9.1 Digiplatvormid
Uued digiteenuste pakkujad, sealhulgas nii sotsiaalmeedia kui ka sisu loomise ja levitamise platvormid, on loonud igaühele võimaluse uut sisu luua ning seda oma sõprade ja tuttavate või lausa kõigi huvilistega jagada. Kuna autoriõiguse lävend, mille alusel otsustada, kas sisuelement tunnistada teoseks või mitte, on väga madal, siis ulatub autoriõigus tänapäeval kõikjale ja õigused omistatakse automaatselt mis tahes algupärastele teostele, näiteks säutsudele, nutitelefoniga tehtud piltidele ja videotele, aga ka aruannetele ja kirjadele. Digiplatvormide ja -rakenduste ning veebiteenuste tavakasutajal, kelle jaoks sisu loomine ja selle jagamine on täiesti argine tegevus, võib olla raske hoomata, millal ta kellegi teise autoriõigust või sellega kaasnevaid õigusi veebis rikub ja kuidas seda vältida.
Kasutaja seisukohast saab veebiplatvormid liigitada laias laastus kaheks: litsentsitud sisu pakkuvad platvormid ning kasutaja loodud sisu (ingl user generated content, UGC) üleslaadimist ja jagamist võimaldavad platvormid. Esimeste hulka kuuluvad näiteks sellised voogedastusteenused nagu Spotify, Apple Music ja Netflix, aga ka Eesti Rahvusringhäälingu veebikanal Jupiter. Need pakuvad laia valikut muusikat ja filme, mille edastamiseks on platvormid eeldatavasti – ehkki reaalsuses sugugi mitte alati – hankinud kõik load. Netflix on suure osa sisust koguni ise tootnud. Kõik muusikatootjad, kes soovivad oma muusikat Spotifys avaldada, peavad kasutama mõne digilevitaja vahendusteenust.
Kasutaja loodud sisule avatud veebiplatvormidel tekivad küsimused sisu autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste kohta. Kasutaja-sisulooja peab olema kursis, mida ta tohib teha ja mida mitte, kuna ka veebiplatvormil autoriõiguse rikkumine võib kaasa tuua kahjunõude, kui autor või tema esindaja tunneb, et tema huve on kahjustatud. Praegu on populaarseim kasutajate sisuloome platvorm YouTube, kuid kiiresti on populaarsust kasvatanud ka näiteks TikTok ja Twitch. Tõsi, selleks, et TikToki muusikat üles laadida, tuleb samuti kasutada vahendajaid ehk digilevitajaid nagu Spotify ja teiste voogedastusteenuste puhul. TikTok on loonud ka oma digilevitusteenuse SoundOn, mis on praegu kättesaadav ainult mõnel turul (USA-s, Suurbritannias, Brasiilias ja Indoneesias). Ka Twitchi kasutustingimustes on sätestatud, et oma sisu ilmestamiseks tohib kasutada üksnes seda muusikat, mida kasutajal on õigus kasutada, ning tuletatakse meelde, et isegi siis, kui kasutajal on tasuline konto mõnel voogedastusplatvormil, näiteks Spotifys, ei tohi ta sealt võetud muusikat kasutada Twitchi platvormil loodud sisus, kuna Spotify tasuline konto annab talle õiguse muusikat vaid isiklikul otstarbel kasutada ja kuulata.
Veebiplatvormide kasutustingimused
See, millised õigused annab kasutaja digiplatvormile oma üleslaaditud sisuga ümber käia, on kindlaks määratud platvormi kasutustingimustes. Üldjuhul tuleb kasutajal nende tingimustega nõustuda juba kontot luues.
Näide 9.1.1. Sotsiaalmeedia platvormid ja neile antav litsents
Üldjoontes peavad kõik platvormid, mille puhul on kesksel kohal kasutajate sisuloome, hankima endale väga laiaulatusliku loa, et neil oleks võimalik üleslaaditud sisuga mis tahes viisil ümber käia (seni, kuni kasutaja seda ära ei kustuta).
Näiteks Facebooki kasutustingimustega nõustudes (vt 3.3.1. „Permission to use content you create and share“) annab kasutaja oma autoriõigusega kaitstud sisu jagamisel, postitamisel ja üleslaadimisel Metale lihtlitsentsi, mis kehtib kõikjal maailmas ning mille alusel on Metal õigus sisu talletada, kasutada, levitada, modifitseerida, reprodutseerida, avalikult esitada, tõlkida ja sellest tuletatud teoseid luua. Kui kasutaja oma sisu ära kustutab, kaotab kehtivuse ka Metale antud litsents, välja arvatud teatud erandjuhtudel, mida on samas punktis täpsustatud. Seevastu Instagram hangib kasutajalt loa (see luba kuulub üksnes Instagramile ega laiene teistele platvormi kasutajatele) kasutada üleslaaditud sisu ka väljaspool platvormi, aga ainult juhul, kui kasutaja pole seda sisu märkinud privaatseks.
Oluline on silmas pidada, et ehkki platvormi kasutustingimustes küsitakse kasutajalt väga laiaulatuslikku litsentsi, ei ole see ainulitsents. Seega jääb postituste ja muu sisu autorile tema autoriõigus alles ning seda sisu on endiselt võimalik kasutada ka mujal. Näiteks kui kasutaja laadib oma foto Instagrami, ei piira Instagram kuidagi kasutaja õigust laadida see foto üles ka mujale. Sama lugu on siis, kui kasutaja laadib enda video YouTube’i ‒ video loojale (eeldusel, et tal on videos kasutatud sisu suhtes kõik õigused) jääb õigus kasutada seda ka mujal. Niisiis, sisu platvormile üles laadides kasutaja mitte ei loovuta oma õigusi, vaid annab platvormile lihtlitsentsi oma sisu laialdaselt kasutada. Üldjuhul saab selle loa lõpetada sisu platvormilt kustutades.
Samavõrd laiaulatuslikud on ka teiste suurte veebiplatvormide kasutustingimused. Kokkuvõttes soovivad platvormid saada kasutajatelt luba, mis hõlmaks kõiki sisu kasutamise võimalusi, näiteks võimalusi, et teised kasutajad saavad sisu näha neile sobival ajal ning saavad seda teistele kasutajatele edasi jagada ja ka muuta, vähemasti iga kasutaja enda määratud privaatsussätete piires.
Raul Ojamaa, Vaiko Eplik ja Reket YouTube’ist