3.3. Mida autoriõigus ei kaitse?

Autoriõigus ei kaitse neid inimese intellektuaalse tegevuse tulemusi, mis ei vasta teose tunnustele. Isegi kui teos on kaitstav, ei laiene kaitse teoses väljendatud, kirjeldatud või selle aluseks olevatele ideedele, kujunditele, mõistetele, teooriatele, protsessidele, süsteemidele, meetoditele, kontseptsioonidele ega printsiipidele. Arvo Pärdi tintinnabuli stiilis loodud muusikateosed on autoriõiguse kaitse all, kuid mitte tintinnabuli kompositsioonimeetod kui selline.  Praktikas võib osutuda päris keerukaks eristada ideed selle konkreetsest väljendusest. 

Autoriõigus ei kaitse eraldiseisvaid fakte ega andmeid, küll aga võib olla kaitstav nende kombineerimise tulemus. Seetõttu laieneb kaitse näiteks artiklile, milles võib olla kasutatud ja väljendatud fakte ja andmeid. 

Autoriõigus ei kaitse ka rahvaloominguteoseid. Ent rahvaloominguteose esitused ja salvestised võivad olla kaitstud autoriõigusega kaasnevate õigustega, kui nende kehtivusaeg pole möödunud. Kuna rahvalooming ise on kaitse alt väljas, võib sama legendi või pärimuse ainetel luua mitmeid uusi teoseid.

Näide 3.3.1. Rahvalooming kui allikas: „Kurb laulik“ 

Eesti rahvaluulet ja -viise on kasutatud nii uue loomingu inspiratsiooniallikana kui ka muusikalise ja tekstilise alusmaterjalina. Eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste pärimus tõuseb märkimisväärselt esile näiteks Veljo Tormise heliloomingus, kuid rahvaviisid inspireerivad ka tänapäeva muusikuid.  

„Kurb laulik“ on jäädvustatud 1938. aastal Kuusalust pärit Miina Lamboti esituses ning selle salvestist on võimalik kuulata „Eesti rahvamuusika antoloogia“ võrguväljaandes (https://www.folklore.ee/pubte/eraamat/rahvamuusika/ee/058-Kurb-laulik). Veljo Tormis kasutas seda lugu oma 1971. aastal naiskoorile loodud teoses „Laulud laulust ja laulikust (Laul ja laulik)“. Sama teksti ja mõningate mugandustega viisi on oma loomingus kasutanud ka näiteks Maarja Nuut ja Ruum (1. link), Tintura (2. link) ning Wirbel (3. link). 

Need on ilmekad näited sellest, kuivõrd erineval moel võib nappi pärimuslikku algmaterjali seada ja kasutada. Oluline on silmas pidada, et isegi siis, kui alusmaterjali autoriõigus ei kaitse, on selle konkreetne seade ikkagi kaitstud. Samuti võib kaitstud olla esitus ja selle salvestis (vt 5. peatükki, „Autoriõigusega kaasnevad õigused“). 

Maarja Nuut ja Ruum, „Kurb laulik“:  
 
Tintura, „Kurb laulik“: 

Wirbel, „Kurb laulik“: 
https://soundcloud.com/kristjanpriks/kurb-laulik