omanikelt);
  4. määratakse kindlaks, kuidas teised kasutajad MOOCi ja selle jaoks loodud õppematerjale kasutada võivad ning kas materjale tohib muuta.

Ka videoloengus kasutatud (nt slaididel) teiste autorite teoste kasutamistingimustega tuleb kindlasti arvestada ja neile viidata. 

kasulik.png

Tartu Ülikoolis on loodud dokument “Autoriõiguste järgimine e-kursuste ja digitaalsete õppematerjalide koostamisel”. Tegemist on autoriõiguse seadusest (AutÕS) tulenevate nõuete (käesolevas tekstis viidatud AutÕS vastavale peatükile) ning soovitustega, mis abistavad e-kursusi ja digitaalseid õppematerjale koostavaid õppejõudude/õpetajaid: 
http://www.ut.ee/sites/default/files/www_ut/oppimine/autorioigused_pohimotted_1.pdf

Seega, isegi kui loote MOOCi jaoks originaalmaterjalid, tuleb mõelda autoriõiguste peale – kuidas õppijad, kolleegid, teie tööandja võivad neid materjale edasi kasutada. Kui aga plaanite MOOCi lisada teiste autorite loodud materjale, peate kindlasti veenduma, millistel tingimustel te seda teha võite.

Kuna MOOCi nimes olev Open tähendab nii avatust kõigile õppijatele kui ka õppematerjalide avatust, on soovitatav anda MOOCi materjalid vabaks kasutamiseks: kopeerimiseks, levitamiseks, muutmiseks. Selle kinnitamiseks lisatakse materjalidele CC (Creative Commons) litsents (http://creativecommons.org). Eestikeelsed seletused erinevate litsentside kohta on koondatud voldikusse http://issuu.com/e-ope.ee/docs/cc_voldik?e=0/5603019. Loomulikult on iga MOOCi autori ja pakkuja otsustada, millistel tingimustel tema materjale kasutada võib. Enamike MOOCide materjalid pole täiesti vabaks kasutamiseks.

huvitav2.png

TÜ põhimõtted MOOCi varaliste õiguste kohta on järgmised:
Vaba juurdepääsuga e-kursuse välja töötanud struktuuriüksuse juht tagab, et autori varalised õigused e-kursusele kuuluksid ülikoolile. Kui õppematerjalide väljatöötamine ei ole autori töölepingu järgne ülesanne, siis tagab e-kursuse välja töötanud struktuuriüksuse juht, et autoriga sõlmitakse autorileping, kus lepitakse kokku autori varaliste õiguste ülikoolile loovutamine. Vajaduse korral lepitakse e-kursuse autoriga kokku ka autori isiklike õiguste litsentseerimine ülikoolile.

Pildimaterjale on kõige lihtsam leida vastavatest portaalidest, nt:

Kuid isegi siis tuleb lähtuda iga konkreetse pildi kasutamistingimustest.

Videosid otsitakse tavaliselt YouTubest (http://youtube.com), kus enamik klippe on YouTube tavalitsentsiga, mis lubab kasutada, esitada, levitada. Kui videole on lisatud CC litsents, võib videot ka endale salvestada ja monteerida. CC litsentsidega videoklippe pakub ka eelpool toodud Pixabay (https://pixabay.com/). 

Audioklippe leiab nt portaalist Free Music Archive (http://freemusicarchive.org/) ja Bensound (http://www.bensound.com/royalty-free-music).

Kasutatud allikad: