2.4. Läbimise ja lõpetamise tingimused

MOOCi planeerides tuleb määrata MOOCil läbimise ja lõpetamise tingimused:

  • kas osaleda saab tasuta;
  • kas õppija saab sertifikaadi;
  • milline sertifikaat väljastatakse – tõend, tunnistus või õpimärk;
  • millistel tingimustel sertifikaat saadakse;
  • kas sertifikaat on tasuta või tasu eest.

MOOCi läbimise ning sertifikaadi saamise tingimused peavad juba enne MOOCiga liitumist õppijale teada olema. Õppeasutus võib otsustada, et MOOCide läbinutele ei anta üldse tunnistust, väljastatakse õpimärk, mitteametlik tõend või õppeasutuse ametlik tunnistus koos ainepunktidega. Seda, kas saadud tõendit või tunnistust pärast kusagil ka ametlikult arvestatakse, otsustab juba konkreetne asutus, kuhu õppija selle esitab.

huvitav2.png

MOOC list (https://www.mooc-list.com/types-of-certificates) võimaldab MOOCe otsida ka tõendite/tunnistuste ning nende erinevate kombinatsioonide alusel:
     – pole tunnistust (no certificate)
     – pole infot tunnistuse kohta (no certificate information)
     – õpimärgid (open badges)
     – tasuline tõendatud tunnistus (verified certificate (paid))
     – tasuta tõend sooritamise kohta (statement of accomplishment (free))

Tunnistuste hind

MOOCide algusaastatel pakuti tunnistusi osalejatele tasuta. 2015.a. alates levis trend, et tunnistuste väljastamise eest küsitakse tasu. Nt Coursera kursuste puhul kõiguvad tunnistuste hinnad vahemikus 29 – 215 dollarit ja keskmiseks hinnaks on 56 dollarit.

Enamik Coursera kursuste tunnistusi maksab 49 dollarit. Kursused, mis annavad oskusi nõutud valdkondades (nt IT, programmeerimine, ettevõtlus), maksavad tavaliselt 79 dollarit. Arengumaadele suunatud kursused hiina, hispaania või portugali keeles on odavamad – 29 dollarit. Mõningad äri- ja juhtimisalased baaskursused maksavad üle 100 dollari.

edX MOOCide puhul kõiguvad tunnistuste hinnad vahemikus 25 – 300 dollarit ja keskmiseks hinnaks on 53 dollarit.

huvitav2.png

Tartu Ülikooli MOOCide puhul:
      – on osalemine tasuta;

     – läbimise nõuded täitnud õppijad saavad tunnistuse – digitunnistuse (lähitulevikus) või osaleja nõudmisel paberil tunnistuse, mis saadetakse postiga;

     – digitunnistused on osalejatele tasuta;

     – MOOCi korraldav struktuuriüksus võib määrata paberil tunnistuse väljastamise tasu;

     – tunnistus on ametlik tõendatud TÜ tunnistus (verified certificate), mis sisaldab ka lisa (kirjas pealkiri, maht, õpiväljundid, õppejõud) ning läbitud MOOCi saab arvestada tasemeõppe õppekavade täitmisel õpiväljundite poolest sobiva ainekursuse olemasolul vastavas kõrgkoolis.

Kasutatud allikad: