1.2. Miks on vaja intellektuaalomandit kaitsta?

Intellektuaalomandi kaitsmiseks on mitmeid põhjusi. Ühelt poolt on arvatud, et kui autorid ja leiutajad saavad oma loominguga tulu teenida, siis innustab see neid rohkem looma ja leiutama ning oma intellektuaalse tegevuse tulemusi ka ülejäänud ühiskonnaga jagama, kartmata näiteks loomevargust. Nii omakorda panustatakse uutesse teadmistesse ja kunstisaavutustesse, elavdatakse kultuuri- ja hariduselu ning edendatakse ühiskonna arengut tervikuna. Teiselt poolt nähakse autori loomingus tema isiksuse väljendust ning seetõttu soovitakse kaitsta autori loometöö tulemusi võrdselt tema enda au ja väärikusega. 

Autori õigused ja nende kaitse vajadus on kirjutatud sisse mitmesse rahvusvahelisse kokkuleppesse. ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioon annab igale inimesele õiguse kaitsta enda loodud teadustöödest ning kunsti- ja kirjandusteostest tulenevaid mittevaralisi ja varalisi huve. Euroopa Liidu põhiõiguste harta käsitleb intellektuaalomandit ühe põhiõigusena. 

Eesti Vabariigi põhiseadus kaitseb intellektuaalomandit nagu mis tahes muud omandit (§ 32) ning sätestab konkreetselt autoriga seonduvalt (§ 39): „Autoril on võõrandamatu õigus oma loomingule. Riik kaitseb autori õigusi.“ Eesti autoriõiguse seaduse § 1 lõikes 1 on sõnastatud seaduse enda ja ühtlasi autoriõiguse eesmärk: „[T]agada kultuuri järjepidevus ja kultuurisaavutuste kaitse, autoriõigusel põhinevate tootmisharude ja rahvusvahelise kaubanduse areng ning luua autoritele, teose esitajatele, fonogrammitootjatele […] ning teistele käesolevas seaduses nimetatud isikutele soodsad tingimused teoste ja muude kultuurisaavutuste loomiseks ja kasutamiseks.“

Nagu näha, on autoriõiguse eesmärkide seas nii kultuurilisi kui ka majanduslikke aspekte. Esmalt soovitakse luua soodsad tingimused autoritele ja esitajatele loominguliseks tegevuseks, muu hulgas tagada võimalused saada oma loomingu kasutamise eest väärilist tasu, olla tunnustatud teose autorina ning soovi korral keelata oma loomingu muutmine soovimatul viisil. Lisaks kultuurilise väärtuse loomisele on kirjanduse-, muusika- ja paljude teiste loomevaldkondade näol tegemist oluliste ettevõtlussektoritega, mida võib kokkuvõtlikult nimetada loomemajanduseks ning mis samuti tuginevad suuresti autoriõigusele ja laiemalt intellektuaalomandile. 

Miks on tarvis autoriõigusi reguleerida ja kaitsta?

Accept Cookies