Keskkond ja säästev areng
Pabermassist meisterdused
Jõhvi lasteaed Kalevipoja maja
Kasutatud asjade uus elu
Kui mune on söödud mitme karbi jagu ja kapis leidub pisut kortsu läinud salvrätikuid, siis on õige aeg hakata ise paberit tegema.
Asi on lihtsamast lihtsam , aga tulemus võib üllatada . Mõnele võib tööprotsess väga meeldida, aga mõnda inimest ei saa mingi väega käsi segusse panema.
Asja põhi ideeks on kasutada kartongist munakarpe ja vanu kortsuläinud/vähemäärdunud salvrätte. Vaja läheb ka veel PVA liimi, võrguga kaetud pildiraami, piparkoogivorme, ka üks tavaline nõudepesušvamm võiks olla käepärast.
TÖÖ KÄIK.
Kõige alustuseks tuleb hakata tükeldama munakarpe. Tükid võiksid olla suhteliselt väikesed, sest nii on kergem neist massi teha. Tükeldatud karpide kogust teha tunde järgi, seejärel tükeldada salvrätikud ja lisada kartongi tükkidele. Salvrätiku värv sõltub nüüd sellest, mida on plaan saadavale alusele peale panna. Võib lisada ainult üht värvi salvrätte või ka palju siis tuleb kirju. Seejärel lisada suht kuuma vett peale ja jätta paariks päevaks seisma, aeg ajalt segades ja massi käte vahel hõõrudes. Eesmärgiks materjali võimalikult ühtlaseks massiks saamine. Kui ka jäävad tükid on see iseenesest ka küllalti huvitav tulem . Kui nüüd segu on seinud ja segatud ja hõõrutud tuleb seda ka mikseriga pisut veel tükeldada. Tulemuseks on ühtlasem mass. Kui vaja lisage vett, kui vaja lisage kartongitükke. NB ! Kui hakkate mikseriga segu tükeldama, siis olge ettevaatlik, sest esialgu on mass paks ja mikseri liialt kõrgele tõstes juhtub nagu ikka , pritsib mõnuga laiali . Kui juba olete enda arust juba küllalt mikserdanud , siis lisage massi tunde järgi PVA liimi, mis hakkab kõike koos hoidma, kui massist tehtud uus asi on kuivanud. Soovitus : võib lisada ka kuivanud lilli, seemneid jms.
VARIANT A – Pildiraami kasutamine.
Keerake pildiraam nii , et kõrgem serv jääb allapoole , nii saate kuivanud töö kergemini kätte ja saate kujundada ümmargust ja ovaalset kuju. Pildiraami kõrgem serv ülespoole saate ristkülikukujulisi ja ka paksemaid vorme teha. Ükskõik kumba variante proovite , tehke järgmiselt : asetage raam kausile,( et liigne vesi välja nõrutada) ja tõstke valmis massi raamile soovitud vormi kujundades . Massi kiht saavutatakse segu mitmekordsel lisamisel. Aeg- ajalt vajutades kas käega või švammiga nõrutate liigse vee. Ja võite panna kuivama. Näpuga katsudes on aru saada, kas asi on kuivanud. Soovitan seda, kui asi on peaaegu kuiv , keeratav, siis keerata asjal teine külg. Kiirendab kuivamist ja sirgeks jäämist. Saadud alust võib kaunistada kas salvrätikust piltide kleepimisega, või püstolliimiga detailide liimimisega jne, jne.
Variant B – piparkoogivormide kasutamine.
Kastutades võrguga pildiraami, millele asetada piparkoogivormid , vormid täita massiga soovitud paksuseni, jällegi aeg -ajalt vajutades liigset vett ära ja viia kuivama. Kui vormist saadavad kujud on vaja riputada, siis tuleb teha auk märja vormi sisse. Kui kujud on kuivanud siis saab neid kujundada vastavalt vajadusele, kas värvida, kleepida peale või midagi muud . Sõltub vajadusest ja fantaasiast.
Albu Laste Mängutoa
Vaja läheb
- Värvilise paberi jääke
- PVA liimi
- Saumikser
- Vesi
- Sõel
- Lusikas
- Kausid või muud nõud
- Hambatikud
- Kumminiit
Tegemisõpetus
- Sorteeri värvilise paberi jäägid
- Rebi paberijäägid väikesteks tükkideks
- Lisa vett, saumikseriga peenesta massiks
- Vala mass sõelale, suru lusikaga vesi välja
- Lisa PVA liimi
- Saadud massist veereta soovitud suurusega pallikesed ja lüki hambatikule
- Kuivata
- Kuivanud pärlitest tee soovitud ese (nt kaelakee, käevõru)
Massiga saab katta vanu kohvipurke, voolida loomi jne.
Näidised: